Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay Kararı arıyorum..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2012, 14:26   #1
SINIRSIZ

Varsayılan Yargıtay Kararı arıyorum..

9 HD. 05.03.1992 tarih 1991 / 14265 E. 1992 / 2570 K. sayılı ilamına kendi hukuk programımda ulaşamadım. yardımcı olabilirseniz sevinirim..
Old 10-05-2012, 14:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
9 HD. 05.03.1992 tarih 1991 / 14265 E. 1992 / 2570 K. sayılı ilamına kendi hukuk programımda ulaşamadım. yardımcı olabilirseniz sevinirim..
Dava: Davacı, iş kazasından doğan maddi ve manevi zararın ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm, süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
Karar: Davacı, 1987 yılında geçirdiği iş kazası sonucu % 36,2 oranında işgücü kaybına uğramıştır.
Dava dilekçesinde iş kazasının meydana geldiği tarihteki ücretinin net 300.000 TL olduğunu iddia etmiştir. Hesap bilirkişisi ise, bu yaştaki bir taş kırıcısının daha yüksek ücretle çalışması gerekirse de, bu konuda bir delil bulunmadığını belirterek yasal asgari ücretler üzerinden tazminat hesabı yapmıştır. Davacı vekili rapora itiraz ederek tanıklardan ücretin sorulmasını istemiştir. Şu durumda davacı tanıkları davet edilip, davacının iş kazasının meydana geldiği tarihteki ücretinin neden ibaret bulunduğu sorulup tespit edilmek, 1987 yılından sonra hüküm tarihine kadar geçen yıllarda da ücretinin neden ibaret olacağı gerekirse ilgili meslek kuruluşlarından sorulmak veya bilirkişi aracılığı ile saptanmak ve böylece tespit edilen ücretler dikkate alınmak suretiyle hesap yaptırılarak sonucuna göre bir karar vermek gerekir.
Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, 05.03.1992 gününde oybirliği ile karar verildi.

Kolay gelsin,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi