Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hukuk mezunu olarak Kpss sınavı

Yanıt
Old 30-01-2009, 17:06   #1
nobel81

Varsayılan Hukuk mezunu olarak Kpss sınavı

İyi günler ; Bu sene KPSS sınavına girmek istiyorum. Konuya ilişkin detaylı bilgi sahibi arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim. İnternet sitelerinden iyi bir bilgi alamadım da. Yapılması gerekenler ? tercihler v.s.
Old 03-02-2009, 16:11   #2
Av. Yılmaz

Varsayılan Kpps Alan Bilgisi Sınavı

KPSS sınavında 2 tür sınav var. Bir Hukuk mezunu olarak A tipi kadrolar için yapılan KPSS Alan Bilgisi sınavına girmelisiniz. Bu sınavda Hukuk ( Medeni, Borçlar;Ticaret,İcra-İflas, Ceza, idare hukuku ) İktisat gibi alanlardan sorularla karşılaşacaksınız. Hukuk soruları genelde hakimlik sınavları sorularından daha kolaydır. Sonra buradan alacağınız temel puanla kurumların ilanlarını takip edip, ilgilendiğiniz kurumlara başvurabilirsiniz. Çoğu en az 75 puan istiyor. Bol şans...
Old 04-02-2009, 10:32   #3
av_meliha

Bunların yanı sıra kurumlar genelde KPSS'de 60 soruda 42;KPDS 'de ise 100 soruda en az 70 doğru yanıt istiyor.Alımlar genelde en yüksek puandan düşüğe doğru sıralanıyor.bu durumda elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.
Old 05-02-2009, 16:32   #5
nobel81

KPSS 2009 ; KPSS-A olarak niteleniyor ve cumartesi- pazar iki oturum olarak ifade ediliyor ; benim sınava gireceğim alanlar hangileri ?
Old 05-02-2009, 16:40   #6
Dilge

Sn. nobel81 KPSS A Grubu sınavında 120 tane puan türü var. Bu türlerin her biri birbirinden farklı alanlardan puan almanızı öngörüyor. Örneğin (tamamen kurmaca) KPSS8 puan türü Hukuk, Muhasebe, Kamu Yönetimi alanlarından soru işaretlemeniz gerektiğini söylüyor olabilir. Dolayısıyla sizin sınava girebileceğiniz alanı yalnızca siz bilebilirsiniz.
Old 09-02-2009, 19:59   #7
Zehra Ekizo

Merhaba arkadaşlar.Ben de bu sene KPSS A ya gireceğim kısmetse.ÖSYM nin sitesinde sınava başvuru ve tarihiyle ilgili bir şey göremedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 12-02-2009, 13:13   #8
sonerde

ösym nin sitesinde 2009 sınav takviminde yazıyor kpss'nin yapılacağı tarih ve başvuru tarihi,ücret vs.İlan başvuru tarihinden önceki hafta yayınlanır bildiğim kadarıyla.
kpssde 120 puan türü var,bunlardan her biri ayrı bir meslek için öngörülmüş,bunların neler olduğunu da ösymnin sitesinde biraz araştırırsanız bulursunuz.yada googledan araştırabilrsiniz.mesela kaymakamlık için kpss 37 puan türü geçerli.bu puan türünden en az 85 civarı yaparsan kaymakamlık sınavına girmeye hak kazanırsın.Yani kpss 1.basamak sonra aldığın puanla kurumların(hangi kurumu istiyorsan veya puanın hangi kuruma yetiyorsa) kendi sınavlarına girersin ve akabinde mülakat(torpil) aşamasıyla son bulur bu çileli yol.
Old 12-02-2009, 13:36   #9
ankarahukukaslı

merhabalar ben de kurum avukatlığıyla ilgili biraz bilgi edinmek istiyorum..sanırım kurum avukatlığı için sadece kpss-b grubu soruları çözülüyor; peki burdan aldığımız puanla herhangi bir kuruma başvursak daha sonra da aynı kurumun farklı illerdeki teşkilatlarına mı atanabiliyoruz yani tayin durumu tam olarak nasıl?ve çalışma koşulları nasıl bilgisi olan varsa paylaşabilir mi...
Old 13-02-2009, 01:03   #10
sonerde

eğer kurumun farklı illerde de teşkilatı varsa oraya da gönderebilirler.burda da sanırım torpil yürüyor.
Old 13-02-2009, 12:08   #11
ankarahukukaslı

teşkilatı yoksa tayin durumu biraz sorunlu yani anladığım kadarıyla...teşekkür ederim cevabınız için
Old 13-02-2009, 17:11   #12
Zehra Ekizo

Arkadaşlar bu KPSS A sınavında 4tane oturum var acaba biz hukuk mezunları olarak hangi oturum ya da oturumlara gireceğiz?Ya da buna biz mi karar veriyoruz yani istediğimize girebiliyor muyuz?
Old 13-02-2009, 22:47   #13
sonerde

yan, teşkilatı faln yoksa sadece merkezdedir yani ankara'dadır.ya da en fazla 2-3 büyük şehirde teşkilatlanmıştır ve bildiğim kadarıyla sadece girerken atanırsın,daha sonra seni başka bir yere göndermezler.Ankarada başlamışsan ordan başka bir yere göndermezler.
hukukçular cumartesi öğlen oturumu hariç(çünkü ona sadece öğretmenler girebiliyor) diğer oturumlara girebiliyor.cumartesi sabah herkes girmek zorunda.pazar sabah hukuk iktisat ve maliye gibi dersler var.bir hukukçunun buna da girmesi gerekir,öğleden sonra ise kamu yönetimi falan var,kaymakamlık istiyorsan mesela pazar öğlden sonra kamu yönetimi yapman lazım.bu hangi mesleği istediğinle alakalı.ama sınava hazırlanmış bir hukukçunun yapabileceği dersler genellikle hukuk, iktisat, maliye dir.onun dışında muhasebe ve kamu yöönetimi tercih edeceğin meslekle alakalı.ama yukardaki 3 dersten iyi netler yapmn lazım.tabi c.tesi sabah oturumunda genel yetenek genel kültür de iyi olmalı o da çok önemli.
Old 14-02-2009, 00:24   #14
Zehra Ekizo

Sayın Sonerde bilgileriniz için teşekkür ederim.Ben zaten sadece denemek için gireceğim asıl hedefim savcılık inşaallah.Tekrar teşekkür ederim...
Old 15-02-2009, 12:19   #15
akdhande

Varsayılan KPSS A ve B grubu

KPSS B grubu, hukukçular bakımından kamu kurumu avukatlığı kadrolarına yerleştirilmek için girilecek sınavdır. KPSS A grubu ise kaymakamlık, uzmanlık, müfettişlik gibi kadrolara ilişkindir. Amacınız kamu kurumu avukatlığı ise KPSS B 3. grup puan türünde sınava girmelisiniz. Bu sınav, 60 genel kültür, 60 genel yetenek sorusundan oluşmaktadır.
Old 16-02-2009, 00:14   #16
sonerde

sayın akdhande; merak ettim de acaba kpss 3 puan türünden de kurum avukatlığı için tercih yapabiliyor muyuz?(kpss 3 puan türünde sadece gy ve gk hesaplanıyor) ben pek bilmiyorum kpss B'yi o yüzden sordum.yani kpss B denilen şey Kpss A'da alınan kpss3 puan türü mü yoksa?bilgilendirirseniz sevinirm..teşekkür ederim.
Old 17-02-2009, 22:17   #17
akdhande

Kamu kurumu avukatlığı kadroları için KPSS B'ye girmek gerekiyor. KPSS , 120 puan türüne ayrılıyor. Bu puan türleri puan hesaplanmasında önem taşıyor. Sonuçta kamu kurumlarındaki avukatlık kadroları için KPSS 3 puan türünde hesaplama yapılıyor. KPSS 3 puan türündeki hesaplama %50 genel kültür, %50 genel yetenek şeklinde oluyor. 60 soru gen. kültür (Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi/temel yurttaşlık bilgisi/Türkiye coğrafyası/Türk kültür ve medeniyetleri), 60 soru da gen. yetenekten (Türkçe/matemetik) çıkıyor. Kitap olarak PEGEM Yay. 5 kitaplık setini tavsiye ederim. Site olarak da www.kpssdenemesinavi.com 'da ve ösym'nin sitesinde gerekli bilgilerin hepsi mevcut. Umarım yardımcı olmuşumdur...
Old 20-02-2009, 23:18   #18
judge-law

kpss a kadrolara girmek isteyen arkadaşlar cumartesi sabah pazar sabah ve pazar öğleden sonra oturumlarına girmelidir.. KPSS sınavında hukuk puan türlerinde derece yapmış bir arkadaşınız olarak gayet güzel kadrolar olduğunu söylemeliyim.. BDDK SPK RK TK gibi üst kurullar oldukça revaçtadır.. Maaşları ortalama 2.500 ile 3.000 TL civarında başlar. Ben başbakanlık uzmanlığı mülakatına girmiştim orası da güzel bir kadrodur..
Başbakanlık uzmanlığı için ilk 50 de olmak şart gibidir zira direk derece yapanları mülakata çağırırlar.. Yurt dışı imkanı vardır, kariyer imkanı yüksektir, Başbakanlık merkez binası ve ek binasında görev yaparlar..
Üst kurullara girmek isteyen arkadaşlar İngilizceye ağırlık verse iyi olur zira 94 puanımla BDDK ya girememiştim 3 ingilizcem eksik diye.. Şu an hakim adayıyım meslekten çok memnunum ama düzenli bir yaşamım olsun merkezde yaşayayım kariyer bir mesleğim olsun diyen arkadaşlar için kpss a kadroları öneririm..
Saygılar..
Old 23-02-2009, 13:06   #19
nobel81

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için tüm meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum.İstanbul'da yaşantıma devam etmek istediğim için KPSS A türünde başarılı olursam, söylenilen kurumların İstanbul'daki şubelerinin olup olmadığı ya da istanbul merkezli devlet kurumlarının olup olmadığı konularında da beni bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla...
Old 23-02-2009, 19:12   #20
judge-law

Hazine avukatlığı ve bazı üst kurullar (bddk,spk) merkez bankası gibi kadroların İstanbul da görev imkanı vardır.. Bddk ve SPK nın İst da görev imkanı var, TCMB ise İstanbula taşınıyor..
Old 19-03-2009, 19:31   #21
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan judge-law
kpss a kadrolara girmek isteyen arkadaşlar cumartesi sabah pazar sabah ve pazar öğleden sonra oturumlarına girmelidir.. KPSS sınavında hukuk puan türlerinde derece yapmış bir arkadaşınız olarak gayet güzel kadrolar olduğunu söylemeliyim.. BDDK SPK RK TK gibi üst kurullar oldukça revaçtadır.. Maaşları ortalama 2.500 ile 3.000 TL civarında başlar. Ben başbakanlık uzmanlığı mülakatına girmiştim orası da güzel bir kadrodur..
Başbakanlık uzmanlığı için ilk 50 de olmak şart gibidir zira direk derece yapanları mülakata çağırırlar.. Yurt dışı imkanı vardır, kariyer imkanı yüksektir, Başbakanlık merkez binası ve ek binasında görev yaparlar..
Üst kurullara girmek isteyen arkadaşlar İngilizceye ağırlık verse iyi olur zira 94 puanımla BDDK ya girememiştim 3 ingilizcem eksik diye.. Şu an hakim adayıyım meslekten çok memnunum ama düzenli bir yaşamım olsun merkezde yaşayayım kariyer bir mesleğim olsun diyen arkadaşlar için kpss a kadroları öneririm..
Saygılar..
Sayın judge-law verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.Ben de KPSS A grubu sınavına girmek istiyorum ama pek çalıştığım söylenemez.BDDK SK RK gibi kurumlara girebilmek için en az kaç puan almak gerekiyor?KPDS ye de girmek gerekiyor mu?Bu kurumların İzmir de şubeleri var mı yani orda da görev yapabilir miyiz?KPSS den sonra bu kurumların sınavları ne zaman oluyo acaba bir bilginiz var mı?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Hayatınızda başarılar diliyorum.
Old 05-04-2009, 04:18   #22
judge-law

Evet bddk spk rk gibi kurumlar için 85 civarı ve üzeri puan yeterli olur diye düşünüyorum.. Ön koşul kpss ye girip bu puanları almak.. Daha sonra kurumların kendi yazılı ve mülakat sınavları olur.. İzmirde şube olduğunu duymadım ancak istanbul ve ankarada bddk ve spk nın hizmet binaları var sanırım izmir konusunda çok umutlu olmamanızı tavsiye ederim.. Ayrıca kurum sınavları genelde belli olmasa da kpss açıklanmasından itibaren sonbaharda oldukça sıklaşır.. eylül ekim kasım ayları a kadrolar için genelde sınav aylarıdır. Başarılar dilerim..
Old 20-04-2009, 19:55   #23
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan judge-law
Evet bddk spk rk gibi kurumlar için 85 civarı ve üzeri puan yeterli olur diye düşünüyorum.. Ön koşul kpss ye girip bu puanları almak.. Daha sonra kurumların kendi yazılı ve mülakat sınavları olur.. İzmirde şube olduğunu duymadım ancak istanbul ve ankarada bddk ve spk nın hizmet binaları var sanırım izmir konusunda çok umutlu olmamanızı tavsiye ederim.. Ayrıca kurum sınavları genelde belli olmasa da kpss açıklanmasından itibaren sonbaharda oldukça sıklaşır.. eylül ekim kasım ayları a kadrolar için genelde sınav aylarıdır. Başarılar dilerim..

Cevap için çok teşekkür ederim.Bu sınavda bizim girebileceğimiz 3 oturum var.Bunlardan hangisine hangi kurumlar için girmeliyiz?Oturumların soru dağılımı nasıl oluyor hangi oturumda hangi alanlardan çıkıyor sorular?Çok soru soruyorum farkındayım ama malesef KPSS hakkında hiçbir fikrim yok.Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-04-2009, 13:24   #24
m.yolcu

Bilgiler için çok teşekkür ederim.
Benim kpss b sınavı hakkında sorularım olacak anladığım kadarıyla bu genel olarak kpss sınavının bir puanlandırma türü?Yanlış anlamış olabilirim.Bu sınav sonucunda hangi kurumlara avukat olarak atanılabiliyor örneğin hazine avukatlığı için kpss a ya göre mi kpss b ye göre mi yerleştirme yapılıyor?
Ayrıca kpss b sınavında hukuk alanıyla ilgili sorular yok mu?Sadece genel kültür ve genel yetenek soruları mı çözülüyor?Bu kısım da cumartesi öğleden önce herkesin girdiği oturuma mı tekabül ediyor?Cevaplandırısanız çok sevinirim.
Old 23-06-2009, 11:07   #25
zezé

merhaba...Ben ankara ünv hukuk fak. 3. sınıf öğrencisiyim.devletin kurumlarında çalışmak istiyorum ve spk ve epk gibi kurumların mülakatlarında ne gibi sorular sorulduğunnu ve neyi anlamaya çalıştıklarını merak ediyorum.zira burda da meşruiyet kaynağının torpil olmadığını duymayı umud ediyorum .teşekkkkürler....
Old 15-07-2009, 14:38   #26
markymark

KPSS-A hangi kurumlarına, KPSS-B hangi kamu kurumlarına yerleştirilmek için gereklidir?
Bu konuda kafam karıştı...
Nereden tam bir bilgi edinebilirim?
Old 16-07-2009, 18:55   #27
akdhande

Varsayılan kpss

kpss a grubu kadroları kamu kurumlarındaki uzmanlık, uzman hukukçu, hukuk müsaviri kadrolarına giriş için, kpss b grubu kadroları ise kamu kurumlarındaki avukatlık kadroları için bildiğim kadarıyla. ösym'nin sitesinden 2008 taban ve tavan puanlaına, kadrolara ve kurumlara bakılabilir. sol alttaki arşiv kısmına tıklanarak.
Old 04-09-2009, 17:09   #28
beseascu

anladığım kadarıyla hazine avukatlığı için kpss b kitapçığından sınava girmemiz gerekiyor ama burda genel kültür genel yetenek sorularının cevaplanması gerektiğinen ve toplamda 120 soru çıktığından söz ediliyor.Alan bilgisi hiç çıkmıyormuki?Bu imkansız olsa gerek ve bir sitede sadece alan bilgisi çıktığını okumuştum.Bu konuda biligis olan varsa yardımcı olabilir mi?Ayrıva iki bölümden de kaçar sorudan kaçar net yapmamız gerekiyor?
Old 10-09-2009, 02:12   #29
adliyargı

KPSS A kadroları kamudaki en üst düzey kadrolar için alınan sınavdır uzman yardımcıları,müfettiş yardımcıları,kaymakamlar bu sınavla atanır.Bu kadroların maaşları oldukça iyidir misal bir merkez bankasında bu şekilde göreve başlayan birinin maaşı 4000TL ile başlar.KPSS B kadroları ise A tipi kadroların bir seviye altı yani A grubuna nazaran daha düşük maaşlı ve daha az yetkili kadrolardır.Ancak tabii ki sınav zorluğu da buna paralel azalır misal olarak A tipi kadroların hemen hepsi sınavın yanında mülakat ve bir kısmı da KPDS gibi dil sınavlarında belli puanlar isterken B tipi kadrolarda dil hiç yok mülakat ise büyük çoğunluğunda yoktur.Bir arkadaş mülakatlarda neler sorulduğunu sormuş genel olarak mesleğinizle ilgili sorular mesela maliye uzmanına daha çok ekonomi ile ilgili sorular gibi .Torpil konusuna gelince duyduğum kadarıyla kaymakamlık hariç torpil hiç geçmiyor kaymakamlıkta da duyduğumun yalancısıyım ancak içiniz rahat olsun hak eden bir yerlere geliyor.

Saygılar.
Old 04-10-2009, 00:56   #30
avrupayakası

KPSS-B Grubunda alan bilgisi (hukuk vs.) çıkmaz. Bunlar direkt atama olan sınavlardır. %50 Genel Yetenek %50 Genel Kültür soruları yapmanız gerekir. Ancak bazı kurumlar işin içine %10 luk dil sınavını da katmaktadırlar başvuru koşulları içerisinde ya da birkaç sene avukatlık yapma şartı da getiren kurumlar mevcuttur. Hazine Avukatlığı'nda mülakat var ya da yok diye tam bir bilgi edinememekle beraber (şuan için) daha önceleri mülakat yapılıyordu.Ayrıca hazine avukatlığında eğer ki mülakat yapılması istenmiyorsa 2 sene avukatlık yapılması şartı da vardı.Bu durum, kamu avukatlığının kurumlara göre şekillendiğinin göstergesidir. Ancak zate çok fazla da kamu avukatı alımı yapılmamaktadır ya da sözleşmeli olarak kamu avukatı almaktadırlar. Duyuruları özellikle takip etmek gerekmektedir.Siz sınavdan 90 üstü de (kpssb) alsanız kurumu başvurusunu kaçırdınız mı iş biter.Nedense bu başvuruları da hiçbir allahın kulu söylemez Nasolsa devlet işi, rekabeti önlemek gereklidir. Genelde yüksek puandan başlar sıralamalar.Yani ÖSS gibidir, en yüksek yapan girer( şimdi ÖSS de değişti yahu) Velhasıl devlete girmek için (kpss-b) oturup üniversiteye hazırlanmak gibi düzeni bir çalışma gerekir.Çok zor değildir sorular ancak Tarih bölümünü kasarlar.Matematiğiniz iyi değilse zaten yandınız, fark atma sorularıdır.Diğer sorularsa,mesela anayasa vs. bir hukukçu için çok çok kolaydır,ancak burda da dikkat dağınıklığı olmasın sakın. Bu sınav için (kpss-b) kursa falan gitmeye gerek yoktur, ancak düzen açısında gidilebilir. 86-100 arası puan alanlar yerleştririlebilir. Genelde büyükşehirlere yüksek alanlar girer.Diğer şehirlere de 86 falan girer işte.Hukukçuların genel ortalaması( yani sınavı iyi geçenlerin) 85 falandır.Ancak her hukukçu össde nasıl yakın puan aldıysa burada da yakın puanı alır bu nedenle rekabet artar. KPSS-A ise tabiri caizse kazık bir sınavdır. Genel Kültür Genel yetenekten tutun, hukuk , iktisat maliye vs. ayrıca yabancı dil gibi sizi aynı anda ölçen sınavlardır.Öyle sen kpds'ye girdin senin dil puanı yüksek diye de bakmazlar, paşa paşa sınavlara girersin. Kpssb ye girenler içinse,kpds den 50 ve üstü alanlara dil parası ödenir. İşte 100-150 liradan başlar diye biliyorum ben. Kurum Avukatları da öyle 3-5 milyar falan almazlar. Devlet işi rahatlığı vardır.10 davanın 9 unu kaybetsen( tabiki işini zamanında yapmak şartıyla) müvekkil gelip de kazanamadın demez Ancak rutindir. Devlet memurusundur. Başka iş falan da alamassın tabiki.( alanlar yok mu? var tabiki de, kaçak elektrikler ) İşte öyle bir şeydir kurum avukatlığı.Ama nedense hep özenirler serbest avukatlara.Çünkü şans eseri gelen bir ceza davası alamazlar mesela.Ya da çok ilgilendikleri bir boşanma davasını ya da çok istedikleri başka davaları,içlerinde ukte kalır emekli olduktan sonra yaparlar. Yine de kurum avukatlığı ben burada her ne kadar sayıp döksem de gerekli olan bir meslektir. Kurum avukatları da hukukçu olduklarından onları da sevgiyle selamlıyoruz Sınava gireceklere başarılar Ben de mi girsem ne? Ama boşuna puanları yükseltmenin alemi yok şimdi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi