Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Erkekler çalışan kadınlara ne kadar destekçi..?

Yanıt
Old 28-09-2006, 13:46   #1
yağmurdamlası

Varsayılan Erkekler çalışan kadınlara ne kadar destekçi..?

Sevgili arkadaşlar,
Ailelerde çalışan kadınların sayısının her geçen gün arttığını ve artmak zorunda kaldığını görüyoruz.Kimi bayanımız tarlalarda işçilik yaparken kimi bayanımız ise masa başı iş yapabilmektedir.Erkeklerimiz hayatı paylaştıkları eşlerine bu konuda ne kadar destekçiler sizce?Öyle insanlara rastladım ki karısının elinden parasını alıp sonra da işe gitmeyecaksin diye dayı kesilenler ve bunu tam tersi karısını destekleyip onun parasına el sürmeyenlere rasladım.Fakat ikinci örnek ne yazık ki eğitimli insanların başvurduğu bir yöntem oluyor genellikle.Burada da eğitimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.Fakat istisnalar da var tabi ki.Evet arkadaşlar erkekler kadınaların çalışmasını istiyorlar mı?Bu konuda ne kdar destekçiler?
Old 28-09-2006, 22:40   #2
Themis99

Hayır . Hiç bir erkek ne karısının nede başka bir kadının çalışmasını istememekte. Bunun iki nedeni var :Erkeklerin Evde ki hakimiyetleri sarsılacak !Ekonomik güce kavuşmuş kendine güvenen bir eş başa bela olacaktır.
Zaten iş bulmanın zor olduğu günümüz ekonomik koşullarında birde bayanların iş dünyasına adım atması, rekabet koşullarını zorlaştıracak, iş bulmayı zorlaştıracaktır. ''Çalışmak erkeğin görevidir'' denilen bir toplumda kadınlarla rekabete girmek erkekler açısından onur kırıcı olacaktır.''Sen iş bulamayacaksın ama komşunun kızı müdür yardımcısı olacak '' .Olacak iş mi? Ben çevremde çalışan eşine destek olan yada bayanların çalışması gerekiğini düşünen bir beyfendiye hiç rastlamadım. Üstelik hepside üniversite mezunu oldukları halde bu konuda oldukça tutucu olduklarını fark ettim.Destek değil tam tersine köstek olunmaya çalışılmakta.
Old 29-09-2006, 09:36   #3
yağmurdamlası

Sevgili Themis99,
Olayı çok güzel açıkladığınızı düşünüyorum.Erkekler hanımlarına ne yazık ki destek olmuyorlar.Ama kadınlar erkeklerin iş olanaklarını kısıtlamıyorlar.Kendine güvenen ve hakeden işi kapar bence.Kadınlarında iş dünyasında olması monotolluğu yok ediyor bence.Kadınlar hayatın değişik renklerini çevrelerine yansıtabilirler.Erkekler kadar sinirli ve katı da bakmazlar olaylara.Daha anlayışlı ve daha sinirsiz iş hayatları vardır.Ama yine de iz de haklısınız belki..Kadınlar başarılı oluyorlar tuttuğunu koparabiliyorlar...
Old 06-10-2006, 09:00   #4
Av.Nebi

Ben şu açıdan katılmıyorum. Bu olayı genellememek lazım Eşinin arkasında olup destek veren bir çok insan var. Anlattıklarınız bazı örümcek beyinli insanlar sadece. kadın evde oturur çocuk bakar yemek yapar mantığında olan insanları kast ediyosunuz. Ben her zaman için eşimin çalışmasını destekliyebileceğimi düşünüyorum. Çünkü çalışma hayatı insana sosyallikde katar diye düşünmekteyim saygılar...
Old 07-10-2006, 11:52   #5
yağmurdamlası

Sayın Av.Nebi,
Bu söylediklerinizi yaptığınıza inanıyorum.Ama ne yazık ki toplumumuzdaki bir çok erkeğin bunu daha hayata geçiremediğini düşünüyorum.Ataerkil aile hayatının sürdüğünü ve erkeğin hala aile içinde üztünlük savaşını sürdürdüğüne tanık oluyorum.Ama inşaallah ilerki zamanlarda bunu daha kolay aşabilen erkeklere sahip olacak bu toplum.Saygılarımla..
Old 10-10-2006, 16:41   #6
gerunsal

Genellemelerden kaçınsak daha güzel olmayacak mı sayın Av. Neslihan? Hemcinslerim adına bir özrü hak ettik sanırım??

Bence bu kadar genel ve de aşağılacı cümlelerden önce bir külahımızı önümüze alıp düşünmemiz gerek.. Şu an yaşadığımız ataerkil düzen ve toplumsal yapı göz önüne alındığında Türk toplumunun '80 li yıllardan bu yana göstermiş olduğu gelişim göz ardı edilemez. Şu an ve her gün geçtikçe toplum olarak özellikle kadın hakları ve kadının ekonomik hayatta bulunduğu yer çok daha fazla artmaktadır. Eğer erkekler bu konuda yukarıdaki birçok ileti de vurdulandığı üzere katı tavırlarını sergilemiş olsalardı durum bu olur muydu tartışılır. Çeşitli kültürel ve sosyal nedenlerle kendi hakkını aramkatan aciz duruma düşürülmüş kadının özellikle Mustafa Kemal'le birlikte -karınca hızıyla da olsa- toplumdaki gerçek hak ettiği yeri almaya başladığı yatsınamaz bir gerçektir. Tüm Türk ulusunun artık cinsler arası -olumlu ya da olumsuz- ayrımı bırakarak ulus olarak bir bütün gibi gelişimine devam etmesi ve bu yolda daha hızlanması kaçınılmazdır.

saygılarımla...
Old 18-10-2006, 21:31   #7
Begüm ÇELİKKOL

Şöyle birşey var ortada:
Erkekler, evdeki otoritelerinin sarsılacağı nedeniyle kadınların çalışmaları taraftarı değil. Ancak ülkemizde yaşanan iç göçlerle birlikte büyük şehirlere akın eden aileler ekonomilerini düzeltmekte durumda. Bu da kadının çalışmasını zorunlu kılıyor. Ancak pek çok erkek, kadınına biri yan gözle bakar, namusunu lekeler şeklinde düşündüğü için de kadınlarının çalışmalarını istemiyor. Bu düşünce bence çok yanlış. Madem demokratik bir ülkeyiz ve herkes yasalar önünde eşit, kadınlar da erkekler gibi çalışıp ekonomik özgürlüğünü kazanabilmeli.
Old 18-10-2006, 22:53   #8
Themis99

Sayın Begüm iyi bir noktaya temas ettiniz. Evet eşinin çalışmasını istemeyen bir çok erkeğin temel nedeni budur. Şu işte çalışmasın, bu işte çalışmasın, sekreterlik yapmasın, hemşirelik yapmasın, temizliğe gitmesin vs. vs .. Zaten kızların okutulmadığı bir toplumda bayanlara yapacak ne iş kalıyor. Toplumumuzda okutulan kız çocuklarının azlığı düşünülecek olursa bayanların çalışabileceği iş alanlarının kısıtlı olduğu anlaşılacaktır. Ataerkil, erkeği üstün gören bir toplum yapısı ve değer yargısının hakim olduğu toplumumuzda malesef kadın erkek eşitliği, demokrasi gibi üst değerler hep sözde kalıyor.
Ayrıca sorun yalnızca kadının çalışmasının istenmemesi değil. Eşi çalışan bir beyefendi ne derece ev işlerinde ona yardımcı oluyor.Ben görmedim. ''Eşimde çalışıyor, işten yeni geldi şu salatayı da ben yapayım '' diyen bir bey varsa lütfen çıksın meydane.Erkekler arasında ki genel kanı ''kadın her işi yapar.Bende çalışıyorum. Ayaklarımı uzatıp yan gelip yatmak benim hakkımdır. Ev işlerini yapmak ise kadının birinci görevidir... Ve bu işleri yapmak kadının doğasından gelmektedir.'' vs vs ve benzeri. Bu genel kanı içerisinde erkeklerin çalışan bayanlara ne derece destekçi olduğu tartışılır.
Bir başka sorunda mesai arkadaşlarının çalışan bayanlara karşı tutundukları tavır. Benim görebildiğim kadarı ile erkekler meslektaşları bayanlara karşı daha sert daha rekabetçi davranışlar sergiliyor. Ayağını kaydırmak için uğraşıyor.
Ayrıca şu vurgulamakta yarar görüyorum:Kadının günümüzde sahip olduğu haklar kendi mücadele ve savaşımları sonucu kazanılmıştır. Bu hakların elde edilmesine erkeklerin katı tutum sergilemekten kaçınması neden olmamıştır.Tersine erkek her dönemde kadın aleyhine çalışmış, gelişmemesi, otoritesinin yıkılmaması için her tür yola başvurmuştur.Bu yalnızca toplumumuza has bir durum değildir. Gelişmiş ülkelerde dahi durum aynıdır.Bu gün kadınlar nispeten daha iyi bir durum sergiliyorlarsa,ki bence bu oldukça şüphelidir, bu yalnızca kadınların savaşımları sonucu olmuştur.
Old 19-10-2006, 09:34   #9
Begüm ÇELİKKOL

Tüm bunlar daha küçük yaşta ortaya çıkmaya başlıyor. Mesela kızının bacakları gözükecek diye baleye yollamayan ailelerden tutun da, kısa etek giydirmeyen ailelere kadar uzanıyor bu süreç. Kadınların çalışması kısmına gelecek olursak pek çok erkek, karısı yorulacak bahanesiyle çalışmalarını istemiyor ama durum böyle değil. Türk erkeğinin yapısında bu var, kıskançlık. Ben kıskançlık kelimesini kabul etmiyorum kıskanan erkek kendisine ya da kadınına güvenmiyor demektir. Bu kanının değişmesi uzun zaman alır elbette. Belki biz değil ama bizden sonraki nesil rahat yaşayabilir...
Old 21-10-2006, 12:32   #10
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Begüm ÇELİKKOL
kıskançlık. Ben kıskançlık kelimesini kabul etmiyorum kıskanan erkek kendisine ya da kadınına güvenmiyor demektir.

Bu noktaya üzülerek katılmadığımı bıldırmek isterim. Erkeğin eşini, sevgilisini kıskanması kadar doğal bişey olamaz ama kıskançlıktan çalıştırmıyorsa o başka bir durum ona bende katılmıyorum
Old 21-10-2006, 14:43   #11
medenikal

Alıntı:
kıskanan erkek kendisine ya da kadınına güvenmiyor demektir.

kıskanma ; derecesine göre; ve tarafların özgürlüklerini ; ve dolayısıyla kişiliklerine yönelik elem ve üzüntü oluşturacak;

nitelikte ruhsal alemlerinde bir zarar doğurmadığı sürece ;

kıskanma birlikteliğin ;beraberliğin zorunlu sonuçudur;

öyle veya böyle yüzlerine karşı ifade etmeseler de ;taraflar az veya çok birbirlerini kıskanmaktadır;

bu yetişme tarzı ve kültürel olarak bulunulan ortama göre de farklılıklar gösterir;

güvenmemek kelimesinin bu durumu açıkladığını sanmıyorum;

insanlar hem güvenip hem de kıskanabilecekleri gibi;

hem güvenmeyip hem de kıskanabilirlerde;

''kıskanırım seni ben kıskanırım kendimden'' adlı şarkıda şöylendiği gibi

ağır vakalar da yok değil tabii.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi