Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Hukuk Pratik Çalışma : Örnek Olaydaki Kişilerin Cezai Sorumluluklarını Tartışınız

Old 25-10-2006, 03:28   #1
oceans17

Önemli Hukuk Pratik Çalışma : Örnek Olaydaki Kişilerin Cezai Sorumluluklarını Tartışınız

(a) oldukca vahsi olan köpegini gezmeye cıkarır ancak sıkıca tutması gerektiğini bildiği tasmasını 'belki evcillesmiştir' der ve gevsek bırakır.köpek bunun üzerine yola fırlar .sürücü (s) köpege carpmamak için direksiyonu cevirir ve bu sırada kaldırımda yurumekte olan (y) ye carpar.hem (a) hemde (s) olay yerinden hızla uzaklasırlar.
soru:OLAYDAKİ KİŞİLERİN CEZAİ SORUMLULUKLARINI TARTISINIZ?
SAYGILARIMLA.........
Old 25-10-2006, 14:31   #2
nephilis

A, bakımından bilinçli Taksir;
S, bakımından Adi Taksir sözkonusudur...
Ayrıca TCK'nın 98. maddesi bağlamında da sorumlulukları vardır.
Old 26-10-2006, 16:27   #3
Hasan Bahadır Büyükavcı

Olayda A köpeği üzerindeki denetim yükümlülüğünü tam olarak yerine getirmediği için TCK MD 177 E GÖRE:Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.(S) ise köpeğe çarpmamak için manevra yapıyor fakat başka birisine çarpıyor.Bence burada (s) olayın nitelikleri göz önünde bulundurulduğunda köpeğe çarpmamak için başka bir yol olmaması ve zorunlu olarak kaldırma çıkması gerekiyor diyebilirsek zorunluluk halinden yararlanır.Madde 25/2:Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez. Ancak burada (s) zorunluluk halinde sınırı aşmıştırtır.Madde 27/1:Ceza sorumluluğunu kaldıran nedenlerde sınırın kast olmaksızın aşılması halinde, fiil taksirle işlendiğinde de cezalandırılıyorsa, taksirli suç için kanunda yazılı cezanın altıda birinden üçte birine kadarı indirilerek hükmolunur.
Ayrıca A ve S yaralı olan Y ye yardım etmemekle olayın niteliği ve sonucuna göre:
Madde 98:
(1) Yaşı, hastalığı veya yaralanması dolayısıyla ya da başka herhangi bir nedenle kendini idare edemeyecek durumda olan kimseye hal ve koşulların elverdiği ölçüde yardım etmeyen ya da durumu derhal ilgili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
(2) Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi durumunda, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
sorumlu olurlar...
Old 29-10-2006, 15:40   #4
sehmusdolu

soru gerçekten çok tartışılır bir soru. öncelikle köpeğin sahibinin sorumluluğuna bakmak gerekiyor. köpek evcilleşmiştir diye köpek bırakılıyor.burda olası kast varmı yokmu diye tartışmak gerekir.çünkü adam sonucu öngörebiliyor ama gerçekleşmez diye düşünüyor. bu bakımdan köpeğin sahaibi ancak olası kasttan ceza alabilir. araba sahibinin ise ilk başta zorunluluk durumu var. bu nedenle ceza almaz. çarpma için. fakat daha sonraki hareketi bakımından ihmali suretle adam öldürme olur. çünkü her nekadar istemeden adamı yaralamış olsada sonradan adamı bırakıp kaçtığı için ihmal suretiyle adam öldürmeden sorumlu olur. bu sorumluluk köpeğin sahibi bakımından da geçerlidir.
umarım verdiğim cevapla sevgili arkadaşımız onur turguta bir nebze olsun yardıkmcı olabilmişimdir.
Old 31-10-2006, 12:54   #5
berfin alev ateş

olayda ki 'belki evcilleşmiştir' sözüne dikkat çekmek istiyorum burada a köpeğin evcilleşmeme ihtimalini de düşünüyor. dolayısıyla olayın olası kast ve bilinçli taksir üzerinde yoğunlaşması gerektiği konusunda hem fikirim. ancak olayın olası kast ve bilinçli taksir olup olama konusundaki değerlendirmeye gelince madde 21:'kişinin, suçun kanuni tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen fiili işlemesi halinde olası kast vardır..........'
madde22/f.3'kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır....' bu iki maddenin karşılaşmasından çıkarabileceğimiz sonuç olası kastta kişi sonucu istememekte olabileceğini öngörmekte ancak olursada olsun demektedir. bilinçli taksirde ise kişi sonucu öngörebilmekte ancak fazla ihtimal vermeyerek olmayacağı üzerinde durur. yani sonucu istemez olayda 'belki evcilleşmiştir 'diyor yani benim köpeğim kesin evcil köpeğimi eğittim artık zarar verme durumu çok az demiyor belki evcilleşmiştir diyor yani burada evcilleşmeme ihtimalinide düşünüyor kısacası evcil olduğu konusunda büyük bir kanısı yok yani burada olabilecek ihtilmalleri düşünüyor ve olursa olsun diyerek bir boşverme içindedir bu yüzden olası kast olduğu kanısındayım. ve yine ayrıca kişi genel tehlike yaratan suçlar bakımından madde 177den sorumlu olacağınıve ayrıca a madde 98 dende yargılanır. olayı s açısından değerlendirecek olursak burada madde 83 e değinmek istiyorum 83/f2 ye göre ihmaili ve icrai davranışın eşdeğer kabul edilebilmesi için kişinin;a-)belli bir icrai bulunmak hususunda kanuni düzenlemelerden veya sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülüğünün bulunması burada s y'ye çarparak kanunen bir yükümlülük altına giriyor
b_)önceden gerçekleştirdiği bir davranışın başkasının hayatı ile ilgili olarak bir tehli,keye yol açması direksiyonu kırması sonucu y'nin hayatını tekhlikeye atmıştır bu nedenle bu ihmali davranış bir icrai davarnışla eşdeğer sayılmalı ve 83 den yargılanmalıdır. tam olarak emin olmamakla beraber böyle düşünüyorum bu konu hakkında bilgisi olanların düşüncelerini söylemelerini içtenlikle bekliyorum saygılar
Old 08-11-2006, 16:53   #6
Alper Özboyacı

(A) bakımından olası kast, diğeri bildiğin taksir. bu arada olası kast tck'da yanlış tanımlanmıştır. olası kast da netice öngörülür; fakat aynı zamanda da GÖZE ALINIR!!!. kulağı çınlasın hocamız "ne olursa olsun kastı" derdi...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi