Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Doğuştan olan hastalığım 20 yaşında teşhis edildi, hekim sorumlu değil mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2009, 19:09   #1
Konuk

Varsayılan Doğuştan olan hastalığım 20 yaşında teşhis edildi, hekim sorumlu değil mi?

Ortaokul öğrencisiyken ailem beni kolesterol yüksekliği, aşırı saç dökülmesi, boy kısalığı, kilo fazlalığı, aşırı regl kanaması gibi şikayetlerle bir üniversitenin Çocuk Endokrinolojisi anabilim dalına götürerek bir profesöre muayene ettirmişti. Profesör hormon tahlilleri yaptırmadı, sadece kemik yaşımın belirlenmesini istedi, kolesterolümü ve boyumu takip etti, diyet uyguladım. Ama kolesterolüm düşse de diğer şikayetlerim devam etti. Üniversiteye başladıktan bir yıl sonra bende aşırı halsizlik başladı, her gün eve gelir gelmez uyuyordum, çalışamıyordum. Bu kez kadın hastalıkları hekimine başvurdum, beni muayene eden asistan hekim benden tahlil yaptırmamı istedi ve tahlillerin sonucunda guatr (hipotiroid) hastası olduğum ortaya çıktı ve beni endokrinoloji kliniğine sevk etti. Daha ayrıntılı araştırma yapıldığında hipotiroidimin doğuştan olduğu ve yıllar öncesinden bugüne devam eden şikayetlerimin guatr sonucu olduğu ortaya çıktı. Bu durumda üniversitede beni muayene eden hekim sorumlu değil mi, ne yapabilirim?
Old 17-10-2009, 19:44   #2
Gülsün A. Aygörmez

Sayin Konuk,

sizin olayi aktariminizdan her ne kadar sizi ilk muayene eden hekimin, bir tanilama hatasi yapmis olabilecegi izlenimi dogmus olsa da, ben bu konu hakkinda, saygideger hekim üyelerimizin görüsünü merak etmekteyim. Sizi muayene eden ilk hekimin, mevcut veriler ve bulgular dahilinde bir tanilama hatasi yapip yapmadiginin, burdaki uzman görüsleriyle acikliga kavusturulduktan sonra, ancak hukuki bir sorumlulugun söz konusu olup olmayacagi hususunun tartisilabilecegi kanaatindeyim.

Saygilarimla
GAA
Old 17-10-2009, 20:02   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Tıbbi bir hata yapılıp yapılmadığı elbette konunun uzmanları tarafından yanıt verilebilecek bir durumdur.

Tıbbi bir hata yapıldığı varsayılacak olur ise olayın (ihmalin,tıbbi özen yetersizliğinin) yani zarar gördüğünüzü öğrendiğiniz tarihten itibaren zamanaşımı başlayacaktır.

Hekim ile hasta arasındaki ilişki vekalet ilişkisi hükümlerine tabidir ve beş yıllık zamanaşımı uygulanır.

Öğrenme tarihinden itibaren beş yıl geçmisse ,dava açsanız dahi karşı taraf zamanaşımı itirazında bulunabilecektir.

Hatırlatalım ki hak ihlalleri sebebi ile yargı yoluna başvurma konusunda yasal süreyi geçirmemek geeklidir.

Konuyu ayrıntıları ile değerlendirmek üzere bir avukatla görüşmenizi,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım sevisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 17-10-2009, 20:26   #4
Konuk

Bu olayda hekime doğrudan dava açmak mümkün mü? Yoksa idareye karşı mı dava açılmalıdır? Teşekkür ederim.
Old 17-10-2009, 23:16   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Doktorun eylemi /eylemsizliği / ihmali görevinden ayrılabilir salt kişisel kusura dayandığı düşünülür ise genel mahkemelerde hem idareye hem hekime karşı dava açmak mümkündür.

Görevden ayrılabilir bir kusur olarak değerlendirme yapılamassa sadece idareye karşı idare mahkemesinde dava açmak uygun olur.

Bu konuda(zamanaşımı sorunu konusunda yazılanları saklı tutarak) bir bilirkişi ve bir avukatın doğrudan görüşlerine başvurmakta yarar bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi