Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hizmet tespiti ve pirim borcuna faiz işletilmesi

Yanıt
Old 08-05-2009, 19:28   #1
arkhon

Varsayılan hizmet tespiti ve pirim borcuna faiz işletilmesi

Sayın meslektaşlarım birçok müvekkilimiz için açtığım geçmişe dönük hizmet tespit davasını kazandık müvekkillerimiz şimdi tarım bağkur sigortalısı

Ancak BAĞKUR mahkeme kararına istinaden müvekkillerimizin geçmişe dönük hizmet kayıtlarını yapıp kendilerine pirim borcu çıkarırken bence yanlış olarak müvekkillerimin pirim borcuna gecikme zammı ve faiz işleterek yüksek oranda borçlar çıkarmışdır.

Örnek olarak 2008 yılı sonunda karara çıkan bir tespit davamızda müvekkilimin 1999 ile 2005 yılları arasında sigortalı olduğunu tespit etmiş bu husustaki mahkeme kararına istinaden BAĞKUR müvekkilime 9000 TL pirim aslı yanında 6000 TL de faiz hesaplamış toplamda 15000TL borç çıkarmıştır.

Şunu merak ediyorum müvekkilimi gerekçeli kararlarda yazdığı gibi resen tescil etmekle mükellef olan kurum gereğini yapmamış müvekkilimin dava açıp kazanmasından sonra sanki hiç dava açılmamış da müvekkilimi kendisi kaydetmiş ancak pirim asıllarını tahsil edemediği için faiz uygulamıştır. Müvekkillerimin pirim borcu asıllarına faiz işletilmesi hukuka uygunmudur?
Old 08-05-2009, 21:11   #2
av.suleyman

Her ne kadar resen kaydetme yükümü kurumda ise de prim ödeme yükümü müvekkilinize aittir. Zamanında prim ödemeye gitse idi müvekkiliniz, kurum "sen kayıtlı değilsim alamayız" demezdi. Bence faiz tahakkuku doğrudur.
Old 08-05-2009, 21:24   #3
arkhon

Sayın meslektaşım sanırım ben durumu iyi izah edemedim müvekkillerimin TEKEL işletme müdürlüğüne verdiği tütün ürün bedellerinden yapılan zorunlu pirim tevkifatına istinaden mahkeme lehimize karar verdi.

Tekel müvekkilimin ürün bedelinden heryıl kestiği %1 lik kısmı müvekkilimin adına bağkur hesaplarına yatırıyordu bağkur bu paraları alıyor ama müvekkilimi sigortalamak aklına gelmiyordu. Müvekkilim zaten ödemede bulunmuş idi öte yandan 3 yıl süren bir dava süreci sonunda yargıtayın onamasının ardından müvekkilimin hizmet kaydını yaptı. dikkat ederseniz müvekkilim ile 3 yıl süren hukuki mücadelesini kaybettikten sonra hizmet kaydını yapmıştır.
Old 08-05-2009, 21:28   #4
av.suleyman

Ödemeler bağkur kayıtlarında görünüyorsa sorun yok. O zaman borç çıkaramazlar zaten.
Old 08-05-2009, 21:33   #5
arkhon

Sorumu tekrarlayayım lütfen elinde yargıtay içtihadı olan meslektaşlarım bizimle paylaşsınlar

BAĞKUR'un mahkeme kararına istinaden müvekkillerimizin geçmişe dönük hizmet kayıtlarını yapıp kendilerine pirim borcu çıkarırken pirim borcuna gecikme zammı ve faiz işletmeye hakkı varmıdır?
Old 22-03-2011, 18:55   #6
Beyza20

Alıntı:
Yazan arkhon
Sayın meslektaşlarım birçok müvekkilimiz için açtığım geçmişe dönük hizmet tespit davasını kazandık müvekkillerimiz şimdi tarım bağkur sigortalısı
Sayın arkhon,şu an tarım bağ-kur hizmet tespiti davası açmak için hazırlanıyorum,fakat herkesten olumsuz yanıtlar aldığım için,yazınız çok dikkatimi çekti.Mümkünse bana açmış olduğunuz geçmişe dönük hizmet tespiti davasından kazandığınız bir mahkeme kararı gönderebilir veya burada paylaşabilir misiniz.Büyük bir ilgi ile cevabınızı bekliyorum.İyi çalışmalarr..
Old 22-03-2011, 20:49   #7
arkhon

Alıntı:
Yazan Beyza20
Sayın arkhon,şu an tarım bağ-kur hizmet tespiti davası açmak için hazırlanıyorum,fakat herkesten olumsuz yanıtlar aldığım için,yazınız çok dikkatimi çekti.Mümkünse bana açmış olduğunuz geçmişe dönük hizmet tespiti davasından kazandığınız bir mahkeme kararı gönderebilir veya burada paylaşabilir misiniz.Büyük bir ilgi ile cevabınızı bekliyorum.İyi çalışmalarr..
Kararları size özelden göndermeyi denedim ancak olmadı
Old 23-03-2011, 10:35   #8
Beyza20

Alıntı:
Yazan arkhon
Kararları size özelden göndermeyi denedim ancak olmadı
Teşekküre mailimi ekledim.Mümkünse mail atabilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi