Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BoŞanma Davasi Tanik Beyanlari Ve DİĞer Delİller Ve Yardim

Yanıt
Old 03-06-2009, 00:53   #1
ALAMUT

Mesaj BoŞanma Davasi Tanik Beyanlari Ve DİĞer Delİller Ve Yardim

Merhaba, tuhaf ve çekişmeli bir boşanma davamızvar. davacı kadın boşanma davası açtığında akabinde davacı koca da ayrı bir boşanma davası açıyor ve dosyalar birlştiriliyor. iki taafın da birbirinden istediği 200 er bin tazminat var. gerçekten çok zor bir duruma girdik. yazılan ilk dava dilekçesindeki iddialar abartılmış ve tanık beyanları ile de ispatlanmaya çalışılmış. istenen tazminat miktarı 200 bin olunca mahkeme yemin falan dilenmeyip herşey söylenir oldu. bizim tanıklarımız ise pasif kaldı malesef.
istediğim şu; biz kocanın internette başka bayanlarla konuştuğunu, cinsel içerikli sohbetler yaptığını iddia ettik. bunun yanıda eşiyle ilgilenmemesini, eşini tartaklamasını, küfür etmesini, eşinin ailesini istememesini iddia ettik. asliye ceza mahjkemesinde koca sanık olarak yargılandı ve eşine basit müessir fiilden ceza aldı ve karar temyiz edildi sanık koca tarafından. ama bugünki 5 saatlik boşanma duruşmasında tanıklar gerçekten iyi konuştular. olmadık şeyleri varmış gibi gösterdiler. kime sorabileceğimi de şaşırdım size sormakta karar kıldım.
iddiamızı ispatlamamız için kocanın yapmı olduğu msn görüşmelerindeki mail adreslrini ve yapılan yerdeki ip numaralarını ispatlamamız lazım. ayse@hotmail.com (öylesine örnek bir mail adresidir) adresli bayanla görüşme yaptınmı diye sorduğumuzda hayır eşim kendi uydurmuş benim mailimden kendi yazmış gibi sözler etti. yani ispatlayamıyoruz. bunu nasıl ispatlarız.
ve koca boşanma davası akabinde babasına ait olan müşterek hane ile alakalı babası ile kendi bir kira sözleşmesi ve tahliye taahhüdü imzalayıp müvekkil bayan eşi evden tahliye ettirmek istediler ve bizim açtığımız bir iptal davasında bu durum tedbiren durduruldu ve muhtemelen de inşallah kazanacağız.
bu durumlar bir evlilikte kusur olur mu? yani bir tarafta soyut iddialar ve bunu destekleyen tanık ifdeleri bir tarafta ise somut ve gerçek ispatlanmış bahsettiğim deliller. sizce bir boşanma davasında hangisi daha üstün tutulur.
denior ki boşanma davasında tanık beyanları esas alınmaz ama hakim karar verirken illa kanaatinde bunu kulanacak veya kullanmak zorunda kalacak. lütfen yardım. tşkler
Old 03-06-2009, 08:31   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan ALAMUT
Merhaba, tuhaf ve çekişmeli bir boşanma davamızvar. davacı kadın boşanma davası açtığında akabinde davacı koca da ayrı bir boşanma davası açıyor ve dosyalar birlştiriliyor. iki taafın da birbirinden istediği 200 er bin tazminat var. gerçekten çok zor bir duruma girdik. yazılan ilk dava dilekçesindeki iddialar abartılmış ve tanık beyanları ile de ispatlanmaya çalışılmış. istenen tazminat miktarı 200 bin olunca mahkeme yemin falan dilenmeyip herşey söylenir oldu. bizim tanıklarımız ise pasif kaldı malesef.
istediğim şu; biz kocanın internette başka bayanlarla konuştuğunu, cinsel içerikli sohbetler yaptığını iddia ettik. bunun yanıda eşiyle ilgilenmemesini, eşini tartaklamasını, küfür etmesini, eşinin ailesini istememesini iddia ettik. asliye ceza mahjkemesinde koca sanık olarak yargılandı ve eşine basit müessir fiilden ceza aldı ve karar temyiz edildi sanık koca tarafından. ama bugünki 5 saatlik boşanma duruşmasında tanıklar gerçekten iyi konuştular. olmadık şeyleri varmış gibi gösterdiler. kime sorabileceğimi de şaşırdım size sormakta karar kıldım.
iddiamızı ispatlamamız için kocanın yapmı olduğu msn görüşmelerindeki mail adreslrini ve yapılan yerdeki ip numaralarını ispatlamamız lazım. ayse@hotmail.com (öylesine örnek bir mail adresidir) adresli bayanla görüşme yaptınmı diye sorduğumuzda hayır eşim kendi uydurmuş benim mailimden kendi yazmış gibi sözler etti. yani ispatlayamıyoruz. bunu nasıl ispatlarız.
ve koca boşanma davası akabinde babasına ait olan müşterek hane ile alakalı babası ile kendi bir kira sözleşmesi ve tahliye taahhüdü imzalayıp müvekkil bayan eşi evden tahliye ettirmek istediler ve bizim açtığımız bir iptal davasında bu durum tedbiren durduruldu ve muhtemelen de inşallah kazanacağız.
bu durumlar bir evlilikte kusur olur mu? yani bir tarafta soyut iddialar ve bunu destekleyen tanık ifdeleri bir tarafta ise somut ve gerçek ispatlanmış bahsettiğim deliller. sizce bir boşanma davasında hangisi daha üstün tutulur.
denior ki boşanma davasında tanık beyanları esas alınmaz ama hakim karar verirken illa kanaatinde bunu kulanacak veya kullanmak zorunda kalacak. lütfen yardım. tşkler

Her ne kadar tanıklarınız pasif kaldığını belirtsenizde sonuçta alınmış olan bir ceza var.Koca müvekkilinize şiddet uygulamış.Daha sonra da çesitli oyunlarla evden attırmaya çalışmış.Bence Mahkemeden bu dosyaları incelemesini isteyin.
Old 03-06-2009, 09:27   #3
Avukat Nedim

Bence siz karşı tarafa göre daha avantajlı durumdasınız. Tanık delili boşanma davasında önemlidir ancak diğer delillerin önemini ortadan kaldırmaz.Bence kaygılanacak bir şey yok.
Old 04-06-2009, 15:46   #4
ALAMUT

cevaplarınız için her iki arkadaşımı da tşk ederim. elinizde buna dair bir yargıtay kararı varsa paylaşırsanız sevinirim
Old 04-06-2009, 16:15   #5
av.selim selim

Kocanın müessir fiilini ve babası ile yaptığı sözleşmeyi gereçke göstererek kocanın evden uzaklaştırılmasını tedbiren talep edin.
Bide kocanın dinlettiği tanıkları C.Savcılığından araştırın ,Sabıka durumları varsa haklarında bir ilam veya ceza davası ( yüzkızartıcı suçlar olabilir vs gibi) işinize yanayabilir.
Msn görüşmelerini ip numaralarından tesbit edemezsiniz bilgisayarda kayıtlı olması gerekir,kayıt yoksa ki muhtemelen yoktur işinize yaramaz.
Asliye Ceza mahkemesi dosyası sizin işinizi kolaylaştıracaktır,Davayı sen kesin kazınırsın endişe etmeye gerek yok ,hatta tazminata da karar vermek zorundadır (bir tokat en az 5000 TL eder )
Kocanın açtığı karşılık dava ret çıkacaktır.
Son olarak koca olan şahıs davranış strajisi bakımından ilginç bir tip.Çok basit stratejik hamlelerle olayı tümüyle lehinize çevirebilirsiniz .
Old 05-06-2009, 00:22   #6
ALAMUT

Sayın Selim, kafam karıştı güzelce. uygulamada tecrübem yok fazla. boşanma davasında tanık beyanları mı önemli somut deliller mi? Stratejik hamlelerden bahsetmişsiniz. yardım ederseniz sevinirim. 05322076488
Old 05-06-2009, 08:27   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan ALAMUT
Sayın Selim, kafam karıştı güzelce. uygulamada tecrübem yok fazla. boşanma davasında tanık beyanları mı önemli somut deliller mi? Stratejik hamlelerden bahsetmişsiniz. yardım ederseniz sevinirim. 05322076488

Duruşma esnasında veya vereceğiniz bir dilekçe ile ilgili dosyaların incelenmesini,dinlenen tanıkların sabıka kayıtlarının araştırılması için Savcılığa müzekkere yazılmasını istemenizin yararınıza olacağını düşünüyorum ve yine somut delillerin daha önemli olduğunu düşünüyorum.
Old 06-06-2009, 12:29   #8
selhan

Özlem Hanım durumu gerçekten çok iyi saptamış.Tanıklar hakkında araştırma yapılmasını istemeniz onları tedirgin edebilir.Ayrıca,eşe karşı işlenmiş bir suç var.Kesin hüküm ifade ettiğinden bu dosyanın incelenmesini istemeniz kocanın kusurlu olduğunu ispatlamanız için yeterli olur.
Old 06-06-2009, 15:06   #9
av.selim selim

Boşanma davası hakiminden dinlediği tanıkların sabıka durumlarını araştırması için müzekkere yazmasını talep ederseniz bunu benim işim değil diye ret eder , bunu haricen siz yaparsanız varsa bişey bulabilirseniz bunu mahkemeye dilekçe ile bildirirseniz ancak bir işe yarayabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi