Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Parmak Kopması İdare Mahkemesinde açılacak dava

Yanıt
Old 13-02-2018, 10:19   #1
Av.Derya Onatlı

Varsayılan Parmak Kopması İdare Mahkemesinde açılacak dava

Değerli üstatlar, konu spor lisesi öğrencisi olan müvekkilin kapalı spor salonunda hocaları eşliğinde antrenman yaparken basketbol toplarının konduğu demir sepetin kapağının elinin üzerine düşmesi sonucu serçe parmağının tırnak hizasından kopmasıdır.
Müvekkil adına idare mahkemesinde dava açmayı planlıyoruz. Ancak olay spor salonunda gerçekleştiğinden;
1- Dava öncesi idareye başvuru kapsamında Gençlik ve Spor Müdürlüğüne mi, müvekkil öğrenci olması hasebiyle Milli Eğitim Müdürlüğüne mi kararsız kaldım.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü İşletme Yönetmeliği
Madde 7 — Tesislerin bakımı, küçük onarımı ve işletilmesi il ve ilçe teşkilatı tarafından yapılır.
(Değişik ibare:RG-7/8/2016-29794) İl ve ilçe müdürlüklerince yönetilen tesislerde yeteri kadar personel görevlendirilir.
Tesislerde görev yapacak tesis sorumlusunun görevleri şunlardır:
a) Tesisin bakımlı ve hizmete hazır olmasını sağlamak.
b) Tesisin bakım, onarım ve korunması için önlemler almak.

2-Dilekçede belirteceğim maddi miktarla bağlı kalmadan dava açabilir miyim? Davayı kısmi dava şeklinde açıp daha sonra ıslah etmemde bir sorun olur mu? Zira henüz zarar ve tazminat miktarı belli değildir. İdari dava konularında tecrübem olmadığından yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-02-2018, 16:42   #2
Av.AyşeNur

Sayın meslektaşım, husumet konusunda emin olmamakla birlikte paylaşmış olduğunuz Gençlik ve Spor Müdürlüğü İşletme Yönetmeliğinden hareketle husumetin Milli Eğitim Bakanlığı'na yöneltilmesi daha yerinde gibi görünüyor, zira okulların içindeki tesislerden MEB 'in sorumlu olacağını düşünmekteyim. Sorunuzun ikinci kısmına ilişkin olarak da idari davalarda ıslah olmuyor ancak davanızın 5 yıl içerisinde sonuçlanması durumunda miktarı arttırabilirsiniz o nedenle miktarı netleştirmekte fayda var.
Old 14-02-2018, 12:21   #3
Av.Derya Onatlı

Sayın meslektaşım ilginiz icin teşekkür ederim. Olay okuldan bagimsiz, antremanlarinin yapıldığı ayri bir kapali spor salonunda gerçekleşiyor. Hocalari esliginde kamuya ait bir spor salonundaki antreman sirasinda oluyor. Bu yüzden kararsız kaldim. Tazminat miktarını ne kadar netlestirecegimi bilemiyorum.
Old 22-02-2018, 13:41   #4
Av.AyşeNur

Rica ederim Sayın meslektaşım, bana kalırsa sorumlu kurumu belirlemek için olay esnasında orada bulunan öğretmenlerin de bir ihmalkarlığı bulunup bulunmadığını araştırın öğretmenlerin bir kusuru varsa direk M.E.B'e açarsınız davanızı. Eğer böyle bir durum yoksa Gençlik ve Spor Bakanlığı sorumlu olur diye düşünmekteyim. Tabi siz olayın bütün detaylarına vakıf olduğunuzdan daha iyi karar verirsiniz. Maalesef tazminat olayı çok sürprizli, nokta atışı yapmak genelde mümkün olmuyor.
Old 25-02-2018, 23:57   #5
Av.MustafaCOŞKUN

Alıntı:
Yazan Av.AyşeNur
Sayın meslektaşım, husumet konusunda emin olmamakla birlikte paylaşmış olduğunuz Gençlik ve Spor Müdürlüğü İşletme Yönetmeliğinden hareketle husumetin Milli Eğitim Bakanlığı'na yöneltilmesi daha yerinde gibi görünüyor, zira okulların içindeki tesislerden MEB 'in sorumlu olacağını düşünmekteyim. Sorunuzun ikinci kısmına ilişkin olarak da idari davalarda ıslah olmuyor ancak davanızın 5 yıl içerisinde sonuçlanması durumunda miktarı arttırabilirsiniz o nedenle miktarı netleştirmekte fayda var.

Sayın meslektaşım iyuk 16/4 gereği tam yargı davalarında ıslah mümkündür.

Husumetin kime yönetileceği konusunda şahsi görüşüm tam yargı davaları öncesindeki başvuru zorunluluğu geregi öncelikle MEB'e başvurmanin daha doğru olacağını düşünüyorum. Ayrıca husumeti yanliş yöneltseniz dahi idari davalarda resen hasım düzeltilmesi usulü vardır; ancak o zamanda doğru hasma karşı başvuru şartını gerceklestirmemis olmanizdan ötürü idari merci tecavüzu karari verilebilir. Saygılarımla.
Old 26-02-2018, 08:51   #6
Salut

Tam yargı davası belirsiz alacak davası olarak da açılabiliyor diye biliyorum.
Old 26-02-2018, 09:36   #7
Av.AyşeNur

Alıntı:
Sayın meslektaşım iyuk 16/4 gereği tam yargı davalarında ıslah mümkündür.
Sayın meslektaşım sanırım eski düzenleme aklımda kalmış, düzeltme için teşekkürler
Old 26-02-2018, 15:28   #8
Av.MustafaCOŞKUN

Alıntı:
Yazan Salut
Tam yargı davası belirsiz alacak davası olarak da açılabiliyor diye biliyorum.

Sayın Meslektaşım,
Tam yargı davalarında dava değerinin sonradan ıslahla artırılması mümkün; ancak hukuki niteliği itibariyle tam yargı davalarının belirsiz alacak davası olarak açılması mümkün değil.

Aradaki fark;

Belirsiz alacak davasında bedel artırım sonucu dava değerini sonradan artırsanız dahi faiz dava tarihinden itibaren artırılan bedeli de kapsayacak şekilde hesaplanır.

Oysa idari yargıdaki tam yargı davalarında dava değerini sonradan artırmanız durumunda faiz artırılan kısım bakımından ıslah tarihinden itibaren dikkate alınır.

Bunun doğal sonucu olarak belirsiz alacak davasında bir bedel artırımı bir ıslah hakkı varken, tam yargı davalarında sadece bir defa ıslah hakkı vardır.Saygılarımla.
Old 28-02-2018, 18:25   #9
Av.Derya Onatlı

Sayın meslektaslarim yanıtlarınız ve ilginiz icin teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi