Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası (lütfen yardım edin)

Konuyu Kilitleyin
Old 12-02-2010, 15:11   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davası (lütfen yardım edin)

Merhaba
Ben 6 aylık evliyim,artık pskolojık sıddete dayanamıyorum.
eşimle tanıstıgımız günden beri annesi hep laf soluyor huzur bozuyor annesı yuzunden cok defa sınır kırızlerı ayrılma durumuna geldım
eşim cok sessız aılesıne bır sey soyleyemıyor ve hep olan bana oluyor
Düğünümüzde herseyı benım aılem yaptı kendılerı dugune gelmedıler bıle evlendıgımızden berı bır ınce ıgnelerı evımısde yoktur ve maddı destek olarakta hıc bırsekılde bır kurus bıle yardımları olmamıstır
ve eşimin suan bır ısı yok kpss hazırlanıyor herseyımızı aılem karsılıyor aılemın tek ıstedıgı bızım mutlu olmamız ve eşimin kpss kazanıp bır ısı olması buna karsın annesı telefon acıyor ve gecınemıyormusuz paranızmı yok dıye dalga gecıyor kı onlardan maddı hıc bırsey ıstemedıgımız halde ısteyen zaten kendı yollar bunlarıda bıze yasatmazdı
son soyledıgı laftan sonra eşim aılesıne bır tepkıde bulunamadı ve bu benım cok gucume gıttı benım aılem bızım ıcın cabalarken annesının gulerek ve dalga gecerek paranımızmı yok gecınemıyomusunuz dıye gulmesı ve bunun uzerıne evımısde buyuk bır kavga koptu
annesının yaptıklarını yazmaya kalksam burda sayfalar yetmez en son olayı anlatmak ıstedım ve ben artık buna dayanamıyorum eşime defalarca sans verdım ama o aılesıne karsı benı koruyamadı
artık boşanmak ıstıyorum bu benım ruhsal durumum cok bozuyor sızden ne yapmam gerektıgı hakkında bılgı almak ıstıyorum ve eşimin aılesıne bana bu yaptıklarını yanlarına bırakmak ıstemıyorum cunku 6 aylık evlıyız ve 3 senedırde tanısıyoruz bunun ıcınde nısanlılık donmelerıde var hep bu zamana kadar pskolojık sıddet ve maddı olarak hıc bır destek olmadı
maddı manevı tazmınat acabılırmıyım dava ne kadar surer lutfen yardımlarını beklıyorum cok caresız bır durumdayım
Saygılrımı sunarım..
Old 12-02-2010, 19:31   #2
Themis99

Sayın konuk,
Eşinize karşı boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır.
BU davada eşinizin davranışlarının evlilik birliğinin sona ermesine neden olduğunu, evlilik birliğinin katlanılmaz bir hal aldığını tanık, raporlar, ve diğer delillerle ispatlamanız gerekmektedir.
Eşinizden maddi ve manevi tazminat, yoksulluk nafakası , katkı payı alacağı, kişisel eşyalarınızın teslimini talep etme hakkınız vardır.
Kayınvalidenize ve size şiddet uygulayan diğer aile bireylerine karşı kişilik haklarınızın saldırıya uğradığı gerekçesi ile tazminat davası açabilirsiniz.

Davaların ne kadar sürede sonuçlanacağını bilmek, belirlemek ve bu konuda bir tahminde bulunmak mümkün değildir.
Olasıklar oldukça fazladır.
Bu nedenle hukuki yollara müracaat ederken bir avukatın birebir hukuki yardımını alınız.
Mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz il barosu adli yardım yardım bürosuna müracaat edebilir, ücretsiz olarak bir avukatın size yardım etmesini isteyebilirsiniz.
Saygılar.
Old 12-02-2010, 20:09   #3
Konuk

Öncelikle yardım ettiginiz için cok tesekkür ederim inanın suan cok caresız durumdayım
eşimin memleketı bulundugumuz yer degıl ve bız benım kendı aılemın yanında oturuyoz
pazartesı gunu dava acmayı dusunuyorum eşim memleketıne gıtmeden gıttıgınde dava burdan acılacagı ıcın burayamı gelmesı gerekır
ve kayınvaldemın yaptıklarına bırtek aılem sayıt onların sayıtlıklerıde kabul edılırmı
kısısel esya olarak zaten herseyı aılem aldı eşimin aılesınden veya esımden hıc bırsey yoktur
ve eşim calısmıyor calısmadıgı ıcın maddı manevı ve nafaka odeyebılırmı
aılemım maddı durumu kendımızı gecındırebılecek kadar ıyı benım onların hıcbırseylerını ıhtıyacım yok ama cok canımıacıttılar gurumu kırdılar aılemı cok uzduler
bu taleplerıde sadece canımı yaktıkları ıcın almak ıstıyorum cunku ben onlara sımdıye kadar hıcbırsekılde ne bır saygısızlık nede kırıcı bır olay yasattım
Aılem benı saygılı ve terbıyelı yetıstırdı
hangı bırıne uzuleyım bılemıyorum yuvamın yıkılmasınamı aılemın uzulmesınemı burdan ınanın yasadıklarımı yazsam sız nasıl katlanmısınız ılk basından bıtmeleıydı yada baslanmamalıydı derdınız ama ınsan kalbıne soz gecıremıyor sonrada karsılıgı cok agır oluyor benım vıcdanım rahat ben ne eşime ne aılesıne hıc bırsey yapmadım
sadece bundan sonra hakkımı ıstıyorum sızlerede ıcımı dokmus oldum
yardım eden herkezden Allah razı olsun
sağolun...
Old 13-02-2010, 11:06   #4
Themis99

Sayın konuk,
Eşiniz davayı takip etmek isterse, duruşmalara katılmak için gelmesi gerekecektir.
Aile bireylerini, olayları görmüş olan, bilen kişileri tanık olarak dinletebilirsiniz.
Kanunda sayılan anne, baba, kardeş gibi yakın akrabaların tanıklıktan çekinme, tanık yapmama hakları vardır. Mahkeme bu haklarını onlara hatırlatır. Tanıklık yapacaklarını belirttikleri takdirde mahkeme yeminsiz olarak dinleyecektir.
Anlatıklarını değerlendirmek mahkemenin takdirindedir.

Maddi ve manevi tazminat ve yoksulluk nafakası belirlenirken mahkeme bir çok hususu göz önünde tutacaktır. Eşinizin sosyal ve ekonomik durumunu da dikkate alacaktır. Ancak çalışmıyor oluşu nafaka ve tazminat taleplerinin kabul edilmemesi için bir neden olmayacaktır.
Takdir edilecek nafaka ve tazminat ödenmediği takdirde icra takibi başlatabilirsiniz.
Sayın Konuk ,
Olasıklar fazla olduğundan mutlaka bir avukatın yardımını almanızı öneriyoruz.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi