Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

malulen emeklilik

Yanıt
Old 21-02-2009, 23:42   #1
onur_k

Varsayılan malulen emeklilik

Herkese merhaba.Malulen emeklilik konusunda görüşlerinize başvurmak istiyorum. 5489 sayılı kanunun
m. 25/1' e göre, " sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulune uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazasının veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60 ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malullük sigortası bakımından malul sayılır."

m. 26/1' e göre," Malullük sigortasından sigortalılara sağlanan hak, malullük aylığı bağlanmasıdır."
m.26/2' ye göre," Sigortalıya malullük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;
a)25 inci maddeye göre malul sayılması,
b)
EN az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için 5 yıldan beri sigortalı bulunup toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olması,
c)Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması, halinde malullük aylığı bağlanır.Ancak, 4. maddenin 1. fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur."

Bu mevzuat bilgisinden sonra somut probleme dönmek istiyorum. Kişi 29 yaşında, özel güvenlik diploması aldıktan sonra iş başvurusunda bulunuyor ve işveren, kendisinden gerekli belgeler içerisinde sağlık raporu istiyor. Hastane' deki muayenede göz tansiyonu olduğu ve bunun kendisinde %85 oranında malullük oluşturduğu belirtiliyor.Bu kişinin 5 günlük sigortası var. Malullük halinin öğrenilmesinden sonra mı önce mi sigorta başlanğıcı yaptırdı orasını bilmiyorum. Bu kişi mevcut durumu nedeniyle maaş alabilir miyim düşüncesiyle ilgili kuruma başvuruyor ve "...anne - babasının emekli olduğu, evleri ve arabaları olduğu gerekçesiyle kendisine maaş bağlanamayacağını içeren red cevabı alıyor." Şunu sormak istiyorum: Bu kişi %85 mağdur, sağlık raporu işverenin talebiyle usulune uygun olarak kurumdan alınmış ve kişi 25. maddeye göre malul. Bu durumda kurumun red cevabı bana, mevzuattan uzak ve komik geldi. Çünkü kişi 29 yaşında tek başına bir birey ve ailesinin emekli olması evi, arabasının bulunması o kişinin hak sahibi olması için ne alaka! Üstadlar görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi