Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma velayet ve sir raporu

Konuyu Kilitleyin
Old 28-03-2018, 12:53   #1
Konuk

Varsayılan boşanma velayet ve sir raporu

Merhaba,

eşim tarafından açılan haysiyetsiz yaşam sürme ve zina sebebiyle boşanma davasında, tanıklar dinlendi. karşı taraf tanıkları ve benim tanıklarım benim başkasıyla ilişkim olduğunu beyan ettiler. zaten yeni eşimden çocuk var ve eşim nesebin reddi davası da açtı. biz karşı tarafında aldattığı yönünde iddiada bulunduk telefon kayıtları talep edildi henüz gelmedi. farklı illerde yaşadığımızdan bu duruşmada çocuk için sir raporu alınması için ikamet yerim mahkemesine talimat yazıldı.

>>Yargıtay ın sitenizde de gördüğüm bazı kararları var ve kararda "babanın velayeti ifa edemeyeceği ispatlanmadığı ve anneninde başka birisiyle yaşadığı durumda velayetin babaya verilmemesi kanuna aykırıdır demekte.

sir raporunda çocuk benim yanımda olduğundan muhtemelen çocuk benimle kalmak isteyecektir. benim gayri resmi evliliğim olsa da çocuk benimle kalmak istediğini belirttiği durumda mahkeme velayeti bana verir mi yoksa babaya mı verir. şuan birlikte olduğum kişinin daha önceden de başka kadından evlilik dışı ilişkisi ve çocuğu olmuş ve tanıma yoluyla üzerine almış. benimde şuan kanun önünde zina yaptığım açık. velayeti vermek istemiyorum. 7 yaşındaki kız çocuğunun benim yanımda kalmak istemesinin velayette etkisi nedir. hakim bu raporu dikkate almadan yukarıdaki yargıtay kararında olduğu gibi başkasıyla yaşadığım gerekçesiyle velayeti benden alır mı?
Old 28-03-2018, 13:11   #2
Av. Hatun Olguner

Sizin başkasıyla birlikte olmanız eşinize karşı kusurdur.Kızınıza karşı bir kusur değildir. Kızınızla layıkıyla ilgileniyor ve velayet gerevinizi eksiksiz ifa ediyorsanız,kızınız da sizinle birlikte yaşamayı tercih ettiğini açıklarsa,SİR da velayetin size verilmesinin uygun olacağı belirtilirse velayet büyük olasılıkla size verilir...
Old 28-03-2018, 15:12   #3
Konuk

öncelikle teşekkür ederim.

“Babanın velayeti ifa edemeyecek durumda olduğunun ispat edilemediği ve ananın başkası ile ilişkiye girdiğinin sabit olduğu durumda velayetin babaya verilmemesi kanuna aykırıdır” demektedir. (Y.2.H.D. 2004/2151E., 2004/3077K.,)

şeklinde beyan dilekçesi verilmiş. bunun etkisi nedir? bu karar nye istinaden verilmiş olabilir? benim durumumdan farklımıdır?
Old 29-03-2018, 14:16   #4
Av. Hatun Olguner

bu kararı ilk mesajınızda da yazmıştınız. cevabımı bu kararı okuyarak vermiştim. her dosyanın özelliği farklıdır ve her karar o davanın taraflarına özeldir. bazı kararlar hatalı da olabilir...
siz ilk mesajımda yazılı savunmaları yapın. çocuğunuzun dinlenmesini isteyin. umarım olumlu sonuç alırsınız...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi