Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gerekçeli kararda hata nasıl düzeltilir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2020, 23:01   #1
Av.354

Varsayılan Gerekçeli kararda hata nasıl düzeltilir

İyi akşamlar değerli meslektaşlarım. Bir konuda fikrinizi almak için yazıyorum bu konuda bilginiz varsa aydınlatırsanız çok sevinirim. Mirasın gerçek reddi davasında, müvekkilimiz murisin yeğeni ancak hakim gerekçeli kararda müvekkilimizin annesini murisin çocuğu olarak dolayısıyla müvekkilimizi de murisin torunu olarak yazmış. Ancak ikisi arasında dayı-yeğen ilişkisi bulunmakta. Nasıl böyle bir hata yapıldığını anlamayamadım halbuki nüfus kayıt örneğinde de aradaki hısımlık ilişkisi açıkça belli. Gerekçeli karar nasıl düzeltilebilir nasıl bir yol izlemem gerekir? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...
Old 11-09-2020, 07:50   #2
poseidonmavi

Merhaba. HMK 304-306 hükümlerine bakmanızı tavsiye ederim.
Old 20-09-2020, 20:53   #3
kadir34

Hükmün tashih edilmesini istiyorum diye kısa bir dilekçe yazıp mahkeme kalemine sunacaksınız..Düzeltilmesini istediğiniz ifadeyide belirtmeyi unutmayın.
Old 21-09-2020, 10:47   #4
Av Pınar Soysal

HMK 304.maddesınde, hükmün tashihine ilişkin olarak, "Hükümdeki yazı ve hesap hataları ile diğer benzeri açık hatalar, mahkemece resen veya taraflardan birinin talebi üzerine düzeltilebilir." denmiş. Dilekçenizde gerekçeli kararın hatalı kısımlarını açıkca belirterek, kararı veren Mahkemeden hükmün tashihini isteyebilirsiniz.
Old 21-09-2020, 10:53   #5
kadir34

Pınar hanım farklı birşey mi söyledim veya siz farklı bir bilgi mi verdiniz
Old 21-09-2020, 11:09   #6
Av Pınar Soysal

Sayın kadir34, portala yeni üye oldum, bir soru sordum meslektaşlardan tavsiye umarak, portalın aktif kullanımı için siz de meslektaşlarınızın sorularını cevaplayın önerisinde bu soru çıktı, ben de cevapladım. Cevabım sizin ya da poeidonmavi kullanıcısının cevabına bir yorum içermiyor, polemiğe gerek yok kanaatindeyim. Teşekkürler.
Old 21-09-2020, 11:33   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av Pınar Soysal
Sayın kadir34, portala yeni üye oldum, bir soru sordum meslektaşlardan tavsiye umarak, portalın aktif kullanımı için siz de meslektaşlarınızın sorularını cevaplayın önerisinde bu soru çıktı, ben de cevapladım. Cevabım sizin ya da poeidonmavi kullanıcısının cevabına bir yorum içermiyor, polemiğe gerek yok kanaatindeyim. Teşekkürler.

Siteye henüz üye olmuşken, dikkat çekici bir durumla karşılaşmanız, siteden sizi soğutmasın.
Old 21-09-2020, 17:52   #8
kadir34

Pınar hanım , Aynı tür konuların açılması ve aynı tür mesajların yazılması site yönetimi tarafında tasvip edilmemektedir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi