Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Old 18-10-2007, 09:52   #271
fatmaulusoy

arkadaslar ben kasımdaki sınavdan ümidimi kestim de acaba nisanda sınav yapılması olasılığı nedir?2000 yılından beri yapılan sınavlara baktım bazı senelerde tek bazı senelerde 2 sınav yapılmıs.bu konuda bi bilgisi olan paylassın lütfen
Old 18-10-2007, 11:43   #272
Kevser Bayraktar

arkadaşlar merhaba.benim giriş belgem de gelmedi henüz.diğer arkadaşların da belirttiği gibi başvuruyu yaptığımıza dair bi belge bile yok elimizde, takip edemiyoruz.herkesinki geldiyse telaş yapmaya başlamalı mıyım acaba?yoksa gelmeyenler var mı hala? teşekkürler şimdideen.
Old 18-10-2007, 13:30   #273
Canavar Avukat

Benim henuz kagit gelmedi. KPDS bile geldi ama hakimlik sinav kagiti ulasmadi acaba bakanlik burosuna basvuru icin evraklari verdikten sonra yapilacak bir islem daha var miydi ? Arayip teyit etmek falan gibi..
Old 18-10-2007, 14:42   #274
mamuga

İyi slm

Selam arkadaşlar ben Kadir. Konya Selçuk Üniversitesi'nde okuyorum. benim anlamadığım tek nokta şu : Yani ders var o dersi hiç anlayamıyorum, bu ders medeni hukuk bilgisi.. Sizden ricam bana yardımcı olmanız, daha değişik kaynaklar göndermenizdir. Umarım sizler de benim gibi bu dersi görmüşsünüzdür, zorluğunu ve kolaylığını anlamışsınızdır.
Old 19-10-2007, 11:29   #275
muğlak

arkadaşlar benim sınav giriş belgem henüz elime ulaşmadı. başvurumun kabul edilip edilmediğini öğrenebileceğim bir yer var mı internette? ya da benim gibi sınav giriş belgesi eline ulaşmayan? aydınlatıcı bir mesaj alırsam bahtiyar olacağım.
Old 19-10-2007, 17:37   #276
O.Özcan

Varsayılan Sınava Giriş Belgesi Hakkında

Arkadaşlar ben de 3 Kasımda yapılacak olan hakimlik sınavına girmek için başvuruda bulundum. Sınava giriş belgem gelmediği için bugün ösym'yi aradım. Tc kimlik numaram alınarak sistemde kaydımın olup olmadığına bakıldı ve sınava giriş belgemin postalandığı söylendi. Bu sebeple eksik evrakı olduğunu düşünen ya da sınava giriş belgelerinin postalanıp postalanmadığını merak eden arkadaşlar bu yolla bilgi sahibi olabilirler.
Old 20-10-2007, 13:35   #277
Av. Şerife Duz

Ben de sınav giriş belgesi eline ulaşmayanlardanım,yalnız olmadığımı öğrenmek rahatlattı beni.Pazartesi ilk işim ösym'yi aramak olacak.Teşekkürler O.Özcan.
Old 20-10-2007, 13:43   #278
Av. Şerife Duz

Buarada Kadir arkadaşım ben de selçuk üniversitesinden mezunum ve medeni hukuk konusunda sana tavsiye edebileceğim kaynak Bilge Öztan'ın Medeni Hukukun Temel Kavramları adlı kitabı olacaktır.Biraz özet niteliği taşısa da konuları daha rahat kavramana yardımcı olacağından eminim.Şimdiden başarılar.
Old 20-10-2007, 16:00   #279
PINAR YILMAZ

benim giriş kağıdım da dün geldi. bir çoğumuz gibi ben de ayrancı lisesinde giriyorum.belgesi gelmeyen arkadaşlar telaşlanmasın çünkü ben alese girdiğimde belgem sınava 4 gün kala gelmişti.şu anda postada dağıtılıyordur meraklanmayın..
Old 20-10-2007, 17:37   #281
O.Özcan

Sınav ilanını okuduğumda sınava 3 ay kalmıştı. İnternetten, siteden aldığım tavsiyeler doğrultusunda kaynak edindim. Ama bu büyük yarışta kendimi çok da şanslı hissetmiyorum. Üstelik yazılı sınavı bir yıl çalışıp, kotarabildiğimizi düşünelim; mülakatı nasıl geçicez. Ne yazık ki özel ihtimamları geçebilmek için hazırlanabileceğimiz bir kaynak yok. Çeşitli sitelerde bakanlığın yapmış oldupu çeşitli sınavlara dair sınav sonuçları gösterilmiş. Vatandaş yazılı sınavdan 80 almış, mülakatta 60 almış elenmiş. Tabi tahmin ettiğiniz üzere bunun tam tersinde manzaralar bolca var. Artık gerisini siz düşünün.
Old 21-10-2007, 23:16   #282
best_s

En sonuda geldi sınav giriş belgem şimdi de okul araycağız. Çankaya imkb. and. otel tur. m. l.. Hepimize hayırlı olsun, her ne kadar benimki bir deneme niteliğinde olcaksa da...
Old 23-10-2007, 14:05   #283
tuba02

Arkadaşlar merhaba
Medeni hukukta altın seri (2006 basım) sf. 293'teki soruyla themis 378. soru, yine altın seri sf. 381'deki soruyla themis 374. soru çelişkili, bilginize...
Bir de biliyorum biraz geç oldu ama idari yargı sorusu yok mu sınavda?
Old 23-10-2007, 16:19   #284
O.Özcan

Ösym ve adalet bakanlığının sitelerinde yayınlanan ek protokole göre sadece idare hukuku (10 soru) içerikli soruların olacağı belirtilmiş. Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku ayrı ayrı belirtilmiş olduğuna göre idari yargılama hukukundan sorumlu olsaydık bu da açıkça belirtilirdi. Kanımca sorumlu değiliz.
Old 23-10-2007, 16:32   #285
Av. Şerife Duz

Arkadaşlar benim sınav giriş belgem hala elime ulaşmadı.Ösym yi aradım,adrese postalandığını söylediler ama adrese ne gelen var ne giden.Sizce zaten varolan endişemi arttırmalıyım,hala benimle aynı durumda olan var mı?ne gibi biryol izlemeliyim?yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Old 23-10-2007, 16:38   #286
O.Özcan

Ösym'yi aradığınızda adres bilgilerinizi teyit ettiyseniz endişelenicek bir durum yok. Benim sınava giriş belgemde bugün öğleden sonra geldi.
Old 23-10-2007, 17:04   #287
ali kaya

sayın üst düzey savcı hakim adayları çok az arkadaşim başarıli olacak geçemeyenler 2, hatta 3 4,sınava çalışsınlar zira avukat çok sayıda.memuriyet istemiyorum.avukatlıktan caydırabilecek varsa gerekçelerini yazarsa sevinirim.allah yardımcınız olsun
Old 23-10-2007, 21:00   #288
Canavar Avukat

Idari yargi olmaz adli hakimlik sinavindao konudan muafiz.
Bugun yarin gelir Etna ama yine de bir osym'i ara teyit ettir istersen...

Bu sinav oyle pis bir sinav ki kitap veya baska kaynak her sekilde her detayi her kalip cumleyi iyi akilda tutabilmek gerekiyor ki sorulan olaya uygulayabilesin, gercekten anlamanin otesinde bazi kaliplamis seylerin ezberlenmesi kesin gerekiyor. Imanim gevredi bu sinava hazirlanmak icin insallah karsiligini aliriz kaldi ki daha eksik dersim kaldi...ama sinirlerim de lacka oldu artik..istn gucten ayrildim 5 kurus param kalmadi. yemek duzenim uyku duzenim bozuldu, kazanmama ihtimalim de bir o kadar yuksek ama uzulecem o bir gercek !
Old 24-10-2007, 00:09   #289
mltm_d

ben bu sene mezun oldum ama malesef çalışamadım..bu snav benim için deneme amaçlı olacak;yine de son çırpınışlarımı yapıp çözümlü sorulara bakıyorum artık..bi de temmuzda kitaplarımı aldım sanki çalışacak gibi ama insan ilk anda hevesli oluyor..okul beni çok yormuştu mezuniyet stresi falan,bu sınava sıkı çalışmaya tahammülüm yoktu..artık olmazsa da diğerine çalışıcam..bu arada avukatlık stajını başlatıcam;aslında düşünmüyordum ama evde canım sıkılıyor,boşlukta hissediyorum kendimi,orada bir şeyler öğrenirim hiç olmazsa..
sınavda herkese başarılar diliyorum,Allah yardımcımız olsun.!
Old 24-10-2007, 11:57   #290
Seyda

Telaşlanmanızı istemem ama 24 Mart'taki sınavda İdari Yargı'dan 'dava daireleri kurulu' ile ilgili bir soru gelmişti. Ben Ankara'ya giderken otobüste Danıştay Kanunu ile İYUK'u bir kez okuduğum için soruyu doğru yaptım. Dersler arasında İdari Yargı yazmıyor ama 1 tane çıkabilir yine. Bahsettiğim kanunları bir kez okumanız 1 saatinizi bile almaz. Bilginize..
Old 24-10-2007, 17:40   #291
tudaa

Sınav giriş belgem benim de elime ulaşmadı üstelik tüm posta işletmesinin beynini şişirmeme ragmen postada da olmadığı kesinleşti. Ösym' yi aradım ve bana ayın 30' una kadar ulaşmaz ise elime Ankara'da bulunan bir tanıdıgımın TC kimlik nomu Ösym'ye bildirmesi üzerine 3 ytl karşılığında giriş belgesinin kendisine teslim edileceğini söylediler. Benim gibi giriş belgesi gelmeyen arkadaşlara umarım bu durum yardımcı olur, telaşlanmayın.. Herkese başarılar dilerim
Old 24-10-2007, 21:43   #292
semih

Çankaya imkb. and. otel tur. m. l..
Herkese basarılar diliyorum..
Old 25-10-2007, 11:10   #293
Canavar Avukat

Arkadaslar calismalarinizi bitirebildiniz mi ? Bana lutfen yontemleriniz konusunda biraz bilgi verir misiniz ? Altin Seri vs, kaynak her neyse onca seyi bir defa okuyup test mi yapiyorsunuz yoksa birkac defa bir kitabi ya da notu okuyor musunuz ? Biraz calisma yonteminizi paylasir misiniz ? Kalan dersleriniz var mi ? Benim bir idare kaldi bir de sosyal yani genel kultur
Old 25-10-2007, 16:10   #294
tudaa

sayın batur siz neden bu kadar telaşlısınız daha anlayamadım siz zaten bütün themisi iki kez çözmediniz mi üstüne üstlük bir de dersaneye devam ettiniz bence artık daha fazla bunların üstünde durmayın ayrıca genel kültürde de ben gecmıs yılların sınavlarından çözdüğüm için söyle bişey söyleyebilirim tarih de kurtuluş savaşı hazırlık dönemi kongreler çok çok mühim coğrafya deseniz zaten verilen tablolardan çıkarılıyor türkçe yi de zaten ilk okuldan beri bu sıfattır bu zamirdir bu anlatım bozukluğudur diye biliyoruz bence artık gönül rahatlığıyla arkasına yaslanması gerekir sizin kadar çalışan birinin iyi günner diliyorumm
Old 26-10-2007, 00:46   #295
üye16817

Az önce baktığım bi sitede adli hakimlik sınav sorularının dağılım şu şekilde yapılmış:
• İdare Hukuku 10 soru
• Anayasa Hukuku 10 soru
• Medeni Hukuk 15 soru
• Borçlar Hukuku (Genel Hük.) 10 soru
• Hukuk Yargılama Usulü Hukuku 10 soru
• Ticaret Hukuku 10 soru
• İcra ve İflas Hukuku 10 soru
• Ceza Hukuku 15 soru
• Ceza Yargılama Hukuku 10 soru

Yeni dağılıma göre eşya hukukundan soru yok mu? Yoksa medeni hukuka mı dahil?
Old 26-10-2007, 01:07   #296
Canavar Avukat

yok tudaa kardesim oyle degil henuz bitiremedigim bir ders kaldi ve her yeni ders ile ugrasmaktan bir kez calistigimin tekrarini yapmak icin geri donemedim, her dersin ustune bir yenisini insaa ettiginde maalesef eskisi altta kalip akildan cikiyor, bu adamlar sinavlarda kelimelerle oynuyorlar. Kazanacagima dair umidimi kaybettim acikcasi cunku hem eskileri unuttum ve tekrar etmeye sil bastan vakit yok hem de cikmis sorularin themis'le bence pek alakasi yok neyse kafa utulemis olmayayim..heyecan yaptim iste
Old 26-10-2007, 12:09   #297
Seyda

Alıntı:
Yazan makbasoglu
Yeni dağılıma göre eşya hukukundan soru yok mu? Yoksa medeni hukuka mı dahil?

Eşya Hukuku, Miras Hukuku, Aile Hukuku, Kişiler Hukuku ve Medeni Hukuka Giriş bölümleri Medeni Hukuk dersi içindedir. Zaten bu yüzden soru sayısı biraz daha fazla..

Başarılar
Old 26-10-2007, 12:20   #298
hilmi

arkadaşlar ben bu sene 2,sınıfım ama 2, sınıf derslerini bitirdim sayılır yazın calıştım biraz ve 3, sınıfın derslerine başlamayı ve aynı zamanda şimdiden hakimlik sınavlarına hazırlanmayı düşünüyorum hangi kaynakları önerirsiniz yardımlarınız için tesekkür ederim
Old 26-10-2007, 20:40   #299
Seyda

Ben az önce 2006 Nisan Adli Hakimlik sınavı sorularını çözeyim demiştim, çözmeye başlayınca gördüm ki Ticaret (özellikle şirketler bölümünü) ve İcra-İflas Hukuku'nu (özellikle iflas bölümünü) neredeyse tamamen unutmuşum..

Kendime diyecek söz bulamıyorum Bıktım ders çalışmaktan yahu!!
Old 26-10-2007, 23:25   #300
ali özgilik

selam arkadaşlar tahmin edebiliyorum ki herkes tam olarark bilmiyor fakat sormadan yapamayacağım bu sınavda kaç net yapmalıyızz? Malumatı olanların paylaşmasını rica edrimm..teşekkür ederim şimdidenn herkese başarılarr...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi