Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

taahhüdü ihlal?

Yanıt
Old 21-04-2008, 12:44   #1
avangardea

 
Varsayılan taahhüdü ihlal?

Borçlu ofise geldi ve kendisine bir taahhütname imzalattım. Bu taahhütnameye göre borcunu aylık taksitler şeklinde ödeyecek. Borç miktarı bütün ferileri ile ve yine avukatlık ücretide dahil olmak üzere ödeme planında gösterilmiştir. Eğer vadesinde ödeme yapılmazsa borçlu hakkında taahhüdü ihlal davası açılacağı ve taahhütü ihlal davası hakkında borçluya bilgi verildiğine dair madde taahhütnamede mevcut.
Borçlu taahhütnameye uymadı ve ilk taksidi ödemedi. Bu durumda Taahhüdü ihlal davası açabilirmiyiz. Borçlu hakkında ceza verilir mi? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-04-2008, 13:06   #2
Av. Aykut Toklu

 
Varsayılan

yapmıs oldugunuz taahhut hukuka uygun ve gecerlidir... borclunun ilk taksiti odememesi taahhudu ihlal sucunun olusmasına yeterli olmakla birlikte kalan diger taksitlerde muaccel olur yani borcun tamamı istenilebilir hale donusur...

borclu hakkında icra tetkik merciine taahhudu ihlal sucundan dolayı dava acabilir ve borclunun ceza almasını saglayabilirsiniz

taahhudu ihlal cezasının kanunda duzenlenmis olan cezası 1 ay hafif hapis cezasıdır...
Old 21-04-2008, 14:33   #3
Alp_aslan

 
Varsayılan

Taahhudün geçerli olması , yapılan taahhüdün icra müdürlüğünce onaylanması gerekiyor, somut olayda bu şekilde bir işlem olmadığına göre, yapılan taahhüd icra ceza hukuku anlamında bir sonuç doğurmayacağı düşüncesindeyim.
Old 21-04-2008, 14:49   #4
Av.Ayse E.

 
Varsayılan

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...=8160...linkte meslektaşımız Sayın Madagaskar geçerlilik şartları ve sonuçlarını tek tek yazmış hatta örneği de mevcut...Taahhüdün geçerli olmasının şartlarından biriside icra müdürlüğünde yapılmış olmasıdır...borçlu ve alacaklı icra dairesine giderler icra müdürlüğünde borçlu taahhüt konusunda beyanda bulunur borçlunun bu taahhüdünü alacaklı taraf kabul eder yada borçlu taraf tek başına gider taahhütte bulunur alacaklı taraf daha sonra bunu icra müdürlüğünde kabul eder ve borçlu tarafa kabul muhtırası gönderilir vs vs...her şartta icra müdürlüğünde yapılmış olması gereklidir...saygılarımla...
Old 21-04-2008, 15:12   #6
S.Orhan

 
Varsayılan

Sayın alp aslan ve ayşe eroral'ın görüşlerine katılıyorum, ancak ceza yaptırımı konusunda sayın aykut toklu ile aynı görüşte değilim. 31.05.2005 tarih 5358 sayılı yasa ile değişik i.i.k.nun 340 maddesinde ödeme şartını yerine getirmeyenlerin '' üç aya kadar tazyik hapsi'' ile cezalandırılması öngörülmüş.
sayın toklu sanırım eski yasaya bakmış
saygılarımla.
Old 21-04-2008, 15:49   #7
Av. Aykut Toklu

 
Varsayılan

haklısınız

guncellenmemis olan mevzuatta bir ay yazıdıg icin bende buraya bir ay olarak gecirmisim

aslı asagıdaki sekilde olacak tam kanun hükmünü de yazalım bulunsun...

İcra ve İflas Kanununun 340 ıncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.


"Madde 340.- 111 inci madde mucibince veya alacaklının muvafakati ile icra dairesinde kararlaştırılan borcu ödeme şartını, makbul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse tahliye edilir; ödemelerini tekrar keserse, hakkında tazyik hapsine yeniden karar verilir. Ancak, bir borçtan dolayı tazyik hapsinin süresi üç ayı geçemez."
Old 21-04-2008, 16:01   #8
nephilis

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Ayse Eroral
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...=8160...linkte meslektaşımız Sayın Madagaskar geçerlilik şartları ve sonuçlarını tek tek yazmış hatta örneği de mevcut...Taahhüdün geçerli olmasının şartlarından biriside icra müdürlüğünde yapılmış olmasıdır...borçlu ve alacaklı icra dairesine giderler icra müdürlüğünde borçlu taahhüt konusunda beyanda bulunur borçlunun bu taahhüdünü alacaklı taraf kabul eder yada borçlu taraf tek başına gider taahhütte bulunur alacaklı taraf daha sonra bunu icra müdürlüğünde kabul eder ve borçlu tarafa kabul muhtırası gönderilir vs vs...her şartta icra müdürlüğünde yapılmış olması gereklidir...saygılarımla...

Meslektaşımız Madagaskarın yazdıklarına bende katılıyorum fakat yukarıda kalın şekilde alıntıladığım cümlelerinize katılmak mümkün değil.Sözkonusu taahhüdün mutlaka ve mutlaka icra müdürlüğünde yapılmış olması şart değildir. İcra müdür veya memuru huzurunda verilmiş (mesela haciz işlemi esnasında) ve ilgili müdür veya memurca haciz tutanağına geçirilerek imza altına alınmış ve diğer olması gerekli şartları da taşıyan bir taahhüt hukuken geçerli bir tahhüttür.
Zaten Madagaskar rumuzlu meslektaşımızın iletisi incelendiğinde sözkonusu taahhüdün icra müdürü( veya memuru) huzurunda verilmiş olması gerektiğini belirtmiştir.Taahhütün mutlaka icra müdürlüğünde verileceğine dair bir bilgi yoktur.
Old 23-10-2008, 14:13   #9
hukukcuygar

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım nephilis, artık haciz mahalinde alınan taahhüdü Yargıtay kabul etmiyor.
Gerekçesinide, borçlunun bunu icra korkusu altında verdiği, iradesinin sakatlandığı, taahhüdü vermediği taktirde mallarının kaldırılması ile karşı karşıya kalacağı olarak açıklıyor. En sağlıklı taahhüdün icra dairesinde verilen taahhüt olduğunu savunuyor. Önemli olan borçluyu korumak.
Bu düşünceye de pek katılmıyorum. Kötüniyetli alacaklılar açısından mantıklı bir açıklama ancak, borçlu icra zoruyla korkutulmadığı için borcunu ödemiyor. Bunun sonucunda da zarar gören alacaklı oluyor, ve alacaklıda hukuk dışı yollara başvurmak zorunda bırakılıyor.
Saygılarımla...
Old 24-10-2008, 12:42   #10
nephilis

 
Varsayılan

Sayın hukukcuygar, bahsettiğiniz Yargıtay kararı elinizde mevcut mu?Mevcutsa buraya aktarmanız mümkün müdür?
İyi çalışmalar..
Old 24-10-2008, 15:46   #11
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan nephilis
Sayın hukukcuygar, bahsettiğiniz Yargıtay kararı elinizde mevcut mu?Mevcutsa buraya aktarmanız mümkün müdür?
İyi çalışmalar..

Aşağıdaki linkte bulunan 3 no.lu mesajla aktardığım karardan söz edilmektedir sanırım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6151
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
taahhüdü ihlal şikayetinin reddi halinde karara karşı itiraz mı temyiz mi ? Aybüke Kağan Meslektaşların Soruları 15 14-08-2014 15:43
Alacaklıdan mal kaçırma veya taahhüdü ihlal suçlarında sanık dinlenmeli mi? ares139 Meslektaşların Soruları 2 26-03-2008 23:43
Taahhüdü ihlal şikayetinden sonra yapılan ödeme lawyerrr Meslektaşların Soruları 4 23-10-2007 11:16
mal beyanında bulunmama-taahhüdü ihlal thalassa Meslektaşların Soruları 2 09-10-2007 18:15
Taahhudu Ihlal SEZIN Meslektaşların Soruları 0 11-12-2003 17:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03877711 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.