Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu İptal ve Tescil davalarında yargılama gideri ile vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2012, 13:48   #1
Av. Kurtar KAYA

Varsayılan Tapu İptal ve Tescil davalarında yargılama gideri ile vekalet ücreti

Merhabalar, saygıdeğer meslektaşlarım.
Açmış olduğumuz tapu iptal ve tescil davasında, davamızın kabulüne karar verildi. Ancak yargılama harç ve giderleri üzerimize bırakıldı. Gerekçe olarak "yargılamanın dayanağını davacının hatalı işlemi oluşturduğundan, bu hususta davalıya atkıkabil bir kusurda bulunmadığı nazara alınarak, yargılama harç ve giderlerinin davacı üzerine bırakılmasına" şeklinde karar verildi. 6100 s.Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun konuyu düzenleyen 326. maddesinde böyle bir gerekçe bulunmamakla birlikte, Yargıtay'ın kararı klasik bir şekilde -yerinde görülmeyen temyiz iddialarının reddi- ele alarak onamasına anlam veremedim.Karar düzeltme yoluna başvurumuz olacak. Birde davacı adına vekalet ücreti takdirine yer olmadığına hükmü var ki, vekalet ücreti ne zamandan beri hakimin takdirinde olan bir konu, takdir yetkisi var olupta benim haberim yoksa, yasal dayanağı nedir? bu kadar açık bir yasa hükmüne aykırı olan ve yasal bir dayanağını bulamadığım ve anlayamadığım bu karar hakkında değerli yorumlarınızla, beni aydınlatmanızı rica ediyorum. Katkı sunacak olan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Madde 326- (1) Kanunda yazılı hâller dışında, yargılama giderlerinin, aleyhine hüküm verilen taraftan alınmasına karar verilir.

(2) Davada iki taraftan her biri kısmen haklı çıkarsa, mahkeme, yargılama giderlerini tarafların haklılık oranına göre paylaştırır.

(3) Aleyhine hüküm verilenler birden fazla ise mahkeme yargılama giderlerini, bunlar arasında paylaştırabileceği gibi, müteselsilen sorumlu tutulmalarına da karar verebilir.
Old 11-07-2012, 15:58   #2
üye32062

Feragat ve kabul halinde yargılama giderleri

HMK MADDE 312

(2) Davalı, davanın açılmasına kendi hal ve davranışıyla sebebiyet vermemiş ve yargılamanın ilk duruşmasında da davacının talep sonucunu kabul etmiş ise yargılama giderlerini ödemeye mahkûm edilmez.

Yargılama giderlerinin kapsamı

MADDE 323 - (1) Yargılama giderleri şunlardır:

ğ) Vekille takip edilen davalarda kanun gereğince takdir olunacak vekalet ücreti

Yasal dayanağı yukarıya çıkarttım. Somut olayı biraz açarsanız tartışabiliriz. Kolay gelsin
Old 11-07-2012, 16:11   #3
Av. Kurtar KAYA

Varsayılan yargılama gideri

Cevabınız için teşekkür ederim değerli meslektaşım. Belirttiğiniz gibi konuyu somutlaştırayım. Müvekkil belediye oniki-onüç yıl önce meclis ve encümen kararı olmadan, yalnızca belediye başkanının imzasıyla taşınmazlarını sembolik bir ücret ile okul, hastane yapılması amacıyla özel idareye ve maliye hazinesi devretmiş. Devredilen taşınmazlarda okul ve hastane yapılmadığından yazışma yolu ile tekrar devir istenmiş, verilen olumsuz yanıtlar üzerine dava açtık. Davaya verilen cevaplarda zamanaşımından, iyiniyete aykırılıktan bahsedilerek davanın reddi istenmiştir. Bunun üzerine keşif yapılmış, kıymet takdiri raporu hazırlanmış, yazışmalar sonucunda yukarıda belirttiğimiz şekilde karar verilmiştir. Yani ortada feragat ve kabul bulunmadığından, belirttiğiniz maddeler kapsamına girmiyor bu durum.
Old 11-07-2012, 16:14   #4
üye32062

Burda müvekkilinizden ziyade idarenin kusuru daha yoğun gibi duruyor.Neticede taşınmazın kullanım amacına hizmet etmesi için gerekli hazırlıkları ve yapılacak tesisleri bu yönde taahhütte bulunan idarenin tamammlaması lazım. Müvekkilinizin nasıl katkısı olacak onu da anlamadım. Ben davacıya atfı kabil kusur göremedim, kararın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bence her halükarda itiraz edin. Umarım bozulur. Kolay gelsin
Old 11-07-2012, 16:20   #5
Av. Kurtar KAYA

Sanırım kusur olarak taşınmazın devrinin meclis ve encümen kararı olmadan yapılması olarak değerlendirildi. Böyle olsa bile davalıların davayı kabul etmemesi yargılama giderlerinin kendilerine yüklenmesi için yeterlidir. Temyiz dilekçemde kararın yargılama gideri ve vekalet ücreti yönünden düzeltilerek onanmasını talep etmiştim. Yargıtay'ın onama kararını görünce sebep bumu diye düşünmedim değil.
Old 20-07-2012, 10:07   #6
Av. Kurtar KAYA

Değerli meslektaşlarım, davalının hazine olduğunu ve 492 S.K. un 13. maddesine göre Hazine harçtan muaftır olduğunu gözden kaçırmışım. Vekalet ücreti de yargılama gideri sayıldığından kararda yanlışlık yok gibi ancak gerekçede bu hususların belirtilmemesi ve takdiren denilmesi kafa karıştırıcı. Sitede konuyla ilgili bir forum var. İlgilenenler için link adresi; http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24745
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi