Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kiracının kiralananı boşaltmadan terk etmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2007, 22:50   #1
gogolos

Varsayılan kiracının kiralananı boşaltmadan terk etmesi

sayın meslektaşlarım. bir müvekkilimin kiracısı kiraladığı evi boşaltamadan terk edip gitti. biz de kira parasının tahsili ve tahliye talepli icra takibi yaptık. bu aşamadan sonra ne yapmamız gerektiği hususunda yardımcı olabilirseniz sevinrim.
Not: kira parası ödenmedi ve isteğimiz kiracının tahliyesini sağlamak şimdiden teşekkürler
Old 21-07-2007, 00:13   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Doğru olanı yapmışsınız. Tebliğden itibaren 30 gün içinde kira bedeli ödenmezse, tetkik merciine başvurarak tahliye talep edeceksiniz. Alacağınız kararı daha sonra icra dosyasına ibraz ederek, tahliyeye (ve kira bedelleri için hacze) gideceksiniz.

Saygılarımla...
Old 22-07-2007, 13:52   #3
ilksan

evi terkedip giden kiraciya karşı icra takibi ve tahliye davası açılması durumunda davalıya/borçluya tebligat yapmak genelde büyük sorun oluyor. En azından ben bu konu ile ilgili zorluklar yaşadım. Bu konuda dikkat etmemiz gereken bir püf noktası var mıdır acaba?
Old 22-07-2007, 14:45   #4
av.ersen

Kiracı evi tahliye ettikten sonra siz bu takibe geçtiğinize göre kiracıya tebligat yapamayacak ve İİK daki 30 günlük süreyi başlatamayacaksınız. Kiracı eşyalarını da alıp gitse ve evi boş bir halde bıraksa idi, bu konuda mahkeme kanalı ile tespit yaptırabilirdiniz. Evde halen eşyaların bulunması bu anlamda işinizi zorlaştırabilir. Şayet tespiti bu şekilde yaptırabilirseniz kiracıya ait eşyaları da sorumluluğunuz altında korumak ve muhafaza altında bulundurmak zorunda kalacaksınız.
Old 14-11-2008, 13:56   #5
avukatssb

Arkadaşlar benim de müvekkilimin kiracısı sözleşme bitmeden eşyalarını kiralananda bırakıp mecuru terk etmiş. Müvekkilim eşyaları ne yapacağını soruyor. Bu durumda ne yapılabilir?
Old 14-11-2008, 19:11   #6
Av.Mehmet_Ali

Yakın bir zamanda benzer bir olayda noter ve çilingir alıp kapı anahtarını değiştirdik.Noter evdeki kırık dökük eşyaların tespitini yaptı.Tevdi mahalli tayini davası açtık ama reddedildi.Şimdi tespit ve kira alacağı davası açtık.Bakalım
Old 14-11-2008, 19:48   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Yakın bir zamanda benzer bir olayda noter ve çilingir alıp kapı anahtarını değiştirdik.

Suç işlemişsiniz.

Alıntı:
Yazan avukatssb
Arkadaşlar benim de müvekkilimin kiracısı sözleşme bitmeden eşyalarını kiralananda bırakıp mecuru terk etmiş. Müvekkilim eşyaları ne yapacağını soruyor. Bu durumda ne yapılabilir?

Aşağıdaki linkte bulunan 2 no.lu mesajımı aynen tekrar ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...highlight=kira
Old 14-11-2008, 20:58   #8
Av.Mehmet_Ali

Karşı taraf da sizin gibi düşünüyor. Konut dokunulmazlığını ihlal. yahut ihkakı hak. Bununla ilgili yargıtay kararlarına baktım.
A iki yıl önce B'den konutu satın alıyor.O tarihte konut C şahsı tarafından kullanılmaktadır.A ve B'nin C ile ilgili bir kira sözleşmesi bulunmamakta.Konut iki yıldır kullanılmıyor.B E dan satın alıyor. C E nin babası. Konut E nin annesine ait. E nin annesi F, C ile daha önce boşanmış..E, F den aldığı geçerli bir vekaletnameyle B'ye satıyor.Daha sonra B de A ya..
Satışaların muvazaalı olduğunu iddia eden C ve F nin bir başka oğlu H annesine kendisini vasi tayin ettirip tapu iptali ve tescili davası açıyor. Ancak dava devam ederken F vefat ediyor.
Devam etmekte olan tapu iptali ve tescili davası husumet yokluğundan reddedilme aşamasına geldi.Husumet yönünden davanın reddini beklerken usulen tebligat murislere yapıldı?Bütün bu olayların dışında bulunan A öncesinde ve sonrasında konutun anahtar teslimi ve sözleşme diye bir şey sözkonusu olmadığından çilingirle kapıyı açıp anahtarı değiştirdik.
Biraz karışık ama kısaca bu şekilde.
Konut dokunulmazlığını ihlalden ziyade sözleşmeye dayanarak kira bedellerini istemek konusunda emin değilim.
Old 15-11-2008, 14:11   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Karşı taraf da sizin gibi düşünüyor. Konut dokunulmazlığını ihlal. yahut ihkakı hak. Bununla ilgili yargıtay kararlarına baktım.
A iki yıl önce B'den konutu satın alıyor.O tarihte konut C şahsı tarafından kullanılmaktadır.A ve B'nin C ile ilgili bir kira sözleşmesi bulunmamakta.Konut iki yıldır kullanılmıyor.B E dan satın alıyor. C E nin babası. Konut E nin annesine ait. E nin annesi F, C ile daha önce boşanmış..E, F den aldığı geçerli bir vekaletnameyle B'ye satıyor.Daha sonra B de A ya..
Satışaların muvazaalı olduğunu iddia eden C ve F nin bir başka oğlu H annesine kendisini vasi tayin ettirip tapu iptali ve tescili davası açıyor. Ancak dava devam ederken F vefat ediyor.
Devam etmekte olan tapu iptali ve tescili davası husumet yokluğundan reddedilme aşamasına geldi.Husumet yönünden davanın reddini beklerken usulen tebligat murislere yapıldı?Bütün bu olayların dışında bulunan A öncesinde ve sonrasında konutun anahtar teslimi ve sözleşme diye bir şey sözkonusu olmadığından çilingirle kapıyı açıp anahtarı değiştirdik.
Biraz karışık ama kısaca bu şekilde.
Konut dokunulmazlığını ihlalden ziyade sözleşmeye dayanarak kira bedellerini istemek konusunda emin değilim.

Sayın Av Mehmet_Ali,

Alfabedeki harflerin yarısını kullanarak anlattığınız olayın detayını bilemem. Ancak, kendi yazdığınıza göre, yaptığınız bütün hamleler boşa gitmiş. İşin bu tarafı bir yana, kanaatimce yaşadığınız olayda da konut dokunulmazlığını ihlal suçu işlenmiştir.

THS olarak, forumlarda hukuku dolanma yoluyla veya yasaları çiğneme amacıyla yol gösterilmesine karşıyız. THS'nin kayıtlı 21.000 civarında üyesi bulunmaktadır. Üye olmayan 100.000 lerce kişi THS'yi takip etmektedir. Sizin yaptığınız ve önerdiğiniz yolu okuyan üye ve vatandaş şöyle düşünecektir:" Vay be, kiracımı mahkemeye vermeden kendim de çıkarabilirmişim." Önerdiğiniz yol çok tehlikeli bir yoldur.

Aşağıdaki linkte bu konuyu tartışmışız, bir göz atın isterseniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...light=kirac%FD
Old 15-11-2008, 15:17   #10
Av.Mehmet_Ali

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Av Mehmet_Ali,

Alfabedeki harflerin yarısını kullanarak anlattığınız olayın detayını bilemem. Ancak, kendi yazdığınıza göre, yaptığınız bütün hamleler boşa gitmiş. İşin bu tarafı bir yana, kanaatimce yaşadığınız olayda da konut dokunulmazlığını ihlal suçu işlenmiştir.

THS olarak, forumlarda hukuku dolanma yoluyla veya yasaları çiğneme amacıyla yol gösterilmesine karşıyız. THS'nin kayıtlı 21.000 civarında üyesi bulunmaktadır. Üye olmayan 100.000 lerce kişi THS'yi takip etmektedir. Sizin yaptığınız ve önerdiğiniz yolu okuyan üye ve vatandaş şöyle düşünecektir:" Vay be, kiracımı mahkemeye vermeden kendim de çıkarabilirmişim." Önerdiğiniz yol çok tehlikeli bir yoldur.

Aşağıdaki linkte bu konuyu tartışmışız, bir göz atın isterseniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...light=kirac%FD
Türk Hukuk Sitesinde vatandaşlara yahut meslektaşlara dolanlı veyahut hileli yollarla yasaları çiğnemeyle ilgili olarak yol gösterme amacımda olduğum sizin takdirinizse bir şey diyemem.Site yöneticisiniz buyrun silin.Belirli bazı kural ve kaidelere riayet ederek burada bilgi paylaşımında bulunuyoruz.Ancak böyle bir amacımın olmadığı kendim tarafımdan gayet iyi bilinmekte.Detayını bilmediğinizi söylediğiniz ancak yaptığım hamlelerin boşa gitmiş olmasına hükmetmek sizin takdirinizde değil .İlgili olayda ortada kira sözleşmesi olmadığı hususunun altını yeterince çizmemişim sanırım.Ayrıca kimseye tehlikeli bir yol önermiyorum.
Old 21-11-2008, 17:38   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Türk Hukuk Sitesinde vatandaşlara yahut meslektaşlara dolanlı veyahut hileli yollarla yasaları çiğnemeyle ilgili olarak yol gösterme amacımda olduğum sizin takdirinizse bir şey diyemem.Site yöneticisiniz buyrun silin.Belirli bazı kural ve kaidelere riayet ederek burada bilgi paylaşımında bulunuyoruz.

Forum Yöneticisi olarak cevap vermek gerekirse;

Alıntı:
THS Meslektaşların Soruları Alanımıza Özel Kurallarımız ve İlkelerimiz:
Alıntı:

Alıntı:

THS ilkelerine aykırı, adalet duygularını örseleyen, bir suçtan, borçtan ya da hukuki yükümlülükten kaçmaya/kurtulmaya yönelik, kanuna karşı hile niteliğinde, iyiniyete, etik kurallara, hakkaniyete, avukatlık meslek kurallarına aykırı sorular ile bu tarz cevaplar, yorum veya ifadelere forumda yer vermeyiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=16748

Silmedim. Çünkü siz akıl vermenin ötesinde, söylediğinizi yaptığınızı da yazdınız. Yukarıda verdiğim linkte de bir üyemiz önce yaptığını söyledi, sonra da özür dileyerek yanlış anlaşıldığını beyan etti. Bu durumda benzer konularda, ilk defa siz, mahkeme kararı olmadan bir başkasının evine girmiş olmaktasınız.

Konut dokunulmazlığını ihlal suçundan dolayı bir şikayet varsa,(karşı taraf da sizin gibi düşünüyor, dediğiniz için) neticesini de bizimle paylaşırsanız, seviniriz.

Alıntı:
Ancak böyle bir amacımın olmadığı kendim tarafımdan gayet iyi bilinmekte.Detayını bilmediğinizi söylediğiniz ancak yaptığım hamlelerin boşa gitmiş olmasına hükmetmek sizin takdirinizde değil .İlgili olayda ortada kira sözleşmesi olmadığı hususunun altını yeterince çizmemişim sanırım.Ayrıca kimseye tehlikeli bir yol önermiyorum

Bu bölüme de, Yönetici sıfatıyla değil üye sıfatıyla cevap vereyim. THS'ye bir şey yazıyorsanız, cevaplara da katlanacaksınız. Benim cevabımda hakaret vs. yok. Size şunu demeye çalışıyorum: Hukuku düz bir otoban kabul edin, otobandan yan yollara saptığınızda nereye varacağınızı bilemezsiniz. Bazen tenha bir köy yoluna, bazen de çıkmaz sokaklara denk gelebilirsiniz. Başınız derde girebilir. Hiçbir şey olmasa gideceğiniz yere, olması gerekenden çok sonra gidersiniz. Eğer tekrar otobana çıkmayı başarırsanız tabii ki...

Detayı bilmiyorum ama şöyle demişsiniz:

Alıntı:
Tevdi mahalli tayini davası açtık ama reddedildi.

Bu boşa giden bir hamle değil mi?

Alıntı:
Şimdi tespit ve kira alacağı davası açtık.Bakalım

Alıntısını yaptığım yukarıdaki bölüm size ait değil mi?

Alıntı:
İlgili olayda ortada kira sözleşmesi olmadığı hususunun altını yeterince çizmemişim

Bu bölümü de sizin mesajınızdan alıntıladım. Yazdıklarınıza göre ortada kira sözleşmesi yok ama siz kira alacağı davası açmışsınız. Bu da boşa giden bir hamle olacaktır.

Alıntı:
Karşı taraf da sizin gibi düşünüyor. Konut dokunulmazlığını ihlal. yahut ihkakı hak.

Bu cümlenizden karşı tarafın şikayet ettiği veya edeceği anlaşılmaktadır. Dua edin, şüpheli kısmına sizi de yazmasınlar. Ayrıca baroya şikayet ederlerse de canınız sıkılabilir.

Benim uyarımdan sonra dahi, yaptıklarınızı savunduğunuza göre benim size söyleyecek sözüm olamaz.
Old 24-11-2008, 12:14   #12
avukatssb

Suat Bey ve Mehmet Ali Bey,

Sorduğum soruyla ilgilendiğiniz ve katkı da bulunduğunuz için öncelikle çok teşekkür ederim.

Bu konudaki katkılarınızı da değerlendirip araştırmama devam edeceğim.

Tartışılan konularda bulabildiğim hususlar olursa burada paylaşacağım.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi