Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cmk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2009, 16:32   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Cmk

Merhaba,CMK dan görevlendirilmiş olduğum bir dosyam var.Sanık vekiliyim.Suç kardeşe karsı cinsel istismar.

Duruşması uzun süredir sürüyor.Mağdur 14 yaşında.Akıl sağlığı konusunda hakim rapor alınmasını isteyip istemediğini sanığa sordu sanık istemedi.

Bütün deliller toplantığından yola çıkarak sanığın tutuksuz yargılanmasını isteyeceğim.

Bunun dışında mağdurun yaşının tespiti için veya sanığın akıl sağılığının tespiti için talepte bulunmalı mıyım?

Tereddütte kaldım.
Old 23-06-2009, 09:44   #2
miss_lawyer

Sn meslektaşım, eğer mağdur hastane doğumlu değilse asıl yaşının ne olduğu konusunda adli tıpa gönderilmesi istenebilir. Ama akıl sağlığı yönünden şu an bir sorun yoksa bu konuda rapor aldırmayın. Yanlış hatırlamıyorsam akıl sağlığında sorun olması cezayı arttıran bir sebep, bu da sizin aleyhinize olur. Her celse tahliye isteyip, kabul edilmezse itiraz dilekçesi vermeniz sorumluluğunuzun doğmaması için yararlı olur.İyi çalışmalar
Old 23-06-2009, 10:23   #3
Av. M. Yasir Bağce

Sanığın akıl sağlığı mı sorulacak yoksa mağdurun mu? Sn. miss_lawyer sanırım mağdurun akıl sağlığını kastetti. Sanığın akıl sağlığı ile ilgili kuşkunuz varsa sordurulması yerinde olur.
Old 23-06-2009, 11:20   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Sanığın akıl sağılığını kasttetmiştim.Sanığın ailesi ve kendisi herhangi bir sorunu olmadığını belirtiyorlar fakat böyle bir suç olunca tereddüte düştüm.

Nasıl bir talepte bulunmalıyım?Teşekkürler...
Old 02-07-2009, 09:02   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Duruşma gününden önce sanığın tahliyesini yazılı olarak talep ettim.Değişik iş kararla tahliye isteminin reddine karar verildi.Kararı bugün tebliğ aldım.
Karar kesin midir?İtiraz edebilir miyim?Yoksa duruşmadaki tutukluluk halinin devamına dair verilen karara mı itiraz etmeliyim?Duruşma da yarın

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06700706 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.