Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çekişmeli boşanma - malvarlığının değeri

Konuyu Kilitleyin
Old 24-06-2013, 08:57   #1
3434

Varsayılan çekişmeli boşanma - malvarlığının değeri

merhabalar,
Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Yaklaşık 2 ay önce boşanma davamı açtım ama aynı zamanda eşimi anlaşmalı boşanmaya ikna etmeye çalışıyorum.
5 yıllık evliyiz.Evlilik birliği içinde edindiğimiz bir arabamız, bankada bir miktar birikimimiz ve kooperatifte borçları devam eden konut hissemiz mevcut. Hepsi eşimin üstüne kayıtlı.
Eşim eninde sonunda bu işin biteceğini kabul etse de "boşanmak istemiyorum" şeklinde dava dilekçesi yazıyor. Asıl niyetinin (davanın yaklaşık 3 yıl süreceğini göz önünde bulundurarak)maddi anlamda karlı çıkmak olduğunu biliyorum.Argümanları aşağıdadır. Sorum:Aşağıdaki argümanlar bana mantıksız geliyor ama gerçeklik payı var mıdır?
1) Kooperatif evi tamamlanacak yakında. Evi kiralayacak ve gelir elde etmeye başlayacak, Boşanma süreci 3 yıl sürerse benim kiraya ilişkin hakkım olmayacak.
2) Araba : Zaten belli bir yaşa geldi. 3 yıl sonraki satış bedeli düşünüldüğünde maddi anlamda hiç bir getirisi olmayacak. Bu arada arabayı dilediği gibi kullanacak.
3) Birikim : Zaten onun kontrolünde , bu süreçte bu parayı dilediği gibi kullanacak.Belki de faiz vs getiri elde edecek, benim yine zararıma olacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 26-06-2013, 09:41   #3
3434

merhaba Habibe hanım
mesajım biraz karışık olmuş kusura bakmayın. sorumun özü şudur : Katkı payı davasını boşanma davası ile birlikte açtığımı farz edersek,malpaylaşımı : Malların dava açıldığı zamandaki maddi değerine göre mi, boşanmanın sonuçlandığı tarihteki değerine göre mi, yoksa boşanmanın kesinleştiği tarihteki değerine göre mi hesaplanarak yapılacaktır.
Umarım daha net olmuştur sorum
tekrar teşekkür ederim
Old 26-06-2013, 10:02   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

İlgili Kanun Maddesi TMK.235. Maddedir:

Mal rejiminin sona erdiği sırada mevcut olan edinilmiş mallar, tasfiye anındaki değerleriyle hesaba katılırlar.

Edinilmiş mallara hesapta eklenecek olanların değeri, malın devredildiği tarih esas alınarak hesaplanır.

Örnek Yargıtay Kararı:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=7959

Madde Gerekçesi:

Maddenin birinci fıkrası katılma rejiminin sona erdiği sırada mevcut olan edinilmiş malların, tasfiye anındaki değerleriyle hesaba katılacağını öngörmüştür. Burada malların 232 nci maddede öngörülen sürüm değerlerinin hangi andaki sürüm değeri olduğu hükme bağlanmak istenmiştir. Maddede bu an, tasfiye anı olarak öngörülmüştür.

Maddenin ikinci fıkrası yapılacak hesaplamada, edinilmiş mallara eklenecek olan malların değerinin ise, bu malın temlik edildiği tarihe göre belirleneceğini öngörmüştür.

Tek başınıza dava takip etmeyiniz. Hak kayıplarınız oluşabilir.

En doğrusu profesyonelinden "doğrudan" destek almaktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Old 26-06-2013, 10:44   #5
3434

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi