Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik Dışı Doğan Kızımın Kaydı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-08-2008, 21:00   #1
Konuk

Mahçup Evlilik Dışı Doğan Kızımın Kaydı

merhabalar öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum. herkese gidipte utanarak sıkılarak sorabileceğimiz soruları burda tam anlamıyla dostça ve samimi bir şekilde sizlerle paylaşabilmek geçekten çok güzel.ben ve benim durumumda olan bir sürü genç bayanın sorunlarına burda çare bulabilmek için uğraşmalarınıza ve çabalarınıza sonsuz teşekkürler.
Benim biri 3 yaşında biride 2 yaşında iki kızım var.ilk kızım evlilik dışı oldu .inandım ve sevdim.ancak kızımın babası evliydi.Bende kızımın doğumundan 7 ay sonra başka biriyle bir evlilik yaptım.bu arada ilk kızımın nufüs kaydı yok. evliliğimde bir kızım oldu. ilk kızıma annem bakıyordu.ikinci kızıma hamileyken daha kızım doğmadan eşim kızımı nufüsa kayıt ettirdi.ancak eşim vefat etti.ilk kızımın babası bu arada eşinden boşandı ve biz onunla evlendik.şimdi ilk kızımın kimliğimi çıkartmak istiyorum ancak kızlarımın doğum tarihleri arasında 7.5 ay var.kızımızı nufüsa kayıt yaptıracağımız zaman nasıl bir yol izlemeliyiz. yada aradaki bu 7.5. aylık süre sorun olrmu.yaş belirlemek için ikinci kızım için dava açmamız gerekirmi bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Old 03-09-2008, 14:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İlk kızınız gerçek doğum tarihinden sonraki bir tarihte nüfusa kaydedilmiş durumda.7.5 ay sonra ikinci kızınızın doğumu bu hatalı kaydı doğrular nitelikte.

Her ne kadar hatalı bir kayıt varsa da şu anda ilk kızınızın babası,nüfustaki kayda göre değerlendirilecektir.

Yapılması gereken şey nesebin reddi davasını açmak,kayıtlı baba ile ilk kızınızın arasındaki hukuki ilişkiyi çözmek ve nüfus kaydında baba hanesini boşaltmaktır.Bu dava kabul edildiğinde çocuğunuz sizin hanenize ve sizin soyadınız ile kaydedilecektir.Bu davayı çocuk adına atanacak kayyım açacaktır.

Bu aşamadan sonra gerçek baba tanıma yolu ile çocuk ile ilişki kurabilir.Tanıma sonrasında çocuk baba hanesine nakledilecek ve baba soyadını alacaktır.

Bu arada hatalı doğum tarihini düzeltmek için nüfus kaydının düzeltilmesi davası açılması da gerekebilir.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi