Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbir nafakasında faiz başlangıcı,ve seçilecek icra yolu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2007, 02:21   #1
sagalife

Varsayılan tedbir nafakasında faiz başlangıcı,ve seçilecek icra yolu

merhabalar üstadlar benim sorum özetle;
1-2005 yılının 10 uncu ayında açılan bir boşanma davasında ilk duruşmada hakim müvekkil lehine tedbir nafakasına hükmetmiş..
2-2006 yılının 12 ayında dava sonuçlanmış ve nihai kararda da tedbir nafakasından söz edilerek karar kesinleşinceye kadar devamına demiş..
Müvekkil bu davayı vekilsiz olarak kendi takip etmiş,ve ara karar olarak verilen tadbir nafakasını icraya koymamış,şimdi bu tedbir nafakasını icraya koyacağım ancak aklıma takılan sorularımı emin olamak için sizlerle paylaşmak isityorum,
1-benim düşüncen ilamlı takip yapmam yönünde ama sitede okuduğum bazı yazılarda tedbir nafakası ara karar olduğundan ilamsız icra yoluna gidilmesi gerektiğinden bahsediliyor ama ben düşünüyorum ki dava sonuçlanmış ve nihai kararda da tedbir nafakasından söz edilmiş bu durumda tedbir nafakası ilamın konusu olmuş ve ilamlı takip yapabiliirm?sizce doğrumu düşünüyorum
2-Yine fazi başlangıcı olarak birikmiş nafaka alacağının her ay için muaccel olduğu tarihten başlatılarak mı fazi işleteceğim yoksa karar ın kesinleştiği tarihten itibaren toplam birikmiş tedbir nafakasının tümü üzerinden mi faiz işleteceğim?Bu konuda da kafam bayağı karaışık..ama düşüncem kararın ksinleşmesine kadar tedbirin toplamı üzerinden kesinleşme tarihinden bugüne kadar faiz istememin doğru olacağı yönünde ..hukuki dayanak ve görüşleinizi paylaşırsnız sevinirim...teşekkürler
Old 03-10-2007, 06:59   #2
Hasan Coşkun

Sorularınız güzel,tedbir nafakası kararı hükümle verilmişse artık o ilamın bir parçasıdır ve ilamlı takibe konulabilr.Birikmiş nafakalar yönünden tedbir nafaksı kararının verildiği tarihe kadar olanlara faiz işlemez. Bunlar için faizin başlangıç tarihi tedbir kararının verildiği tarihtir.Ondan sonrakilere ait olduğu ve muaccel olduğu her ay için faiz işler.Bunlar da benim görüşüm,Yargıtay ne diyor bilmiyorum...
Old 03-10-2007, 07:40   #3
Armağan Konyalı

Yargıtay da Sayın Hasan Coşkun'un görüşüne uymuş:

T.C.
YARGITAY
12. Hukuk Dairesi

Esas : 2002/12035
Karar : 2002/13312
Tarih : 20.06.2002

ÖZET : Görülmekte olan boşanma davasının devamı sırasında ara kararı ile takdir edilen ve tedbir niteliğindeki nafakaya ara kararının verildiği tarihten itibaren kanuni faiz istenebilir.

(4721 sayılı MK. m. 169) (743 sayılı MK. m. 137)

KARAR METNİ :
Yukarıda gün ve numarası yazılı merci kararının müddeti içerisinde temyizen incelenmesi Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmekte olan boşanma davasının devamı sırasında ara kararı ile takdir edilen ve tedbir niteliğindeki nafakaya ara kararının verildiği tarihten itibaren kanuni faiz istenebilir. Bu halde alacaklının 26.10.2001 gününden itibaren faiz istemesinde kanuna aykırılık yoktur. Ayrıca, ara kararında (aylık 350.000.000 TL tedbir nafakasının dava gününden itibaren) ve (davacıdan alınarak davalıya ödenmesine) hükmedildiği için tedbir nafakasının tamamının Saadet Ö. tarafından takibe konulması da anılan kararın gereğidir. O durumda mercice aynen uyulması gereken karar içeriği göz ardı edilerek itirazın tümden kaldırılması yerine yazılı biçimde hüküm tesisi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarda yazılı sebeplerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 20.06.2002 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 03-10-2007, 13:31   #4
Hasan Coşkun

İçtihat birikiminizi paylaştığınız için sevgi ve saygılar sunarım Armağan Bey...
Old 03-10-2007, 19:37   #5
sagalife

değerli üstadlarım bu genç meslektaşınızın sorusuna zahmet edip içtihat ve görüşlerini paylaştığınız için çok minnettarım.Başarılarınızın devamını diliyorum.SAYGIYLA..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi