Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

2. sınıf dersleri hakkında biraz bilgi alabilir miyim?

Yanıt
Old 25-06-2007, 10:25   #1
REX

Varsayılan 2. sınıf dersleri hakkında biraz bilgi alabilir miyim?

İkinci sınıfa geçtim ikinci sınıf dersleri akkında bilgi alabilir miyim? Mesela: idareye şöyle çalış veya cezanın şu bölümlerini iyi öğren veya ben şu dersden vakti zamanıyla çok çektim sen de şöyle yap çekme gibi, saygı değer hukukçular fikirlerinizi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim
Old 25-06-2007, 11:46   #2
af_0112

ben 4.sınıfa geçtin oncelıkle hukuka yenı baslıyorsunuz hatta 2. sınıfta bıle pek bısey gormuyorsun.asıl hukuk fakultesı 3.sınıfta baslıyor.idare dersinde en onemlı sey ıdarı yargı bazı unıvlerde 4.sınıfa bırakıyorlar sızde nasıl bılmıyıorum rahat ol bence 2. sınıf kolay basarılar dılerım
Old 25-06-2007, 13:48   #3
Avukat Ayşegül

Merhaba ben de 3. sınıfı yeni bitirdim 2.sınıf 3 e göre daha kolay tabiki ama özellikle 3. sınıftaki derslere temel oluşturması bakımından önemli.Özellikle Ceza ve Borçlar Genel derslerinin 3. sınıfta bu derslerin özellerini göreceğin için ayrı bir önemi var diye düşünüyorum.3. sınıfın bana göre en zor dersi olan Ticaret Hukukunda da iyi bir Borçlar Genel temeli olması çok işine yarar. Cezadan tavsiyem suçların içtimaı konusunu(zira benim 3. sınıfta en çok yararlanadığım kitaplardan biri 2. sınıf ceza genel kitabıdır ) ve borçlardan genel olarak hepsini iyi bilsen yararlı olur diyorum.İdare hakkında yorum yapmıyorum sanırım hatırlamak istemıyorum idareyi
Old 25-06-2007, 14:15   #4
tuval2310

mrb,
ben de selcuktan bu yıl mezun oldum._gözünü korkutmak gibi olmayayım ama _bızım okulda idare gercekten zorluyor,sen de göreceksin idare sınavında bizim fakultede yer kalmadıgı için sınava başka fakültelerde girmek zorunda kalanlar oluyor..idari yargı kısmını ayırdılar gecen yıl,o yüzden daha kolay olacagını düşünüyorum.sana tavsiyem dersleri mutlaka takip et,not al.sınav zamanı satılan notlara da bir göz at.

borclar genelde de; roma hukukunu iyi kavradıysan hiç zorlanmazsın.Türk hukuk tarihi de cok zevklı bir derstir.
sana başarılar diliyorum..
Old 27-06-2007, 00:11   #5
REX

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar tavsiyelerinize uymaya calışacağım
Old 29-06-2007, 10:40   #6
durmuscevlan

Aslında arkadaşlar temel olarak hangi derslerin ne derece önemli olduğuna değinmişler. Ben idare hukuku hakkında bir kaç kelime edeyim.
İdare hukukunun mantığı biraz faklı. bir olay hakkında düşünmen gereken oldukça fazla şey olabiliyor. Net cevaplar özel hukuka nazaran daha az.
Bu yüzden olacak ki bizim idare hukuku hocamız hep "idarenin mantığı" üzerinde durur onu kavratmaya çalışırdı ve not tutturmazdı. Kamu hizmeti, idari işlemler,idarenin sorumluluğu...vb arasında nedensillik bağını anlamak oldukça önemlidir. Bence konuya bu tarz yaklasan en iyi kitaplardan biri de İl Han Özay' ın Gün Işığında Yönetim isimli kitabıdır...
Old 30-06-2007, 20:04   #7
Av.Didem Kutlu

peki seçmeli ders olan kriminoloji hakkında bir fikriniz var mı?önümüzdeki dönem seçsem mi seçmesem karar veremedim...
Old 01-07-2007, 00:11   #8
durmuscevlan

Evvela kriminalistik ile karıştırmamak lazım krimnolojiyi.Kriminoloji suç,suçlu,suçluluk...gibi alanlarda araştırma yapan bir bilim, asıl olarak suça etki eden nedenler üzerinde durur.Sakın ola aklınıza delil inceleme parmak izi araştırma..vb şeyler gelmesin Zevkli ve kolay bir ders olduğunu düşünüyorum. En azından AUHF de -biraz da dersi veren hocadan kaynaklanıyor olsa gerek- sevilerek seçilen bir derstir.
Old 01-07-2007, 08:18   #9
Av.Didem Kutlu

bilgilendirdiğin için sağol sanırım kriminolojiyi seçeceğim
Old 03-07-2007, 22:22   #10
Çiğdem

mrb arkadaşım.bende 2. sınıfı yeni bitirdim.bence bütün dersleri mutlaka takip et.sakın asma derslerini.2.sınıf dersleri üst sınıflara hazırlık niteliğindedir.buyüzden sana tavsiyem öğrenebildiğin kadar ii öğren.özellikle 1. dönem dersleri 2. dönemin temelidir.idare hukuku biraz karışık ama sıkı tekrarla başarılı olabilirsin.ve bence idare dersini ii öğrenki 3.sınıfta idari yargi dersini anlayasın.ceza hukuku başlı başına önemli.ayrıca borçlar hukuku dersi için sana tavsiyem FİKRET EREN BEYin kitabını al.anlicağın bütün 2.sınıf dersleri 3. sınıfın temelidir.umarım başarılı olursun.
Old 12-07-2007, 11:50   #11
Adem hilal

mrb arkadaşlar,,,Ben de 3 e geçtim marmara hukuk tan..2. sınıf gerçeketen ÇİĞDEM arkadaşımızın da tam üstüne bastığı gibi 3 e tamamen hazırlık niteliğinde..Temel sadece bir kaç ders var,Benim tavsiyem, bu yılda okul derslerini asla ihmal etmemekle birlikte kendini geliştirme aşamasında mesafe katetmen için büyük fırsatın var..Bunu mutlaka değerlendir,,Özellikle yaz tatilleri bi nev'i banko..Herkese süpper vakiy geçirmeler..;;;
Old 12-07-2007, 13:31   #12
bilal_deu

Bence 2. sınıfın en önemli dersi Borçlar Genel Hukuku'dur. Bu dersi iyi öğrenmeden 2. sınıfı geçmemenizi tavsiye ederim. Gerekirse baştan okuyun derim. Aslında bu ders sadece 2. sınıfın değil tüm hukuk derslerinin içinde en öenmli olanıdır. Her şey Borçlar Genel Hukuku'nun üzerine kuruludur sakın unutmayın.
Old 18-08-2007, 12:19   #13
f.a

bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum.ben de 2.sınıfa geçtim ve derslerin altından kalmama korkusu var.sizce önceden çalışmaya başlamalı mıyım?şimdiden bu önerilen kitapları okumam bir yarar sağlar mı bana?
Old 20-08-2007, 15:00   #14
MUSTAFA AKAR

Arkadaşım asıl hukuk fakültesi yeni başlıyor.Ama ceza ve borçlar dersleri zor bi o kadar da zevkli derslerdir. idare hem zor hemde sıkıcı2 sınfta diğer dersler kolayca geçebileceğin derslerBu3derste gözünü korkutmasın dersleri takip edip düzenli çalışırsan kolayca geçersin ben sadececeza ve borçlara girdim bu sene tek bütüm kaldı o da idare ona da ilk defa yazın çalışmaya başladım inşallah geçerim
Old 22-08-2007, 17:20   #15
İlker

Olumlu

2.sınıfa yeni başlayacak olan arkadaşlara en önemli tavsiyem İdare hukukunu çok önemsemeleridir.Ben 4.sınıf öğrencisiyim ve inşallah eylüldeki bütünlemelerde mezun olucam.Şu ana kadar en çok zorlandığm derslerin başında 2. sınftaki idare hukukudur.2. defada verdim.Danıştay içtihatlarından mutlaka haberdar olmanızı öneririm,çünkü idare bunların üstüne kurulu bi alandır.Zorluğu da buradan kaynaklanmakta.Kanunların çizdiği kesin sınırlar yok-özellikle idarenin sorumluluğu konusunda-tabi süreler bundan müstesna.Hepinize başarılar.Daha yolun başında sayılırsınız.Asıl hukuk 3 ve 4.sınıflar.(idare hukukunu iyi öğrenip geçenlere 3.sınıftaki idari yargıyı da rahatlıkla geçebileceklerini garanti ederim.)
Old 24-08-2007, 15:15   #16
suigeneris_87

ben 3. sınıfa gectım ve 1. sınıfla 2 yı kıyaslayınca artık hukuk okudugunuzun farkına varacagınızı soyleyebılırım. ceza genel hukuku ve borçlar genel hukuku en zevklı derslerı bana gore. idare hukuku zorluyor daha soyut kalıyor ama zevklı bır yıl olacaktır basarılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi