Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Bipolar bana zarar vermesinden korkuyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 11-03-2020, 08:16   #1
Konuk

Varsayılan Eşim Bipolar bana zarar vermesinden korkuyorum.

Yaklaşık on yıldır evliyim eşimin bipolar bozukluk yani beyin genetiğinde değişiklik diye bir hastalığı varmış evlendikten sonra öğrendim. Daha sonra ilaç tedavisi ile normal bi insan olduğundan evliliğime devam ettim. İki çocuk sahibi oldum fakat bu sıralarda eşim defalarca ilaçlarını bıraktı ve çok kötü günler yaşadım. Gerek psikolojik gerek fiziki şiddetler gördüm. İlaç kullanmaya başladığı sıralarda normal bi insan olduğundan ve çocuklarımdan dolayı boşanmadım fakat şuan eşim ilaçlarını kullanmayı Red ediyor bana ve çocuklarıma zarar vermekle sürekli olarak tehditler ediyor. Kendi rızası olmadığı müddetçe tedavi olamayacağını söylediler. Defalarca psikiyatriste gittik ve gerekli görüşmeleri yaptık olumlu hiç bir sonuç yok. Şuan boşanmak istiyorum fakat bana veya aileme zarar vermesinden korkuyorum. Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda çıkmazdayım.
Old 14-03-2020, 10:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Medeni Kanun MADDE 165 e göre:.- Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hale gelirse, hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir

Eşinizin tıbbi tanı gereği tedavi olmayı reddetmesinin boşanma sebebi olduğunu düşünüyorum.Bu durumda mahkemece eşinizin kusur ehliyeti, vasi atanması gerekip gerekmediği, boşanmaya yol açan olaylarda kusur yüklemenin ve tazminat tayini gerekip gerekmediği Mahkemece değerlendirilecektir.Süreç uzun ve zorlu olacaktır.

2-Diğer bir seçenek TMK 166/1 gereği halk arasında şiddetli geçimsizlik olarak bilinen "evlilik birliğinin temelinden sarsılması" sebebine dayalı boşanma davası açmanızdır.

Eşinizin "size ve çocuklarınıza zarar vermekle sürekli olarak tehdit etmesi " ciddi bir sorundur.

Güvenlik sorunununuzu öncelikle 6284 sayılı yasa gereği isteyeceğiniz şiddetin önlenmesi kararı ile sağlamanız ve yasal girişimlere bu kararın alınmasından sonra başlamanız yararınıza olacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi