Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evli Kadının Alkol Alışkanlığı,Eşin Cimriliği,Konutun Anahtarının Değiştirilmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2010, 00:17   #1
Konukhatalı

Soru Evli Kadının Alkol Alışkanlığı,Eşin Cimriliği,Konutun Anahtarının Değiştirilmesi

2 yıllık evli bir bayanım,eşimden önce serseri hareketlerim oldu,üni. döneminde başka şehirdeydim..vs.arada alkol alma gibi bir huyumda var ve eşim tüm bunları bilerek benimle evlendi yani aramızda yalansız herşey konuşulduktan sonra evlilik kararı alındı.nikahtan 2 gün önce bir takım mektuplar,nikah bitti eve gelince kızlarla çekilmiş...önceden...fotoğraflar bayağı bir psikolojimi bozdu.ondan sonra ona bir güvensizlik hasıl oldu bende.ve bu iki sene içinde 1 kere ondan habersiz şirket arabasını (onun)aldım ve içip arabada cüzi bir masrafa sebep oldum.bu arada eşim 2 işte birden çalışıyor ve inanılmaz tutumlu,bana 2 günde bir 5 tl bıraksa ne ala ama sineye çektim.harcadığmı kuruş kuruş hesapladı,bende yapı olarak dağıtmayı çok seven biriyim evimizde fazla ne varsa annelerine hep verdim,buna tv bile dahil,bu arada ailesi kapı komşumuz,kira ucuz diye oraya taşındık,ben evlenirken onlardan hiç birşey talep etmedim,çarşı pazar gezdirmedim,hep ama hep makul oldum.şimdi bendede suç var evliliğimiz süresince arada 15-20 günde bir içmek istedim ama içmediğim uzuuun sürelerde oldu.tek isteğim onla dertleşmek,hayatın yükünü herkes farklı taşır bende zararı kendime veriyorum.o iki işte çalıştı hırs ile ve pazar günleri bile olmuyordu genelde,tamam bende alışkın değilim ev hanımı gibi temizliğe ama onu hiç aç bırakmadım,yemeğim hep hazırdı..vs.enson 3 gün önce ki o hafta çok mutluyduk ama ben işsizliğime takılmıştım,ve içip ona başka yerdeyim deyip sonra eve geldim...haklı olarak kızdı ona defalarca söylememe rağmen beni tedavi ettirmeye yanaşmadı ki bu taşkınlıklarım nadir çok nadir oluyordu.neyse evden kovdu beni artık duramadım en son akrabama bıraktı ,ben geçer sinir dedim fakat 3 gündür benle konuşmadı akrabamızada olmayacak dedi oda bari kız evinde kalsın sen davanı aç 3 gün önceki sevgi böyle bitmez biteceksede saygılı bitsin dedi.ok demiş bu gece evime gittik ki ben asla ondan bir çöp dahi almayacağımı biliyorlar evden bir kaşık dahi almam kitaplarım vs dışında,bir gittikki bahçe kapısı ve evimin kapısının kilitleri değişmiş...ailesi balkonda ışıkları kapamış oturuyor...yani şok olduk onu aldatmadım birşey değil tamam hatalıyım farklıyım ama beni öyle kabul etti 2 sene sevdide 1 gecede kapı kilitleri falan...bu arada ondan habersiz tel almıştım,tel faturamıza yansıyor bakiye,onu bile elimden aldı ben ödüyorum benim diye..bizde akrabamın evine geri döndük telefonları kapalı ailesi bana alkolik sıfatı yapıştırdı ki o evde bir kere bile taşkınlık yapmadım kavga etmedik...yanlarında bacak bacak üstüne bile atmam saygıda kusur etmem,varımı yoğumu dağıtırım,mal değil kalp kırılmasın felsefem...ama hiçbirşeyin hatırı yokmuş...boşanacağım ama 3 günde beni sevmiyormuş artık inanamadım,ne yapabilirim bana bir yol çok uzattım onu seviyorum ama ne olduysa beyni 2-3 günde bahçe kapısı ev kapısı...şoktayım.....
Old 05-07-2010, 17:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sizin alkol alışkanlığınız ,eşyaları başkalarına vermeniz ve evlilik birliğinin sona ermesindeki bu davranışınız boşanma davasında kusur konusundaki tartışmada yer alacak bir konudur.

Evlilik birliği devam ettiği sürece müşterek konuttan yararlanmanız mahkeme kararı olmadıkca engellenemez.Hele konutun anahtarını değiştirmek sizin eşiniz tarafından fiilen terk edildiğiniz anlamına gelmektedir.

En yakın aile mahkemesine başvurarak bu durumu anlatan bir dilekçe vermeniz,eşinizin korku,şiddete yönelik eylemlerde bulunmasının yasaklanmasını,evden yararlanmaya hakkınız olduğunun tespitini isteyebilirsiniz.Karara uymayan eş hakkında ceza davası açılır.

Koruma kararının geçerli olduğu sürece geçerli olacak biçimde nafaka ödenmesine de hakim karar verebilir,hatta bu nafakanın eşinizin işyeri gelirinden doğrudan tahsili için emir de oluşturabilir.

Diğer olanağınız evden bu biçimi ile uzaklaştırılmanız sebebi ile nafaka davası açmanız olabilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 10-07-2010, 18:39   #3
Konukhatalı

Varsayılan teşekkürler

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Avukat Hanım,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi