Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

"Ara duruşması yapıldı, duruşma ertelendi" ne demek?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-05-2013, 11:38   #1
Konuk

Varsayılan "Ara duruşması yapıldı, duruşma ertelendi" ne demek?

Değerli hukukçular,
Aldatıldığımı öğrenmem sonucu eşim on bir ay önce evi terk etti. Kızımdan dolayı boşanma davası açmayı erteledim (hiç istemiyordu, kendimi öldürürüm diyordu).Bu arada eşim uyduruk sebeplerle kendisi boşanma davası açmış (şubat ayında). Boşanma dilekçesine cevap yazıldı, fakat cevaba cevap gelmedi. Dosyada “16 Mayıs saat 11:50” diye bir şey geçiyordu, ben duruşma günü sanmıştım, fakat o tarihte hakimin dosyayı inceleceği tarih olduğunu söylediler. Dün saat 9:30 gibi (16 Mayıs) telefonuma ” 16 Mayıs saat 11:50 tarihine duruşma günü verilmiştir” diye UYAP’dan mesaj gelmişti. Şaşkındım, duruşma iki saat önceden mi haber verilir? Yetişemedim, sonra internet üzerinden sorgulama yapınca “ ara duruşması yapıldı, duruşma ertelendi” diyordu. Sonra da “1 Ekim saat 09:55 tarihine duruşma günü verildi” yazıyordu ve mesaj da geldi. Eşim avukatıyla gitmiş, fakat bana sorduğumda bilgi vermiyor “daha tazminat alamayacaksın” diyor. Benim anlamadığım:
1. Duruşmayı kaçırdım mı? Benim için bir dezavantaj mı? Gitseydim tedbir nafakası hemen bağlanır mıydı?
2. Neden öyle geç haber verildi? Neden ertelendi?
3. Tedbir nafakası NE ZAMAN BAĞLANACAK? Neredeyse bir yıldır 10 yaşındaki kızıma tek başıma bakıyorum
4. Duruşmada (ekimde) bağlanacak ise çok geç değil mi? Geriye dönük ödeme yapılacak mı? Evet ise ne zamandan itibaren, evi terk ettiği günden mi, mahkemede dava açılış tarihinden mi (şubat) veya duruşma (ekimden) itibaren mi?
5. Ara duruşması ne demek? Neden yapıldı? Karşı taraf aktif olarak katıldı mı? (Kendisi söylemiyor).
6. Bu yapılan ara duruşmadaki alınan kararlar tarafıma mahkemece iletilecek mi , yazı gelecek mi?
7. Ben gidip dosyama bakabilir miyim?
8. Cevaba cevap gelmediği için karşı taraf süre istemiş olabilir mi?
9. Duruşmaya kadar herhangi bir işlem yapılır mı (mesela çocuk veya tanık dinlenecek mi).
Cevaplarınız için sonsuz teşekkürler.
Old 18-05-2013, 10:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Yeni Usul Kanununa göre dava açıldığında tarafların karşılıklı yazışmaları yapılmalı ve deliller toplanmalıdır.Bunlar tamamlandıktan sonra ön inceleme için duruşma günü belirlenecek ve taraflar duruşmaya davet edilecek ve tanıkların dinleneceği tahkikat duruşmasının tarihi açıklanacaktır.

Dosyaya bakan hakim dosyanın hangi aşamada olduğunu incelemek için çalışma programı yapabilir ve bekleyen dosyaları zaman zaman ele alır.Dosya eksikliklerini gidermek için yeni ara kararlar alabilir.

Bu bilindik anlamıyla duruşma değildir.Hakimin dosyayı incelemesidir.Tarafların katılması gerekmez.

1-Eğer sizin durumunuz da bunun gibiyse endişe edecek bir durum yoktur.Mahkemenin kendi iş işleyişi gereği yapılan incelemeye katılmamak bir sorun yaratmaz.

2-Nafaka kararı verilmesi için ön inceleme günü tayin edilmesi gerekmez.Dosyaya tarafların mali sosyal durumuna ilişkin evrak ve bilgi sunulmuş ise hemen,sunulmamış ise emniyetçe yapılacak mali sosyal durum araştırması sonucu dosyaya geldiğinde koşulları varsa nafaka konusunda karar verilebilir.Nafakanın tayin edilmesi için gerekli bilgi ve evrakları dosyanıza sunmanız uygun olur.Nafaka tayin edildiğinde dava açılış tarihinden itibaren geçerli olacak dolayısı ile geçmiş dönem nafakalarınız birikmiş olacaktır.

3-Dosyanız hakkında en doğru bilgiyi doğrudan dosyanın incelemesi ile edinebilirsiniz.

Davanızı bir avukatla takip ederseniz bu sorularınıza gerek duymayacaksınız.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Böyle bir yurttaşlık hakkı varken davanızı kendi başınıza ve el yordamı ile sürdürmeniz hak kayıplarına ve zorlu bir sürece yol açabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi