Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

boşanma davası- karşılık dava

Yanıt
Old 04-04-2007, 12:41   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan boşanma davası- karşılık dava

Herkese Selam,

Zina ve şiddetli geçimsizlik sebebiyle açılan bir boşanma davası var, ben davalı kadın vekiliyim. Davalı müvekkilem de boşanmak istiyor, bunun üzerine davaya cevap dilekçesinde davanın reddini talep edip, aynı davada boşanma isteyip, açılan davayı sebep gösterip tazmianat vesaire istemeyi düşünüyordum. Ancak hakimle şifahen görüştüğümde bana davanın hem reddini hemde boşanmayı isteyemezsin gibi bana da mantıklı gelen bişey söyledi.

Açılan dava zina sebebiyle boşanma davası, davayı doğal olarak kabul etmiyoruz, ancak boşanma ve taminat istiyoruz.

Karşı bir dava açmadan bunu yapamaz mıyım? Ya da ne önerirsiniz ?

Saygılar...
Old 04-04-2007, 13:07   #2
hidayet

Sy.Balku her ne kadar boşanmayı taraf olarak istiyor ve hatta bu davayı sebep olarak göstermek istiyor isenizde hem karşı tarafça açılan boşanma davasının reddini,hemde bu dava ile boşanmayı talep etmek çelişkili olacaktır.Sizin boşanmayı istemeniz ayrı,karşı tarafın gösterdiği nedenle boşnamak istememek ayrı.Bu nedenle boşanma davalarında boşanma kabul edilse bile karşı tarafça öne sürülen nedenden dolayı değil sizin öne süreceğiniz nedenlerden dolayı olacağını iddia etmek ve buna paralel olarak tazminat vs.talep etmek demek o konuda o iddialar ile birlikte yeni bir dava yani karşı dava açılması demek olacaktır.Zira boşanma davalarında her iki taraf boşanmak istese bile kimin kusurlu olduğu ve buna bağlı olarak tazminat vb.gibi taleplere kimin hak kazanacağını tespit etmek karşılıklı öne sürülen iddiaların değerlendirilmesi ile mümkün olacaktır.Zina nedeniyle açılan boşanmada bu nedenle boşanmak istemiyorsanız yeni bir boşanma nedeniyle karşı dava açmanız gerekir diye düşünüyorum.Bu durum boşanma davalarına özgü bir durum.Benim yorumun bu şekilde olacak.Saygılar...
Old 04-04-2007, 13:19   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Karşı dava açmanız gerekir. Boşanmanın fer'i niteliğinde olan, nafaka ve maddi-manevi tazminat istekleri harca tabi olmadığından, açacağınız karşı davanın size getireceği ek bir külfet de yok. Bilahare sizin açtığınız dosya karşı yanın açtığı ilk dosyayla birleştirilecek zaten.

Karşı yanın açtığı davanın yerinde ve haklı olmadığını ileri sürerek davalı olduğunuz davanın reddini, kendi açacağınız davada ise dayandığınız boşanma nedeni ne ise belirterek nafaka, maddi ve manevi tazminat isteklerinizi dile getirmelisiniz. Başka bir yolu olduğunu sanmıyorum.

Saygılarımla...
Old 16-05-2009, 21:40   #4
sone1907

Benim de bo konuda merak ettiğim bir husus var. Bir arkadaşımın eşi geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açıyor. Fakat daha sonra duruşmaları takip etmiyor. Arkadaşım da boşanmak istediği için, geçen günkü duruşmadan sonra hakim karşı dava açmasını söylemiş.
Buraya kadar her şey tamam. Merak ettiğim karşı dava dilekçesinde davacı-karşı davalının boşanma isteminin reddini istemesi şart mıdır? Sonuçta kendisi de geçimsizlik sebebiyle karşı dava açıyor. Yoksa aynı konular olduğu için karşı dava açılması gereksiz mi??
Old 16-05-2009, 23:15   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

Karşı yan boşanma istiyor, biz de istiyoruz o halde karşı yanın davasının reddini isteyemeyiz şeklindeki bakış açısı enteresan Burada davanın reddinin istenmesi, ileri sürülen kusur atfının gerçek olmadığı şeklinde yorumlanmalıdır.Aksi halde davanın kabulü gibi abes bir durum ortaya çıkabilir!Sayın Şehper Hanımın da belirttiği gibi davacının davasının reddi ile tarafınızdan açılan karşı davanın kabulü ve boşanma talep edilmelidir.
Old 17-05-2009, 12:44   #6
sone1907

"Karşı taraf boşanmak istiyor, biz de istiyoruz. O zaman karşı tarafın davasının reddini isteyemeyiz." anlamında bir cümle kurduğumu düşünmüyorum. Sorduğum soru sadece usule yönelikti. Dilekçenin talep veya konu kısmında "davacının açmış olduğu davanın reddini" ibaresini kullanmak şart mıdır diye sordum.
Old 17-05-2009, 14:26   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Sonat Güvenç
Benim de bo konuda merak ettiğim bir husus var. Bir arkadaşımın eşi geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açıyor. Fakat daha sonra duruşmaları takip etmiyor. Arkadaşım da boşanmak istediği için, geçen günkü duruşmadan sonra hakim karşı dava açmasını söylemiş.
Buraya kadar her şey tamam. Merak ettiğim karşı dava dilekçesinde davacı-karşı davalının boşanma isteminin reddini istemesi şart mıdır? Sonuçta kendisi de geçimsizlik sebebiyle karşı dava açıyor. Yoksa aynı konular olduğu için karşı dava açılması gereksiz mi??

Ben de Sayın Akpunar gibi algıladım. O yüzden ikinci mesajınızdaki saygı sınırını aşan cümlenizi sildim.

Karşı/Karşılık dava açabilmek için, cevap süresi içinde bu hakkı kullanmak gerekir. "Duruşmaların takip edilmediğinden" sözettiğinize göre teknik anlamda bir "karşı dava " açma hakkınız bulunmamaktadır. Bunun dışında Sayın Akpunar'ın yazdıklarına katılıyorum.

Mahkeme hakiminin söylemek istediği şudur: "Eldeki davayı davacı takip etmediğine(Ya da gerektiği gibi) , siz de boşanmak isteseniz bile bu yönde karar veremem. Siz de davacıya karşı yeni bir dava açmalısınız."

Açacağınız yeni dava ilk dava ile birleştirilir. Sizin davanızda müvekkilinizin kusursuz ya da daha az kusurlu olduğunu kanıtlamak durumundasınız. Hal böyle iken, davalısı olduğunuz davada davayı kabul anlamına gelecek beyanlarda bulunmamalısınız.

Alıntı:
Sorduğum soru sadece usule yönelikti. Dilekçenin talep veya konu kısmında "davacının açmış olduğu davanın reddini" ibaresini kullanmak şart mıdır diye sordum.

Şart değildir. Eğer davayı kabul ediyorsanız, yeni dava açmanıza gerek yok. İlk davaya bir cevap yazın ve davayı kabul ettiğinizi bildirin.
Old 17-05-2009, 15:05   #8
sone1907

Teşekkürler;
Yok benim müvekkilim değil. İçeriğini tam bilmiyorum davanın zaten. Dediğim gibi sadece usule yönelik sordum.
Ancak bildiğim şu: İki taraf da anlaşmışlar boşanmak için, daha sonra mali sonuç kısmında sorun çıkarmış davacı taraf ve duruşmalara gelmemiş. Hakim de geçen günkü duruşmada 10 gün içinde cevap dilekçesi ile karşı dava açmasını söylemiş davalı tarafa. Yani yeni bir dava açmak değil de mukabil dava açmasını söylediği kesin.
Ben de buradan yola çıkarak aklıma takılan yukarıdaki soruyu sordum.
Benim fikrime göre, yeni bir dava açıp birleştirme istemesi daha makbul.
Old 26-11-2013, 16:34   #9
PINAR YILMAZ

Müvekkilim davalı olduğu boşanma davasında cevap süresi dolmadan bana geldi. Ancak boşanmak istemediğini söyledi. Cevap dilekçesinde boşanmanın reddini istedik. Ayrıca nafaka istedik ve bağlandı. birde şöyle bir ibare yazdım:"mahkeme aksi kanaatte olursa fazlaya ilişkin maddi ve manevi tazminat taleplerimiz saklı kalmak kaydıyla". Dava halen derdest.Son celseye gireceğiz 12 aralıkta. Ancak müvekkilim bana gelerek boşanmak istediğini ve tazminat talebinin olduğunu söyledi. İlk önce boşanmak istemediği için karşı dava açmadım. Şimdi aynı dava içinde tazminat talep etmem mümkün müdür? Yoksa yeni bir dava açarak harç yatırmalı ve bu dava ile birleştirmelimiyim? Aynı dava içinde talep edersem harç yatırmam gerekir mi? Saygılar...
Old 28-11-2013, 23:04   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Meslektaşım,

Ön inceleme duruşmasına kadar taleplerinizi açıklamamışsanız karar aşamasına gelen dosyanızda yeni talepte bulunmanızın olanaklı olmadığını düşünüyorum.

Müvekkiliniz boşanmayı düşünüyor ve maddi manevi tazminat talep ediyorsa ayrı bir dava açılarak birleştirme istenebilir.

Boşanmanın eki niteliğinde olan tazminat için nispi harç ödemek gerekmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi