Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hükmün açıklamasının geri bırakılmaması

Yanıt
Old 21-02-2008, 17:39   #1
ersen

Varsayılan hükmün açıklamasının geri bırakılmaması

sayın meslektaşlarım sürekli değişen ceza yasaları ile birlikte bizlerinde kafası iyice karıştı. bir müvekkilim müessir fiil nedeniyle cezasından tck 62 md. gereği 1/6 indirim yapılarak neticede 35 gün hapis cezası aldı bu ceza 700,00YTL adli para cezasına çevrildi. bildiğiniz üzere bu ceza kesin olmak üzere verildi. ve daha önce hiç bir sabıkası olmayan ve hiç bir olaya karışmamış müvekkil hakkında 1/6 takdiri indirim uygulanmasına karşın nedense 'sanığın geçmişteki hali, duruşmadaki hal ve davranışı nazara alınarak hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumunda bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaat hasıl olmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığına' diyerek bu hükmü müvekkile uygulamamıştır. Benim sorum hükmün kesin olarak verilmiş olması karşısında memur olan müvekkil açısından bir başvuru yolu bulunmaktamıdır. var ise hangi yol bu kararın verilmesi durumunda itiraz edilme hallerini biliyorum. ama uygulanmaması durumunda kesin karar verildiğinden itiraz yolu varmı? şimdiden ilgilerinize teşekkür ederim.
Old 22-02-2008, 14:32   #2
Altın Kalem

Varsayılan Merhaba

Sevgili meslektaşım bu konuda temyiz talebinde bulunmalısınız. Talebiniz reddedilecektir. Bu temyiz talebinin reddi kararını temyiz ettiğinğizde ise dosya yargıtaya gidecektir. Ancak yargıtay bu konuda nasıl bir karar verecektir, orası bilinmez. Büyük ihtimalle yargıtay esasa girmeksizin reddedecektir. Ancak yine de deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar.
Old 22-02-2008, 14:49   #3
v. Aynur

Sayın meslektaşım benim de başıma aynı olay geldi. Bir müvekkilim hakkında para cezası verildi ve karar kesinleşti. Karar kesinleşmesine rağmen ben 5271 sayılı kanunun 5. ve 14. maddelerindeki değişiklik nedeniyle kararı veren mahkemeye bir dilekçe yazarak değişiklikten dolayı hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesini istedim. Henüz sonucunu alamadık ama isterseniz bir deneyin. Ayrıca bu değişikliğe ilişkinde Savcılar bir sürü işlem yapıyorlarmış. Kısmi af gibi düşünülüyor. Bence siz de bir deneyin kaybedeceğiniz birşey yok.Bu arada Yargıtaya başvursanız bile infazı durduramazsınız diye düşünüyorum.
Old 22-02-2008, 16:58   #4
Altın Kalem

Sayn v. Aynur 5271 md.5 ve 14 deki değişiklikten bahsetmişsiniz ama böyle bir değişiklik yok. Arkadaşımızın değindiği 5271 md.231 de hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında süreyi 3 yıla çıkartan değişiklktir ve halk arasında bir nevi af olarak nitelendirilmiştir. Ancak ilgili maddeyi uygulayıp uygulamamak durum değerlendirmesinden sonra pek tabiki zorunlu olmayıp mahkemenin takdirindedir.
Old 23-02-2008, 12:10   #5
MASSAN

Bence 5728 sayılı yasanın 562.maddesini deneyin.Yararlı olacağına inanıyorum.
Old 25-02-2008, 12:08   #6
v. Aynur

Arkadaşlar özür diliyorum. Değişiklik maddelerini eksik bildirmişim. 5271 sayılı kanunun 231. maddesinin 5. ve 14. fıkralarında hükmün açıklanmasının geri bırakılması yeniden düzenlendi. Üst sınırı 2 yıl oldu bu arada Sayın Altın 3 yıl değil. Haklısınız takdir mahkemenin ama değişiklikle ilgili bir sürü yeni düzenlemeler yapılıyormuş Savcılar tahliyelerin bile başladığını söylüyor. Bence denemekte yarar var ne kaybedeceğiz ki.
Old 25-02-2008, 13:42   #7
Karaya

HAGB ile ilgili olarak hakim ve savcılar, ama özellikle hakimler şu sıralar büyük sorun yaşıyor.HAGB hakkında daha detaylı bilgi ve sorunlar için http://www.adalet.org'da hakim ve savcıların tartışmalarına bakmanızı tavsiye ederim.
Old 25-02-2008, 14:22   #8
Altın Kalem

Sayın v. Aynur 2 yerine 3 yazmışım, düzelttiğiniz için teşekkürler. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi