Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hem adli hem idari yargı görevsizlik ???

Yanıt
Old 25-06-2013, 07:13   #1
umutyalcin

Varsayılan hem adli hem idari yargı görevsizlik ???

karayollarında bulunan bir çukura girerek kazaya sebebiyet verildiğinden asliye hukuk mahkemesinde karayolları aleyhine bir dava açtım. Ancak yargılama sonucunda idarenin kusur ve hizmetinden kaynaklanan bir kusur denilerek idari yargı yeri görevlidir denilerek görevsizlik kararı verildi.

Bunun üzerine davayı süresinde idare mahkemesinde açtım. bu kez idare mahkemesi davaya bakmaya asliye hukuk mahkemeleri görevlidir diyerek davayı reddetti.

BU aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor.

Benzer durumda olan var mı ve davayı gerçekten de nerede açmak gerekiyor. Yardım ederseniz sevinirim.
Old 25-06-2013, 09:23   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın umutyalcin,
Alıntı:
Yazan umutyalcin
...asliye hukuk mahkemesinde karayolları aleyhine bir dava açtım. Ancak yargılama sonucunda ... idari yargı yeri görevlidir denilerek görevsizlik kararı verildi.

Bunun üzerine davayı süresinde idare mahkemesinde açtım. bu kez idare mahkemesi davaya bakmaya asliye hukuk mahkemeleri görevlidir diyerek davayı reddetti...

Olumsuz görev uyuşmazlığı söz konusudur. İdare Mahkemesi kararının kesinleşmesi akabinde idare mahkemesine başvurup dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderilmesini ve Uyuşmazlık Mahkemesi'nce uyuşmazlığın giderilip görevli yargı merciinin belirlenmesini talep edeceksiniz.

2247 sayılı Kanun m.14: "Olumsuz görev uyuşmazlığının bulunduğunun ileri sürülebilmesi için adli, idari ...yargı mercilerinden en az ikisinin tarafları, konusu ve sebebi aynı olan davada kendilerini görevsiz görmeleri ve bu yolda verdikleri kararların kesin veya kesinleşmiş olması gerekir. Bu uyuşmazlığın giderilmesi istemi, ancak davanın taraflarınca ve ceza davalarında ise ayrıca ilgili makamlarca ileri sürülebilir."

m.15: "Olumsuz görev uyuşmazlıklarında dava dosyaları, son görevsizlik kararını veren yargı merciince, bu kararın kesinleşmesinden sonra, ...taraflardan birinin istemi üzerine, ilk görevsizlik kararını veren yargı merciine ait dava dosyası da temin edilerek Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilir ve görevli yargı merciinin belirlenmesi istenir."

Saygılar...
Old 25-06-2013, 15:45   #3
umutyalcin

Nevra Hanım ilginiz için teşekkür ederim.

Bu durumda ben son kararı veren mahkemeden isteyeceğim değil mi. Acaba örnek dilekçeniz varmıdır.

Saygılarımla...
Old 25-06-2013, 16:13   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan umutyalcin
Nevra Hanım ilginiz için teşekkür ederim.

Bu durumda ben son kararı veren mahkemeden isteyeceğim değil mi. Acaba örnek dilekçeniz varmıdır.

Saygılarımla...
Rica ederim...

Klasik bir dilekçe Avukat Bey :

Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilmek üzere X İdare Mahkemesi'ne deyip X İdare Mahkemesi dosya numarası ve dava taraflarını ve talep konusunu yazıp:

"....’na karşı açtığımız ... davasında ... Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ... tarih, ... E., ... K sayılı kararıyla adli yargının görevsizliğine hükmedilmiş ve bu karar kesinleşmiştir.Bunun üzerine ...’na karşı ikame ettiğimiz davada Sayın Başkanlığınızca ... tarih, ... E ... K sayılı kararıyla idari yargının görevsizliğine hükmedilmiş ve bu karar da kesinleşmiştir. Kesinleşen görevsizlik kararları nedeniyle ortaya çıkan olumsuz görev uyuşmazlığının giderilmesini talep etmekteyiz." deyip; sonucunu: "Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, ortaya çıkan görev uyuşmazlığının giderilmesi için dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilmesine karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederim." şeklinde bağlayacağınız bir dilekçe...

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi