Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Gözümüz Aydın!!!:)

Yanıt
Old 27-06-2002, 11:00   #1
abinitiolaw

Varsayılan Gözümüz Aydın!!!:)

hiçbirşey boşuna değilmiş,sesimiz duyulsun diye çırpınışlarımız,derdimizi anlatma çabalarımız....hiçbiri boşuna değilmiş.Tüm stajyer arkadaşlarımın gözleri aydın olsun.Savunmaya önce kendi haklarımızdan başladık ve kazandık.iyi avukatlar olacağımızın en büyük delili işte budur.İnanmak,savunmak,vazgeçmemek,umutsuzluğa kapılmamak....
Old 27-06-2002, 14:38   #2
Admin

Merakımı mazur görün ama ben "mücadelenizin" sınavın varlığına yönelik olduğunu sanıyordum? Sadece belirli tarihe kadar olan mezunların sınavdan muaf kılınması ancak sınavın halen bugüne kadar itiraz ettiğiniz tüm özellikleri ile baki kalmasının nasıl bir kazanım ve başarı olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Daha ziyade "biz kendimizi kurtardık, bizden sonrakiler ne yaparsa yapsın" gibi bir izlenim yaratıyor...

Eğer stajyer arkadaşlar bu savaşımlarını kendilerini kurtarmak için değil, yanlış buldukları bir uygulamayı kaldırmak için yaptıkları iddiasındalarsa (ki bugüne kadar hep bunu dile getirdiler), gelinen bu noktayı kutlamak bu yana ilk önce onların karşı çıkması lazım, çünkü son tasarı hep onların iddia ettikleri üzere "belirli bir grubu diğerlerinden ayrı tutarak" ayrımcılık yapıyor. Halen avukatlık yapan eski meslektaşlara "biz sınavdan korkmuyoruz ama.." ile başlayan ve "eşitlik için siz de o zaman sınava girin" şeklinde biten cümleler sarf ettikten sonra, bundan sonra mezun olacak tüm öğrenciler sınava girerken sadece kendilerinin sınavdan muaf tutulmalarını kutlamak bana göre önemli bir çelişki oluşturuyor.

Saygılarımla,

Ps. Sözüm şahsınıza sınava karşı mücade eden ve sınava karşı çıkmanın gerekçesi olarak da yukarıda belirttiğim hususları öne süren arkadaşlaradır.
Old 27-06-2002, 18:36   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ego' ların egosu.............

Sayın admin' e aynen katılıyorum.. Biraz ayıp oldu bu davranış ..

Ancak şu açıdan bakıldığında ise, tarih belirlenmesi isabetlidir:

Bir üniversiteye girerken bilinen koşulların, okulda iken değiştirilmesi ''müktesep hak'' kavramına ters durum yaratır.. dı ki bu hatadan kısmen de olsa dönüldü..

Ne diyelim, Allah kolaylık versin!

Kanun koyucunun, kanun koyuculuğu da artık tartışılmalıdır . Böyle saçmalık, laçkalık olamaz, kabul edilemez. Kanun çıkarılmadan önce enine boyuna tartışılmalıdır, bu işi bilen hukukçular hazırlamalıdır, yapmalıdır. Oluşturulan hukuk komisyonlarına bir bakınız, hukuktan bihaber insanlarla dolu.. yazıklar olsun..

Saygılarımla..
Old 01-07-2002, 17:55   #4
abinitiolaw

Varsayılan Ynt: Gözümüz Aydın!!!:)

Sayın Admin ve Sayın Mehmet Bey;

Yazımı tekrar okudum,hakikaten yanlış anlaşılmaya müsait bir yazı olmuş.Stajyer avukatlar komisyonunun bütün faaliyetlerini gerek fiilen gerek manen yakından takip etmiş bir stajyerim ve bahsettiğiniz şekilde çirkin bir düşünceye sahip olmama imkan yok...Ancak cevap yazmanız çok iyi olmuş eksik kalan yazımı tamamlamama ve de yanlış anlaşılma riskimin ortadan kalkmasına vesile oldunuz.Ben tüm bu çabayı yaşayan stajyer arkadaşlarımın okuyacağını düşünerek bunları yazmışt ım.Biz aramızda o kadar çok tartıştık ki gerekçelerimizi...onların beni yanlış anlamayacaklarından adım gibi eminim.
Kısa ve öz;
Bİzler bu sınava karşıydık.Koşulları yerine getirilmeden ve üstelik de ösym tarafından yapılacak çoktan seçmeli bir sınava karşıydık.Bir çoğunun sandığı gibi sınavdan korktuğumuzdan değildi haykırışımız.Kaç sınavdan geçtik şuraya gelene kadar üstelik okulumu da 13. cülükle bitirdim...kısaca sınav korkum hiç olmadı..yeter ki sınav makul, ve bir amaca yönelik olsun.

Bize yapılmak istenen sınav ne yöntem olarak makuldü nede bir amacı vardı..defalarca söyledik!!! avukat böyle belirlenemez,avukat adayları böyle elenemez.Hem yöntem,hem amaç sakattı.Üstelik stajyerlerin stajlarını ne kadar verimli yaptığı da malum.staj eğitimi kuvvetlendirilmeden,sosyal güvenlik haklarımız verilmeden hiçbir sınamayı kabul etmiyoruz dedik.Dediğimizin bugünde yarın da arkasındayım.Bu ne sadece avukatların ne stajyerlerin ne de öğrencilerin sorunudur.Bu hepimizin Hukuk sisteminin , adaletin sorunudur.

Dİleriz ki geçen yıllar stajyerlere güzellikler getirir.Staj dönemi angarya dönemi olmaktan çıkar ve bir eğitim süreci haline gelir.ve ola ki bir sınav yapılacaksa staj döneminde verilen eğitimi sınamaya yönelik ve yöntem olarak da buna uygun bir sınav yapılır.Aksi takdirde sıfatımın hiçbir önemi yok,ister stajyer,ister avukat,ister sade vatandaş olayım,bugün ne kadar haykırdıysam yarın da o kadar haykırırım.

Gözümüz aydın evet!!!çünkü bu da bir başarı...uzunca bir zaman sınav yapılamayacak ve süreç herşeyi baştan düşünmek ve staj dönemini mükemmel kılabilmek için hayli uzun . Ben bu süreçte payıma düşeni yapacağım.Beni tanıyan herkes bunu bilir.Staj eğitimde sözlü anlatım dersinde bir yazı yazmıştım,hocamız sınıfa okuttu.İnsanları en çok etkileyen cümlem son cümlemdi;

Hİçbirşey umduğum gibi olmadı ve hiçbirşey bugünkü gibi olmayacak çünkü ben geçtiğim yolları unutmayacağım!!!

Bu yazıyı yazdığımda daha sınavdan muafiyetimiz sözkonusu değildi..Bilmiyorum başka söze gerek var mı? Hukukçuyum ve hukuka ilişkin her haksızlığın sonuna kadar hukukçu sıfatım la ve yüreğimle karşısında duracağım...Aksini düşünen bizden değildir.

saygılarımla....
Old 08-07-2002, 11:44   #5
CALDERON

Olumlu

Merhaba Hilal,
Evet gözümüz aydın.Cevabi yazını çok olumlu bulduğumu belirtmek isterim.umarım bu amacına ulaşmıştır.Elbette muradımız sadece kendimizi kurtarmanın sevinci değil uzunca bir sürecin ilk adımını kazanmanın sevincidir.umarım sevgili adminimiz ve av.Mehmet bey gercek fikrimizi anlamışlardır.Aksini düşünmek bile istemeyiz.onların da bizimle aynı duyguları paylaştığına inanıyorum.saygılarımla.
Old 12-07-2002, 10:22   #6
Emin GÜNEŞ

Varsayılan Sınav hiç bir zaman olmasın.

10 yıllık avukat olarak ben de sınava sonuna kadar karşıyım. Bir kısım meslektaşlarımızın önünün kesilmeye çalışılması adalet ve eşitlik ilkelerine aykrıdır. Bu uygulamanın ülkemizde bir örneği Sanırım Serbest muhsabecilik belgesi alınmasında var. Bu uygulamaların amacının mesleğe yeni katılacakları kısmen elemekten başka ben hiç bir faydasına inanmıyorum. bu da fayda kabul edilirse. Bana göre bu sadece adalete aykırı değil ahlak kurallarına da uygun değildir.
Bir mesleğin adayı, adaylık süreci içerisinde, eğitim sürecinde her yönüyle mükemmel yetiştirilmeye çalışılmalı. Bu süreçte yetersiz olanlar elenmeli. Buna kimsenin bir diyeceği olamaz. Devlet istihdam edeceği kişilerin ihtiyacını karşılaycak kadarı arasında yarışma sınavı açabilmeli. Ancak Diploma almış bir kişinin sınava katılması kadar saçma bir şey olamaz.
SINAV YAPILACAKSA O ZAMAN SINAVDA BAŞARISIZ OLANLARIN DİPLOMALARI İPTAL EDİLMELİ, DİPLOMA VERENLER HAKKINDA DA SAHTE DİPLOMA DÜZENLEMEKTEN DAVA AÇILMALIDIR.
Biliyorum bazı arkadaşlar bu düşüncemi saçma bulacaklardır. Ancak yine de "sınav" kadar saçma olacağını sanmıyorum. Saygılarımla
Av. Emin GÜNEŞ
Old 12-07-2002, 16:19   #7
ferid

Ehliyet alabilmek için dahi sınav gerekli. (Ben iyi şöforum demek yetmez, yeter diyenlerin hazin sonlarını malesef görüyoruz). Tıp Fakültesinden sonra TUS kısa adlı tıpta uzmanlık sınavı yapılabiliyorsa, Avukatların neden sınava tabi tutulmasına bu kadar alınıyoruz anlamıyorum. Doktorlar insanların canı ile avukatlar ise hem canı ve hem malı ile ilgili meslekler icra etmektedirler. Noterliğe sınav, hakim-savcılığa sınav, memuriyete sınav, sınavda başarılı olamayanlara veya olamayacağını düşünenlere Avukatlık mı? Çok zor sorular mı soracaklar sizce? Almanya'da neden sınav var, yoksa oradaki hukuk öğrencileri kötü mü eğitiliyor ?. Bence diğer sınavlarda başarılı olamayanlar avukatlık yapacağına, avukatlık sınavında başarılı olamayan başka sınavlara girmelidirler. Saygılarımla
Old 12-07-2002, 16:24   #8
ferid

Varsayılan Ynt: Ego' ların egosu.............

Sayın MS.TIKICI ya da bir ekleme yapmam gerek. Evet kanun koyucuyu eleştiriyor ama mecliste kaç tane hukukçu olduğu biliniyor mu? İnanın o kadar çok hukukçu var ki malesef....
Old 22-07-2002, 12:13   #9
CALDERON

Rahatsiz biraz mantık birazda insaf.....

sayın Ferid Bey,
lütfen kıyaslamanızı yaparken bir bütünlük gözetiniz aksi halde bu adil bir degerlendirme olmaz.Evet,Almanya'da sınaz var.Sadece Almanya'da değil başka Avrupa ülkelerinde de avukatlık sınavı var.Ama biraz vicdanlı olun lütfen.Böyle kıyas olmaz.Oradaki hukuk öğrenimi sisteminin bizimkiyle yakından olmadığı gibi uzaktan zaten bir ilişkisi yok.Aynı sistem burada da uygulansın,aynı altyapı burada da hazırlansın bizde sınavı seve seve kabul edelim.Hakimlik-Savcılık sınavını başarıyla bitirmiş,meslekte de belli bir zaman geçirmiş ''çok kaliteli hakim ve savcılar ''!!!! da biliyoruz.O nedenle herkes önce özeleştiri yapmalı,eleştiriyi akıl mantık temellerine oturtarak yapmalıdır.Yoksa sadece eleştirmek için eleştirmek bu forum alanını Reha Muhtarın tartışma programlarından farklı bir hale getirmez. saygılarımla.
Old 23-07-2002, 20:22   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ynt: Ynt: Ego' ların egosu.............

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: ferid
Sayın MS.TIKICI ya da bir ekleme yapmam gerek. Evet kanun koyucuyu eleştiriyor ama mecliste kaç tane hukukçu olduğu biliniyor mu? İnanın o kadar çok hukukçu var ki malesef....

Sayın ferid,

Ben yazımda aynen: '' ... bu işi bilen hukukçular hazırlamalıdır..'' demiştim. Mecliste hukukçuların varlığı doğrudur. Ancak, komisyonda bulunanların işi(hukuku) iyi bilip bilmediği meçhuldür..

Ben ''kovee'' demiştim, o ''kovee'' anladı, onda ''kovee'' yok... misali..

Saygılarımla..
Old 23-07-2002, 20:27   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın hilal, sayın zafer

Biz de kısa süre öncesine kadar sizdik.. Kısaca hepimiz aynı yoldan geçtik, geçeceğiz. Sizleri aramızda görmek bizi mutlu eder, asla korkutmaz.. Korkarsak-korkuyorsak manerdiz.. :-)) Saygılarımla.
Old 24-07-2002, 19:59   #12
CALDERON

Neşeli

sayın av.Mehmet S.Tikici,
inanın bu konuya sizin bahsettiğiniz yanıyla hiç bakmadım.Diyelim ki bu açıdan baktık;o haldebilinmelidirki korkunun ecele faydası yok.Ne güzel belirtmişsiniz bizde o yollardan geçtik diye.İşte davamız o dur ki;bu yol yanlış yoldur ve derhal değiştirilmeli yada yerine yenisi yapılmalıdır.Aksi halde geçtiğiniz yolları beğendiğinizi düşünürüm
Old 30-07-2002, 14:28   #13
abinitiolaw

Herşeyin başı sonu iyiniyet ve dürüstlüktür.Sınava neden karşı olduğumuzu yeterince makul ve mantıklı şekilde izah ettik.Artık yapıcı ve faydalı şeyler düşünmek lazım diye düşünüyorum. Herkes birey olarak üzerine düşeni yaparsa,herkes mesleğine sevgi ve daha da önemlisi saygı duyarsa,yaptığı işi layıkıyla yaparsa,geçtiğimiz bu eğri yollar da düzelir,yakına geldiğimiz Türkiyenin hali de. Herşey vicdanlarda başlar ve vicdanlarda biter....ve atılan her adım büyük sorumluluklar getirir. Yeter ki korkmayalım,yeter ki yılmayalım...yeter ki saygıyı ve sevgiyi benliğimizden hiç eksik etmeyelim.
Old 30-07-2002, 14:32   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Arkadaşlar,

Sanıyorum yaptığım küçük bir şakayı fazlasıyla ciddiye aldınız. Korkma diye bir şey olabilir mi? Neden ve kimden, niçin korkalım? Yapılan sınav tartışması sırasında bazı stajyer arkadaşlarımız bizler için, ''korkuyorsunuz, fosiller vs..'' gibi sözler sarfediyorlardı... oraya atıfla küçük bir şaka yaptım hepsi bu.. Ayrıca, ben o kadar da yaşlı değilim.. :-))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04806590 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.