Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tc kimlik no

Yanıt
Old 31-10-2008, 14:59   #1
beyazbulut

Varsayılan tc kimlik no

Dava ve takip açmak için davalı/borçlu şahsın tc kimlik numarasının zorunlu olaması karşısında ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Zira kimlik numaralarını bilmiyorum. Baba adını da bilmediğimiz için bulamıyoruz. Bu sorunla karşılaşan ve çözmeyi başarmış meslektaşlarımızdan yardım istiyorum.
Old 31-10-2008, 15:06   #2
tiyerianri

böyle bir zorunluluğu sizden duydum.Davacı yada alacaklının ki zorunlu sadece.
Old 31-10-2008, 15:10   #3
beyazbulut

Maalesefki böyle uygulanıyor.Bir genelge ile kimlik no bulunmayan belgelerin kabul edilmemesi istenmiş durumda.
Old 31-10-2008, 15:16   #4
av_sibelll

Karar

dava ve takip açarken davalı veya borçluya ait kimlik numarasının artık isteneceğini bizim adliyedeki memurlar da söylemişti. Ancak geçenlerde açtığım bir davada benden tc kimlik numarası istemediler. Kaldı ki borçlu veya davalıya ait kimlik bilgilerini bulmamız çok zor. Bunun neye dayanılarak getirildiğini de inanın çok merak ediyorum. adliyede icra dairelerinde tanıdıklarınız varsa onlara borçluya ait kimlik bilgilerini nasıl bulacağınızı bir sormanızı tavsiye ederim.İyi çalışmalar.
Old 31-10-2008, 15:25   #5
Av.Günar

Sayın beyazbulut gözlerime inanamıyorum bu yazdığınız doğrumu?Peki 100 kişilik izale-i şuyu davaları ne olacak??adreslerini bile zor temin ettiğimiz bu şahısların T.C. lerini bilmek için müneccim olmak lazım.Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Old 31-10-2008, 16:15   #7
tiyerianri

evet İİK.58/2 biliniyorsa demiş zaten.Böyle bir zorunluluk yok.
Old 31-10-2008, 16:24   #8
Aybüke Kağan

icra ceza mahkemelerinde borçlunun TC . kimlik nosu olmadan UYAP' ta tensip düzenlenemiyor.Bir dosyamda başıma gelmişti. Haricen tensip düzenlendi ve nüfustan bilgileri istedik.Bu sıkıntılar maalesef UYAP tan kaynaklanıyor.Yoksa yasal bir zorunluluk yok.
Old 31-10-2008, 16:36   #9
gurhankoc

İcra Ceza Mahkemesinde, nüfustan borçlunun kimlik bilgilerinin istenmesi gerektiğinden ve aynı isimde başka biriyle karıştırılma ihtimali bulunduğundan borçlunun kimlik bilgilerinin mahkemeye bildirilmesi gerekir. Yani mahkemece yargılamanın sıhhatle yürütülmesi amaçlanmaktadır.
Yoksa dava veya icra takibi açabilmek için karşı tarafın TC Kimlik numarasının bildirilmesi zorunluluğu yoktur.
Old 31-10-2008, 22:13   #10
Av.Bülent AKÇADAĞ

Böyle bir zorunluluk kesinlikle olmaz ve olamaz! Uygulamada da böylesi bir durum ile karşılaşmadım.

Sayın beyazbulut, TC kimlik numarasının davacı için zorunluluk olduğu ile karıştırıyor olmayasınız?
Old 31-10-2008, 23:30   #11
Kemal Yıldırım

Nerden çıktı bu şimdi Bende ilk defa sizden duydum. Karıştırıyorsunuz bence de..
Old 01-11-2008, 12:12   #12
hilallal

Böyle bir şeyi ben de duymadım.Alacaklı veya davcının kimlik nosu mutlaka olmalı ama borçlu veya davalının kimlik nosu zorunlu değil diye biliyorum.Bizden de istemiyorlar.Ancak borçlunun kimlik nosu olursa UYAP'ta Mernis sistemi ile adres güncelleniyor ve daha kolay bulunuyor adresleri,yani sadece kolaylık açısından faydalı oluyor.
Old 01-11-2008, 13:41   #13
limpid

ilk defa duydum bu uygulamayı diğer meslektaşlarımın da dediği gibi bu durum sadece alacaklı taraf açısından zorunlu. iik 58 incelendiğinde de bu zorunluluğun olmadığı gayet net anlaşılabilir. zaten böyle bir uygulama akla mantığa da aykırı. çok şaşırdım inanın.
Old 22-11-2008, 13:24   #14
beyazbulut

Karıştırmıyorum.İstiyorlar. Hala da sorunu aşamamış durumdayız.
Old 22-11-2008, 13:47   #15
Av.Güçlü KERVAN

Sayın beyazbulut mutlaka böyle bişey istemişlerdir , eminim ama cidden diğer meslektaşlarımızında belirttiği gibi hukuki dayanağı yoktur böyle bişeyin.
Old 22-11-2008, 19:45   #16
Av.Feridun Yurtsever

Ben de böyle bir sorunla karşılaştım, borçlu Tc Kimlik Numarası yerine kafamdan 11 tane rakam yazdım. Yanlış olduğu söylendi, doğrusunu tespit edin dedim. "Bilmediğimiz şeyi nasıl tespit edelim" dendi; "ben de aynı şeyi söylüyorum" dedim ve sorun çözüldü. Yasal bir zorunluluk bulunmadığında, istenen bilgiyi vermek zorunda değiliz! Saygılar...
Old 22-11-2008, 23:07   #17
gurhankoc

Sayın meslektaşlarım;
Yapmayın, etmeyin yasalar, uygulamalar açık, hepimiz her gün dava açıyoruz, icra takibi yapıyoruz, var mı böyle birşey?
Yozgat'tan bir meslektaşın aşamadığı ve bana göre de tam anlamıyla açıklamadığı özellikli bir durum var.
O iş öyle değil böyle demenin bir anlamı yok.
Üstünde durmaya değer bir konu değil bana göre.
Sayın beryazbulut;
Aşamadığınız her türlü engelde size yadımda bulunacağım.
Artık gereksiz olduğu kesin olan bu konu da burda tartışılmasın.
Old 23-11-2008, 00:38   #18
meyi14

mrb arkadaşlar diğer davaları bilmem ama icra cezaya ilişkin açtığımız davalarda davalının TC kimlik nosunu istiyor mahkeme
hakim havale dahi yapmıyor TC kimlik numarası yoksa Bu arada 19.11.2008 tarihinde gelen Adalet Bakanlığının bir iç genelgesi ile icra takiplerinde Nüfus Müdürlüklerinde nüfus kayıtları ve adres istenemiyor.Uyap üzerinden İcra Müdürlükleri yapacaklarmış bu icrada işlerimizi oldukça zorlaştıracak hepimize hayırlı olsun biz sesimizi yükseltmedikçe daha pekçok zorluğu önümüze getirecekler. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi