Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadın Haberleri 2003

Yanıt
Old 29-12-2003, 22:16   #61
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Karar Töre Cinayetine Müebbet

Türkiye tarihinin rekor cezasını aldı: Müebbet

Töre cinayetleriyle ilgili yasa tasarısı Meclis'te bekleyedursun, İzmir 4.Ağır Ceza Mahkemesi töre cinayetine ceza indirimi vermedi. Sevgilisinden hamile kalan 17 yaşındaki kız kardeşini 7 kurşunla öldüren sanık, 3 ay hücre hapsi olmak üzere; hiçbir indirim uygulanmadan müebbet hapse mahkum edildi.
Karar Türkiye tarihinin en ağır cezası...
TBMM Alt Komisyonu'nda görüşülen yeni Ceza Yasası tasarısı içindeki töre cinayetleriyle ilgili indirim maddelerinin kaldırılması hala tartışılırken, İzmir'den örnek bir karar geldi. Öz kardeşi Ç.İ'yi sevgilisinden hamile kaldığı için öldürüp gömen ağabey Cahit İnce (24), ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti hiçbir indirim maddesi uygulamayarak örnek bir karar verdi.

Mardin'den Manisa'nın Turgutlu İlçesi'ne göç eden ailesiyle birlikte yaşayan 17 yaşındaki Ç.İ. kimliği belirlenemeyen bir kişiyle yaşadığı aşk sonucu hamile kaldı. Ç., sırrını öz ağabeyi Cahit İnce'ye açarak yardım istedi.
Çocuğunu doğurmak istediğini söyleyen Ç., ağabeyinin ısrarlarına rağmen çocuğunun babasının adını söylemedi. Ağabey Cahit İnce, kız kardeşine yardım edeceğini söyleyerek onu İzmir'e getirdi. Kız kardeşinin düştüğü durumu kabul edemeyen ağabey İnce, kızkardeşini dağa götürerek kafasına 7 kurşun sıkarak öldürdü.

DOĞURACAĞIM DEYİNCE BİRDEN KENDİMİ KAYBETTİM
Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan isimsiz ihbar mektubunu değerlendiren polis, 'töre' gereği kızkardeşi Ç.İ.'yi öldürdüğünü tespit ettiği ağabey Cahit İnce'yi evinde yakaladı. Ağabey İnce, polise cinayeti itiraf ettikten sonra kız kardeşini vurduğu dağa gelerek, kız kardeşini gömdüğü yeri gösterdi. Cumhuriyet Savcısı, 'kasten adam öldürmek' suçundan Cahit İnce'yi
tutuklayarak, hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açtı.

İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılanan Cahit İnce, duruşmada şunları söyledi "Tuğla fabrikasında işçi olarak çalışıyordum. Kız kardeşim bir gün beni işten ağırarak, 'hamileyim, evden kaçacağım' dedi. İşyerimin önünde buluştuk ve otobüse binerek İzmir'e geldik. Kardeşime kimden hamile kaldığını sordum ama sakladı ve 'Söyleyemem' dedi. Söylemesi için çok ısrar ettim. 'Çocuğu doğuracağım' deyince kendimi kaybettim.
Kafasına 7 el ateş ettim. Daha sonra cesedin üzerini taşlarla örtüp, otogara gelip, tekrar otobüse binerek eve döndüm."

MAHKEME İNDİRİM TALEBİNİ KABUL ETMEDİ
'Töre Cinayeti' sanığı Cahit İnce'nin avukatları, müvekkillerinin cinayeti ağır tahrik altında işlediğini iddia ederek, ceza indirim maddelerinin uygulanma-sını istediler. İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi önceki gün 'Töre Cinayeti Davası'yla ilgili kararını vererek; sanık ağabey Cahit İnce'yi, kız kardeşini öldürmek-ten suçlu bularak, 3 ay hücrede kalması şartıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, avukatların talep ettikleri
indirim maddelerini ise kabul etmeyerek, bir daha dışarı çıkmamak üzere cezaevine gönderme yönünde karar verdi. Sanık ağabey İnce, kararı duyunca 'Taktir mahkemenindir' dedi.

Mahkeme Başkanı Süleyman Kül, ceza indirim maddelerini neden uygulamadığını ise şöyle anlattı "Mağdure Ç. ağabeyi Cahit İnce'ye karşı herhangi tahrik edici bir hareketi olmamıştır. Hamile olması ve çocuğunu doğurmak istemesi ve kimden olduğunu açıklamaması sanık açısından tahrik sebebi olamaz. Sanık,
ölen kız kardeşinin veli ve vasisi değildir. Bu nedenle indirim maddelerinin uygulanmasını gerektirecek bir unsur görülmemiştir."

6. Uyum Paketi gereğince iptal edilen 462. madde Türk Ceza Kanunu'nun şahıslara karşı müessir fiil ve adam öldürmek suçundan verilen ömür boyu hapis veya ölüm cezalarında 10 yıldan aşağı olmamak üzere indirimi uygulanır. Öldürülenin kim olduğunun tam olarak belirlenmemesi durumunda ise cezanın 1/3'den yarıya kadar indirimi uygulanır.

TCK 51. Madde
Bir kimse haksız bir tahrikin husule getirdiği gazap ve şedit bir elemin tesiri altında bir suç işler ve bu suç ölüm cezasını müstelzim bulunursa müebbet ağır hapis cezasına ve müebbet ağır hapis cezası, müstelzim bulunursa 24 sene ağır hapis cezasına mahkum olur. Sair hallerde işlenen suçun cezasının dörtte biri indirilir. Tahrik ağır ve şiddetli olursa, ölüm
cezası yerine 24 sene ve müebbet ağır hapis cezası yerine 15 seneden az olmamak üzere ağır hapis cezası verilir. Sair cezaların yarısından üçte ikisine kadar indirilir.

TCK 59. Madde
Kanuni Tahfif sebeplerinden ayrı olarak mahkemece her ne zaman fail lehine cezayı hafifletecek takdiri sebepler kabul edilirse, idam cezası yerine müebbet ağır hapis ve müebbet ağır hapis yerine 30 sene ağır hapis hükmolunur. Diğer cezalar altıda birden fazla olmamak üzere indirilir.

MAHKEME HEYETİNE TEBRİK YAĞIYOR

Karar, Türkiye'ye mesajdır

İndirim değil artırım şart
İzmir Barosu Başkanı Avukat Bahattin Acar; "Çağdaş hukuk kurallarına uygun bir karar. Baro olarak özellikle töre cinayetlerinde şiddet sebebine hep karşı çıktık. Kadın Hakları Komisyonumuz, diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak, töre cinayetlerindeki indirim maddelerinin kaldırılması konusunda TBMM'ye yasa tasarısı sundu. Bu karar Türkiye'ye bir mesajdır.
'Töre' diyerek cinayet işleyenlere verilecek cezada indirim değil aksine artırım yapılması gerekir. Değerli yargıçları vermiş oldukları karardan dolayı kutluyorum. "

Yargıçları kutluyorum
İstanbul Barosu Başkanı Avukat Kazım Kolcuoğlu; "İzmirli yargıçları vermiş oldukları karardan dolayı kutluyorum. Töre cinayetlerine karşı en güzel cevabı verdiler. Töre cinayetinin yasal niteliği olamaz. Farklı düşünmek ya da yaşamak kimseye, farklı olanı öldürme hakkını vermez. TBMM Alt Komisyonu'nda görüşülen, yeni ceza yasası tasarısı içinde bu tür cinayetlerle ilgili olarak indirim maddelerinin kaldırılması halen tartışılmaktadır. Bu mazerete sığınarak cezada indirim beklemek hukuk adına
realist düşünce değildir."

Ortada haksız eylem yok
İstanbul Hukuk Fak. Öğr. Üy. Doç. Dr. Adem Sözüer; "Cinsel tercihi nedeniyle bir kişinin öldürülmesinde ceza indirimi yapılamaz. Mahkeme doğru noktayı görmüştür. Bazen bu gibi olaylarda haksız tahrik hükmü ve duruşmalardaki iyi hal nedeniyle TCK 51. ve 59. maddeler uygulanarak ceza indirimi yapılmaktaydı. Ancak bu yanlıştı. Çünkü haksız tahrik nedeniyle indirim yapılabilmesi için ortada bir haksız eylemin bulunması gerekir. Halbuki bir kadının sevdiği bir insandan çocuk sahibi olması haksız, hukuka aykırı bir
fiil değildir."

Ceza işte böyle olmalı
Kadın Hak. Kor. Der. İzmir Şube Başk. Engin Demir; "Sivil toplum örgütleri olarak kadınlarımızın, genç kızlarımızın töre cinayetlerine kurban gitmelerini, arkasında da sanıkların indirimli ceza almalarına karşı birlikte hareket ediyoruz. Bu konuda kamuoyu oluşturmak için kampanyalar yapıyoruz.

Sayın yargıçlarımız, biz kadınların seslerini, yaşantılarını ve acılarını
anlayarak karar vermişler. Gerçek hukukta ceza böyle olmalı. Yasalarda kimse cinsiyet ayrımı yapmamalı."

Sabah Gazetesi
Old 29-12-2003, 22:55   #62
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Öteki Türkiye !!!!

Töre indiriminden 'uyum'a çalım

Töre cinayetlerinde indirim sağlayan 462. madde 6. Uyum Paketi'yle iptal edildiama bir mahkeme, ablasını öldüren 16 yaşındaki çocuğa bu kez de TCK'nın 51.maddesine dayanarak 'tahrik' indirimi yaptı.
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, babası ile birlikte ablası Pınar Kaçmaz'ı öldüren 16 yaşındaki E.K'yı önce müebbet ağır hapis cezasına çarptırdı. Ancak heyet, genç kızın "yöresel adetler dışında tek başına ailesinden izin almaksızın Diyarbakır'a gelerek çalışmaya başlaması, bu konuda ısrarlı olması veyaşantısı"nı sanık yönünden "hafif tahrik" sayarak cezayı 24 yıla indirdi. Heyet
ardından da E.K.'nın yaşının küçük olması ve mahkemedeki iyi halini göz önünealarak söz konusu cezayı 13 yıl 4 aya düşürdü.

AİLE KARAR VERDİ
22 yaşındaki Pınar Kaçmaz, öldürülmeden kısa süre önce Bismil ilçesindeki evlerinden kaçıp Diyarbakır'a geldi. Kuaförde çalışmaya başlayan genç kız, aynı zamanda Yıldırım Ajans'ta mankenlik yapıyordu. Pınar'ın bu yaşantısı ailesini huzursuz ediyordu. Mersin'de olan baba Hıdır Kaçmaz'a da 'kızının kötü yola
düştüğü' dedikodusu ulaştı. Baba Diyarbakır'a geldi ve toplanan aile meclisinden Pınar için ölüm kararı çıktı. Baba Kaçmaz, 16 yaşındaki oğlu E.K.'yı da yanına alıp kızı Pınar'ı çalıştığı kuaförün yakınlarında kurşunlayarak öldürdü.

MAHKEMEDE REDDETTİ
Polis genci kısa sürede yakalarken, baba kayıplara karıştı. İfadesinde ablasını kötü yola düştüğü için öldürdüğünü söyleyen E.K. "Çevrede ablamın kötü yola düştüğü söyleniyordu. Buna fazla dayanamadım ve öldürdüm" dedi.

Baba Hıdır Kaçmaz hakkında "adam öldürmek"ten gıyabi tutuklama kararı çıkarılırken, E.K. çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. E.K. polisteki ifadesinin aksine duruşmalarda ablasını kendisinin öldürmediğini söyledi. Ancak görgü tanıklarının ifadesi ve olayda iki silah
kullanıldığının tespit edilmesi üzerine gencin de cinayete katıldığı anlaşıldı.

BABA DA YAKALANDI
Çıktığı son duruşmada önce müebbet hapis cezasına çarptırılan E.K. ablasının yaşantısı "hafif tahrik" unsuru kabul edilerek TCK'nın 51. maddesi gereğince 24
yıla mahkum edildi. Mahkeme heyeti iyi hali ve yaşının küçüklüğü nedeniyle bu kez de 55 ve 59. maddeleri göz önüne alarak E.K.'ya 13 yıl 4 ay ağır hapis cezası verdi. Bu arada baba Hıdır Kaçmaz da üç gün önce Antalya'nın Alanya ilçesinde yakalandı. Kaçmaz tutuklanarak cezaevine gönderildi.

sabah 27 aralık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi