Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vergi borcundan dolayı yurtdışı yasağı ve ihtirazi kayıtla kısmi ödeme!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2009, 21:17   #1
yeldakullap

Varsayılan vergi borcundan dolayı yurtdışı yasağı ve ihtirazi kayıtla kısmi ödeme!!

Merhaba arkadaşlar, müvekkil hakkında yurtdışı yasağı konmuş ..100 milyonu aşan borçlarda yurtdışı yasağı koyma yetkisi var vergi dairelerinin..ilgili emniyetlere ve bakanlığa yazılar gönderiyor.. Böylece kişinin seyahat özgürlüğü sınırlanıyor..Bu yasağı kaldırmak için 100 tl nin altına düşürmek sureti ile yasak kalkacak.. ancak sorunum şu.. 100 bin tl nin altına düşse bile yasağı kaldırmama gibi bir lüksü var mı? bide ihtirazi kayıtla dava hakkımızı saklı tutacağız ( 90 bin tl faiz işlemiş-RESEN TERK olmasına rağmen) ve bir ayiçinde vergi mahkemesinde dava açacağız.. ihtirazi kayıtla ödeme yapan bir arkadaşımız var mı..ve de vergi mahkemesinde faiz indirimi için dava açan..bu konuda bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutllu olacağım..neticeden size de haber vereceğim..selam ve saygılarımla
AV.YELDA
Old 16-08-2009, 23:39   #2
Sahbender

Amme alacağı tutarı en az 100.000 TL olmalıdır.Yasak uygulamasında kamu kurumuna olan toplam borç dikkate alınır. Eğer Borca karşı teminat alınmışsa alınan teminatın değeri düşüldükten sonra 100.000 Tl lik bir borç kalmış olmalıdır.İhtirazi kayıtla yapılacak ödemede ek bir dilekçeyle ihtirazi kayıt ibaresinin şerh edilmesi gerekir.Verilen beyannameye karşı Vergi Usul Kanunu’nun 377 ve İYUK’nun 7’nci maddesi gereğince vergi mahkemelerinde 30 gün içerisinde dava açılmalıdır.İhtirazi kayıt dilekçeleri ancak vergi mahkemelerine dava açmaları ile hukuksal nitelik arzeder. Bu süreçte mükellefin dava açmaması idarenin eylemini kabul etmiş sayılır ki bu nedenle ihtirazi kayıtla verilen beyanname bir anlam ifade etmez. Ayrıca tahakkuk işlemi tekemmül ettikten sonra ihtirazi kayıt talebi kabul edilmeyecektir.

Başarılar...
Old 19-08-2009, 16:58   #3
YALÇIN ÖNDER

Sayın Kullap,

İdarenin koyduğu yurtdışı çıkış yasağı zaten anayasaya aykırıdır. Belirlenmiş borcun altı tutarla ilgili idarenin yasağı sürdürmesi hukuken mümkün değildir.

Faiz (gecikme zammı) indirimini gerektiren vergi borcunun asıl kaynağına bakmak gerekir ki; dava konusu yapılabilsin.
Old 20-08-2009, 09:03   #4
yeldakullap

Varsayılan ilginiz için teşekkürller ve gelişmeler

Merhaba arkadaşlar, öncelikle çok teşekkür ederim.. ben 25 bin tl ödeme yaptım ve bugün yasağı kaldırma yazısını göndereceklerini söylüyorlar..ihtirazi kayıt dilekçemi verdim aynı gün.. ancak benim bu kadar sorunda heyecanlı ve tereddütlü davranmamın nedenlerini sizinle paylaşmak istiyorum..
önce tanıdık bir maliyeden amirle görüştüm.. kendisi hukuk mezunu biri olarak teminat aranır geri kalan borç için dedi ( buradan idare tarafından fikir alınmamması gerektiğini gördüm), daha sonra vergi müdürü ile görüşmeye gittim.Müvekkil ödeme yapacak yasak kalkarmı dedim..tabi size özetliyorum..olayı özetleyerek yaptım.oda teminat vermeniz lazım dedi önce sonra.. toplam borç 111-tl idi . sonrada 25 değil 35-40 verin teminat istemeyelim dedi..bide müvekkilin adresini istedi çok soğuk, beni kovalarcasına ve sertti. yani bana borçlu gibi davrandı.bide müvekkilin adresini isteme şekli çok kötü idi. ben dosyayı incelemmek istedim.inceleyemezsiniz dedi. peki biz nassıl dava açacağız dosyayı görmeden dedim. Oda açın vergi mahkemesindee incelersiniz dedi. Daha sonra yazılı dilekçe ile istediğniiz belgeyi alabilirsiniz dedi. bende neyi alacağımı dosyaya görmeden bilemem dedim. sonra yazılı dilekçe ile borç dökümünü istedim.dilekçeyi havale ederken.. müvekkilinizi adresi yok dedi. oysa vekaletim vardı ve vekalette müvekkilin yurt içi adresi vardı. Müvekkilin yurtdışında olduğunu söylemiştim. Yani özetle sürekli açık yakalamaya çalıştı, bilgi vermedi ve yasal haklarımı söylemedi ve var olan yasal durumu da çarpıttı. Ben yasağın kalktığına şükrediyorum ama Vergi Dairesinin Tutum bir cezaevinde ki infaz memurlarının tutumundan farklı değildi.. Bir avukata yanlış beyanda bulunacak kadar ( para tahsili için) cesurdu. Esaasen 100 ün altına düşünce otomatik yasak kalkıyormuş. Ama bir avukat olarak bile bir hayli zorlandım. Sıkılmakta kızmak da haklı değil miyim?
Old 20-08-2009, 09:07   #5
yeldakullap

Varsayılan bozuk cümleler için özür

Arkadaşlar biraz evvelki yazımı adliyeden ve çok acele yazdım..Cümle düşüklükleri için özür.. Ancak benim derdim vergi masumiyeti adı altında dosyanın incelenmesi hakkının bize verilmemesi ..Düşünün mükellef bile inceleyemezmiş dosyayı.. Dosyayı inceleme şansına nail olan bir meslektaşımız var mı?
Old 20-08-2009, 14:39   #6
YALÇIN ÖNDER

Sayın Kullap,

Size yardımcı olacak makale benzer soruda yer almaktadır.
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=do%F0rus%F6z

Vergi idaresi ile muhatap olacakların, bu makaleye elinin altında bulundurmalarını öneririm.

Asıl sorun ise, hukukçular vergi hukukuna uzak kaldıkça, idaredeki hukuksuzluklar artarak sürmektedir.
Old 21-08-2009, 00:16   #7
av.barisdalgic

Bu konuyla ilgili İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin çok güzel bir kararı mevcut. Bu yasağın sözleşmeye (seyahat hürriyeti) aykırı olduğunu tespit etmiş ve sanıyorum Bulgaristan'ı mahkum etmiştir. Kararı bulabilirseniz faydalı olacağını düşünüyorum.
Old 04-09-2009, 13:26   #8
yeldakullap

Arkadaşlar, borç yüz milyarın altına düşünce otomatik olarak düşüyor..Bir sürü idarecenin yanlış yönlendirmesinden sonra nihayet neticeye ulaştık. Bu arada ihtirazı kayıtla ödeme yaptık ve daha sonra ödeme makbuzlarımıza sorumlu müdürün ortağının şirket adına ödeme yaptığına dair mühürlü imzalı şerh düşmelerini sağladım. Şimde de , bir mali müşavir danışmanlığı ile birlikte vergi davamı açıyorum ( 30 gün içinde)..zamanaşımı, faiz ve en başta asıl borç itirazımızı sunacağız.. bilgilerini paylaşan arkadaşlarıma bu bilgiyi paylaşmayı borç bildim kendime..selamlar.
AV.YELDA KULLAP
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi