Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanmada mal paylaşımi

Yanıt
Old 21-02-2016, 19:19   #1
Konuk

Mahçup bosanmada mal paylaşımi

İyi günler
Ben bir kadınım esimi severek evlendim 3.5 yıllık bir evliligimiz var ama eşim evlilikten sonra babam bizle yasicak dedi (annesi vefat etmiş) iyi dedim yaşasın bi yaşlı adamı çok görecek değilim ama öyle değilmiş önce kayinpeder herşeye karışmaya başladı ve ben evlendigim günden beri kocamla yalnız evde bir gün geçirmedim gezmeye bile eşimle yalnız gidemedim eşim her yere 3 umuz gidicez diye ısrar etti. Ben biraz ayrı gezelim dedikçe o hep karşı geldi kayinpeder in de ağzı bozuk zaten. Eşimle ben aynı işyerinde çalışıyor ve aynı maaşı alıyoruz maaşlarımiz yüksek. Evin önünde icralık arabaların satıldığı yer vardı eşim burda bir araba beğendi ve ben hiç tereddüt etmeden bütün paramı ve altınlarımi verdim ama icra satın almaya kim giriyorsa sahibi o okuyormuş araba kayinpeder üstünde geçti. Sonra arabanın hepsine paramız yetmediği için eşimin abisinden borç almıştık onları da ben bayagisini ödedim. Neyse çok lafım karşısında arabayı ortak aldık ortak üstümüze geçecek dedim ortak hisse ile üstümüze geçti sonra ev için de para topladık ben eşimden biraz daha fazla verdim bir de kayinpeder benim üstüme kredi çektirip beni krediye soktu. Konut kredisi kimin üstüne çıkıyorsa ev onun üstüne oluyormuş bunu duyunca kayinpeder kavga çıkardı eşim de yok ben para vermicem verirsem de noter onaylı veririm gibi şeyler çıkardı ve neyse biz evi aldık sonra kayinpeder kavga çıkartınca eşim beni evden kovdu ve benden evde kalma paralarımı ve arabasina binme parasını istedi. Ben de evi terkettim. 1.5 yıldır ayrı yaşıyoruz eşimle kredi 3 yıllık ve krediyi her ay 1.5 milyar ben ödüyorum eşim anlasmali boşanmam çekişmeli boşanirim diyor ama hepsini ben odedigimi ispat ederim verdiği para için arabasını da onun üzerine geçirdim araba da pahalı. Dolayısı ile maaşlar aynı ben ev ödediğim için onun bankada daha çok parası birikti parası umrumda değil ama eve kaç milyar kredi ödemiş her şeyini ben yapmışken evin yarısını alabilir mi. Çünkü kayinpederle evime göz diktiler üstelik benim ziynetim de onun arabası için bozdurulmuskrn. Evlilikte çocuk yok zaten 1.5 yıldır ayrıyız dediğim gibi. Arabası onun olsun ama evime göz dikmeye hakki var mı
Old 21-02-2016, 21:19   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliği içinde karşılığı ödenerek alınan mal varlıkları edinilmiş maldır. Ev kredi ile ve evlilik birliği içinde alınmış bu durumda eşinizin ev üzerinde katılma payı alacağı vardır. Ayrı yaşamak alacak hakkını ortadan kaldırmaz.Yasadan kaynaklanmaktadır.

Evlilik birliği içinde edinilen mallara eşlerden biri şahsı malı ile katkı sağlarsa bunu değer artış payı katkı payı alacağı olarak talep edebilir.

Eşiniz üzerine olan arabadan ziynet eşyalarınızla yaptığınız katkıyı ve katılma payı alacağınızı takep edebilirsiniz.

Tasfiyeye bağlı bu taleplerin karara bağlanması için boşanma davasının açılması ve boşanma kararının kesinleşmesi gerekecektir.

Ve tasfiye boşanma davası açılma tarihine göre yapılacaktır. Örneğin eşiniz boşanma davasının açılma tarihine kadar yapılan ödemelerin yarısı kadar alacak hakkına sahip olabilecektir.

Hak kaybı yaşamamak için mal rejimi gibi ayrıntısı çok olan bir davada MUTLAKA bir avukatla yol alınız.

Saygı ile,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi