Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hangi hukuk fakültesi

Yanıt
Old 23-08-2006, 11:07   #1
myilmazin

Varsayılan hangi hukuk fakültesi

Merhaba arkadaşlar ben mali müşavirim. Yeğenim Dokuzeylül, İstanbul Ünüversitesi ve gazi ünüversitesi ne girme hakkı kazandı. Benim isteğim bu ünüversitelerden hangisinde eğitim görsün.Tercihimiz hangi ünüversite olsun. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-08-2006, 11:15   #2
ankara7406

hepsi de birbirinden iyi bence. hangisi olursa olsun fark etmez. 9 eylül de aktif sistem var, istanbul geçmişten ayrı bir kalite, gazide de kaliteli valla tamamen kendi tercihi. bence hangi ilde okumak istediğine baksın....
Old 24-08-2006, 02:34   #3
Cest la vie

Alıntı:
Yazan myilmazin
Merhaba arkadaşlar ben mali müşavirim. Yeğenim Dokuzeylül, İstanbul Ünüversitesi ve gazi ünüversitesi ne girme hakkı kazandı. Benim isteğim bu ünüversitelerden hangisinde eğitim görsün.Tercihimiz hangi ünüversite olsun. Şimdiden teşekkür ederim.

Nasil anlamadim sistem mi degisti? OSS sistemiyle ogrenci tercih sirasina gore universiteye yerlestiriliyor diye biliyorum ama her yil degisen bir sistemimiz oldugu icin olabilir yani

Seciminizi sehire gore de yapabilirsiniz aslinda. Istanbul mu, Ankara mi, Izmir mi? Tabii yegeninizin hangisini en cok istedigi de cok onemli.

Iyi sanslar
Old 24-08-2006, 10:27   #4
ankara7406

Soru Nasıl oldu?

Alıntı:
Nasil anlamadim sistem mi degisti? OSS sistemiyle ogrenci tercih sirasina gore universiteye yerlestiriliyor diye biliyorum ama her yil degisen bir sistemimiz oldugu icin olabilir yani

Aslında bu sene sınava giren birisi olarak bunu ben de anlayamadım ama sorma
lüzumu hissetmemiştim. Gerçekten merak ettim:Yerleştirme sonucu açıklanınca neden böyle bir soru soruldu ki? Tercih yaparken olabilirdi galiba. Yani bir kişi bunlarun üçünü birden kazanamaz ki... Sayın mali müşavir cevap verirse sevinirim. Saygılarımla...
Old 25-08-2006, 00:35   #5
Hasan Bahadır Büyükavcı

ben gazi hukuk öğrencisi olarak benim okuluma çağıracağım
Old 20-11-2006, 16:03   #7
sadri_kar

bir edebiyat profesörü arkadaşıma şöyle demiş:
ankarada 4 yıl üniversite okuyacağıma istanbulun kaldırımlarında gezerim daha iyi...
ne kadar katılırsınız bilmem..
şehir bazında en güzeli istanbuldur tabi...
Old 20-11-2006, 16:04   #8
sadri_kar

kardeşimiz hangi üniversiteyi tercih etti acaba...
Old 18-04-2007, 07:33   #9
Üye7528

bence de ist.üni.huk.fak.
övünmek gibi olmasın bende ora mezunuyum.hayatımın en güzel günleri istanbulda geçti.istanbul...kavgamın şehri..fethi zor fatihi tek...
Old 21-04-2007, 10:42   #10
kasvetlim

Varsayılan ne anlamı var?

ankara hukuk olmadıktan sonra?.... 2 yıl önce ben de böyle düşünüyordum. şükür şu an ank hukuk 2. sınıftayım ve memnun olduğum söylenebilir. vel hasılı kelam hukuk zor. nerde olursa olsun. ankara daha da zor..
Old 21-04-2007, 12:28   #11
adalet tanrıçası

Sayın Kasvetlim,
Ankara Hukuk olmadıktan sonra ne anlamı var? diye düşündüğünüzü belirtmişsiniz.Ankara Hukuklu olmanın ayrıcalık olduğunu ben de biliyorum ancak başka üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olan arkadaşlarında en az bir Ankara Hukuklu kadar iyi olabileceğini düşünüyorum.Sonuçta öğrencileri o fakülteye yerleştirirken öss puanını esas aldılar ve bu iyi bir hukukçu olmak için doğru bi standart değil ne yazık ki...Üç beş fazla matematik sorusu yapmakla iyi bir hukukçu olup olunamayacağı kestirilemez.Bu sebeple Ankara Hukuk olmadıktan sonra ne anlamı var diye düşünmenin çok da doğru olmadığını belirtmek isterim
Saygılarımla
Old 21-04-2007, 12:35   #12
tiyerianri

bence farketmez hangi okul olduğu.Ama ideali avukat olmaksa 1.sınıftan itibaren her yaz bir avukatın yanında çalışsın.Okul bittiğinde onunla beraber mezun olanların kat be kat önünde olacaktır
Old 21-04-2007, 18:13   #13
kasvetlim

Varsayılan saygı duymakla beraber...

aslında söylemeye çalıştığım tam olarak ankara hukuklu olmaktaki farkım değil; idealizmin olumlu sonuçlanması yani istediğini elde edebilme yetisidir. tabi ki hukuk çok esnek bir platform ve geniş bir meslek spekturmu var. herkes bu ortamda dilediği yere yükselebilir.bunlara en kısa yoldan ulaşabilmek için iyi bir araca binmeyi kim istemez. işte ANKARA HUKUK da benim için bir amaç değil; olsa olsa sadece ıyı bir araç olabilir. esasen okulu bu tür mevzuulara tartışma konusu yapmak istemem. zaten yapılmaz da. bundan dolayı diğer okuldaşlarımdan özür dilerim.

YAPMAYA ÇALIŞTIKLARINIZLA YAPTIKLARINIZ ARASINDA BÜYÜK UÇURUMLAR VARSA; YA YAPTIKLARINIZ YANLIŞTIR YA DA SİZ...
Old 24-04-2007, 19:33   #15
alibozoglu

Genel bir deyiş vardır. Hakim-Savcı için en iyisi Ankara,
Avukatlık için İstanbul Hukuk. Buna katılıyorum.
Old 10-05-2007, 22:48   #16
AV.ZAFER TUNCA

alibozogluna kesinlikle katılıyorum öncelikle. ama türkiyenin en seçkin prof.larının söylediği birşey söylemek istiyorum: "istanbul hukuk türkiyenin en iyi hukuk fakültesidir."
istanbul başlı başına bir okul zaten. inanın bana hiç pişman olmayacaktır. tamamen markadır istanbul hukuk. iş ilanlarına bakın anlarsınız))
Old 10-05-2007, 23:48   #17
Seyda

Bizler mühendislik ya da işletme okumadık, okumuyoruz..Bizler

hukukçuyuz.Bu nedenle de genel olarak arkadaşlarımızın söylediklerine

katılmıyorum ve hukuk dünyasında salt okul adının hiçbir işe yarayacağını

düşünmüyorum..Erzurum Atatürk mezunu, çok başarılı bir kalemi, güçlü bir

mantığı ve farklı bir bakış açısı olan birini de ; Ankara Hukuk mezunu olup iki

kelimeyi yanyana getiremeyen birini de tanıyorum..Ya da İstanbul mezunu olup

farkımız adımız deyip bürosunu kapatanı da, Bilgi mezunu olup çok iyi konumda

olan bir avukatı da.. Tek bir isim belirtip diğer fakülteleri çöpe atanlara

anlam veremiyorum doğrusu..
Old 10-05-2007, 23:56   #18
AV.ZAFER TUNCA

hakikaten tek bir fakülte adı belirttiğim için kibar bir bayandan aldığım yanıttan sonra utandım. katılıyorum bir çok dediğine seyda hanımın. ama bir gerçeklik var ki yine de ondan vazgeçmem. istanbul hukuk bir markadır. bu demek değildir ki öbür fakülteler boş ya da işe yaramaz. hepsi çok değerli ama ben tercihimi ondan yana kullanıyorum sadece. aklıma gelen küçük bir örneği kısaca vereyim. son sınıftayken, derste özel bir üniversitede ders veren hocamız final sorularını getirip bizlere dağıtmıştı. soruları okuduğumda biraz ağır kaçıcak ama gülmüştüm. hukuk kalitesinin düşmesini tartışacağımı hiç bilmiyordum o zamanlar. şimdi bu konunun özünü o günlerde buluyorum. bu kadar basit bir hukuk eğitiminden geçip anca hukuklu olunur, hukukçu değil...
devlet üniversiteleri genel olarak daha iyidir. özel üniversiteler konusu hukukta bir sorundur ki bu yadsınamaz. ama başarılı avukat değerlendirmesi çok para kazanan avukat olarak anlaşıldığından, bence devlet üniversitelerinden mezun olanların çok zengin olmaması ve çevrelerinin dar olmasını da( genel olarak tabiki) bu çerçevede değerlendirmek gerekli. yoksa hukukçu kimliğiyle her zaman devlet üniversitelerinin arkasındayım....saygılar ve sevgiler...
Old 11-05-2007, 16:02   #19
bilal_deu

Bir Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak okulumu sonuna kadar tavsiye ederim. Gerek eğitim kalitesi ve farklılığı, gerekse İzmir'imizin güzelliği üniversite okunacak şehri belli ediyor.
Old 14-05-2007, 13:46   #20
canercalis

erciyes hukuk 2.sınıf da olan arkadaşlar la iletişime geçmem lazım ben selcuk hukuktayım.hakan hakeri ortak sınav yapıyor hangimizin ki önce olursa olsun cevaplayalım lütfen
Old 16-05-2007, 11:52   #21
avsağdıç

istanbul mezunuyum ve kim ne derse desin bununla gurur duyuyorum..kendilerini tv den seyredipte 'vay be prof işte konuşuyor,ne akıllı adam 'denilen insanların bire bir derslerine katılmak, onlarla meclise yolladıkları kanun değişiklik tasarıları hakkında hasbihal etmek..asırlık bir yapıda ders dinlerken sonradan eklenmiş kalorifer tesisatından gelen seslerle irkilmek...emeksiz yemekhanesinin üst katında boğazı seyrederek jeton karşılığı aldığın öğle yemeğini yemek...bahçesinde ders aralarını tüketirken süleymaniyeyi seyretmek...ve ders bititminde beyazıt meydanından sahaflara oradan çemberlitaşa geçerek, ordanda çorlulu ali paşa medresesine nargile içmeye gitmek...ahh özlemişim hemde çokkkkkk
Old 24-05-2007, 02:00   #22
handekumas

bence oturduğunuz ile en yakın hukuk fakültesinde eğitimini alsın.

isimle, markayla olmayacak işler bunlar artık.
Old 24-05-2007, 02:01   #23
handekumas

"vay be hoca" dediğiniz insanlar mesai saatlerinde vakıf üniversitelerinde bizlere ders verirken siz hangi arada alıyordunuz o dersleri merak ettim doğrusu.

Alıntı:
Yazan avsağdıç
istanbul mezunuyum ve kim ne derse desin bununla gurur duyuyorum..kendilerini tv den seyredipte 'vay be prof işte konuşuyor,ne akıllı adam 'denilen insanların bire bir derslerine katılmak, onlarla meclise yolladıkları kanun değişiklik tasarıları hakkında hasbihal etmek..asırlık bir yapıda ders dinlerken sonradan eklenmiş kalorifer tesisatından gelen seslerle irkilmek...emeksiz yemekhanesinin üst katında boğazı seyrederek jeton karşılığı aldığın öğle yemeğini yemek...bahçesinde ders aralarını tüketirken süleymaniyeyi seyretmek...ve ders bititminde beyazıt meydanından sahaflara oradan çemberlitaşa geçerek, ordanda çorlulu ali paşa medresesine nargile içmeye gitmek...ahh özlemişim hemde çokkkkkk
Old 26-05-2007, 01:39   #24
BOZDOGAN

Türkiye'nin tek kalbi var o da İstanbul. Eğitim açısından hiçbir okulu eleştirmiyorum ama okulun yanında hayatın stajı en güzel İstanbul'da yapılır. Bizim mesleğimiz insan üstüne. İnsanın binbir Türlüsü İstanbul'da. İstanbul'da bir üniversitenin belkide vereceği en güzel avantaj budur.
Old 26-05-2007, 15:22   #25
DMKY

Alıntı:
Yazan handekumas
"vay be hoca" dediğiniz insanlar mesai saatlerinde vakıf üniversitelerinde bizlere ders verirken siz hangi arada alıyordunuz o dersleri merak ettim doğrusu.

Meraginizi ben gidereyim istedim. avsağdıç rumuzlu arkadasimin yasadigi hakli gururu ben de yasadim. 1999 yilinda rektorlugun anti-demokratik yogun baskisi sonucu yasanan o buyuk beyin gocu siralarinda, son siniftaydim. Ne mutlu ki, o elit insanlarindan ders dinledim. 1999 ve sonraki yillarda yasanan o buyuk baski sonucundaki erezyon, yeni kurulmus universitelerin hukuk fakultelerine hayat verdi. Aksi taktirde, bir çok arkadasimiz ya yeterli ogretim uyesi sayisina ulasilamadigi icin acilamayan hukuk fakultelerinde okuyamayacak ya da egitimlerini, anadoludaki bazi hukuk fakultelerinde oldugu gibi, avukat arkadaslarimizdan alacaklardi. Istanbul Universitesi Hukuk Fakültesi ogretim uyelerinin, kac vakif universitesinin hukuk fakultesine hayat verdigi asikardir.
Old 27-05-2007, 00:10   #26
elife

okuldan ziyade kişi önemlidir okulları sayısal sözel soruları çözerek kazanıyoruz peki kişinin kapasitesi hukuk okumaya yeterlimi her okulun birbirinden farklı sistemi ve zengin hoca kadroları var bence önemli olan öğrencinin bunlardan yararlanabilecek kapasitesinin olup olmadığıdır...hukuk dört sende bitmiyor bir ömür çalışılması gerekiyor
Old 27-05-2007, 01:20   #27
ecesaka

Alıntı:
Yazan elife
okuldan ziyade kişi önemlidir okulları sayısal sözel soruları çözerek kazanıyoruz peki kişinin kapasitesi hukuk okumaya yeterlimi her okulun birbirinden farklı sistemi ve zengin hoca kadroları var bence önemli olan öğrencinin bunlardan yararlanabilecek kapasitesinin olup olmadığıdır...hukuk dört sende bitmiyor bir ömür çalışılması gerekiyor

kesinlikle size kelimesi kelimesine katılıyorum...
Old 27-05-2007, 15:06   #28
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan avsağdıç
gerçekten çok doğru söylüyorsunuz.ben birinci sınıfta olmama rağmen bu üniversitenin değerini çok iyi anlamış bulunmaktayım,şimdiden tatilde ayrılacağım için üzülüyorum.buranın kendine has bir büyüsü var
Old 28-05-2007, 18:03   #29
faruksa

sadece fakültelerin yere isme göre değerlendirilmesi objektif bir kıstas olamaz.saygılarımla
Old 29-05-2007, 01:54   #30
Av. R. Onur ÇINAR

bir hukuçu adayı olarak yaptığımız bir hatayı fark ettim hemen dile getirmek istedim, tercih konusunda bir bey sormuş hangisi olsa iyi olur diye, bizim cevval arkadaşlar da hemen belirtmişler ''ankaralı olmak ayrıcalıktır,istanbul'da kaldırım çiğnemek bile güzeldir'' diye...

arkadaşlar biz hukukçu olacağız, ne demek yani ankaralı istanbullu olanlar adalet terazisini iyi taşıyor da diğerleri yamukmu tutuyor bu teraziyi.

tercih yapmaya gerek yok, ben ankaralıyım, ankara içi bi uni olmadı, istanbul'a da gitmek istemedim sonuçta dokuz eylül'ü seçtim. iyi mi yaptım, kesinlikle evet. daha iyi bi tercih yapabilirmiydim, tartışılır.

seçmek istediğiniz bölüm olan hukuk, çok sübjektif bir bilim dalıdır. akademik eğitiminizi neredeyse kendi başınıza tamamlarsınız. ahlaki eğitiminizi ise zaten doğuştan kazanmışsınızdır(iyi bir hukukçu olmak isteyen kişi en önce ahlaki eğitimini tamamlamış olmlı, akademik eğitim nasıl olsa tamamlanır).

tercih için tavsiyeye gelince, 3 şehirin de farklı güzellikleri var, 3 uni'nin de ayrı yönleri. bizim uni'de aktif eğitim var. bu zamana kadar en azılı düşmanıydım bu sistemin ama yapılacak reformlarla en güzel akademik eğitim sistemi olacağına ben de inanıyorum.

dokuz eylül'ü seçecek arkadaşlar bence iyi araştırmalılar, çünkü bu sistem gerçekten çok iddialı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi