Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bıyıklı Hemşirelere Müjde

Yanıt
Old 10-05-2006, 16:57   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Bıyıklı Hemşirelere Müjde

Şehriban OĞHAN/ ANKARA/10 Mayıs 2006 Hürriyet

AKP İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, 1954 yılında çıkarılan Hemşirelik Kanunu’nun "Türkiye’de hemşirelik sanatını bu Kanun hükümleri dahilinde hemşire unvanını kazanmış Türk kadınlarından başka hiç bir kimse yapamaz" hükmünün değiştirilmesi için yasa teklifi verdi.

Bu hükmün değiştirilmesiyle hem hemşirelik okullarının kapısı erkeklere açılacak, hem de devlet hastanelerinde de bıyıklı hemşireler görev yapacak.

ANAYASAYA AYKIRI

6283 Sayılı Hemşirelik Kanununda değişiklik öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sunan Uslu, hazırlıklarında hemşirelik okullarına bir dönem girebilen ancak yasa gereği kamuda işe alınmayan erkek mezunların şikayetinin etkili olduğunu söyledi.

Eğitim ve işe girmede Anayasa’ya aykırı bir durum olduğuna dikkat çeken Uslu, Hürriyet’e şunları konuştu:

"İşe alımlarda cinsiyet eşitliği Anayasal teminat altında. Ayrıca zamanında Sağlık Meslek Yüksek okullarından ’hemşire’ ünvanı ile mezun olan erkekler de var ki, onlar için çifte eşitsizlik söz konusu. Çünkü bir dönem erkekler de hemşirelik diploması almış. Daha sonra kanundan ötürü ÖSYM hemşirelik bölümlerine sadece kız öğrenci almaya başlamış. Bir kadın siyasetçi olarak düzenlemenin hem cinsiyet eşitliğinin sağlanması hem de meslek standartlarının yükselmesi yönünde katkı sağlayacağına inanıyorum." Uslu, teklifte yabancılara yönelik bir değişiklik öngörmediğini ifade etti.

LİSANS EĞİTİMİ ŞART

Teklifle ayrıca Avrupa Konseyi’nin 7 Eylül 2005 direktifi çerçevesinde ihtisas mesleği olan hemşirelik için lisans düzeyinde eğitim şart olacak. Ancak mevcut hemşirelerin hakları korunacak. Kanun yürürlüğe girdikten sonra hemşirelik eğitimi de YÖK tarafından yeniden düzenlenecek.

100’E YAKIN MEZUN VAR

Sağlık Meslek Yüksek Okullarının hemşirelik bölümleri ile Hemşirelik Yüksek Okullarına 1999 yılında erkek öğrenci alınmaya başlandı. Ancak yasadaki ’Bu mesleği Türk kadınından başka kimse yapamaz’ hükmü nedeniyle 21 Nisan 2003’de YÖK üniversitelere bir yazı göndererek bu bölümlere erkek öğrenci alınmasını istedi. Dört yıl serbest olan eğitim boyunca 100’e yakın erkek mezun verildiği ifade ediliyor.
Old 10-05-2006, 17:14   #2
Veysel

Varsayılan Bıyıklı hemşirelere müjde

İyi güzel de Habibe hanım, ne diye hitap edeceğiz.
Old 10-05-2006, 22:11   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Veysel,

İlginç bir soru sordunuz.

Mesleklere göre ayrı hitap sözcükleri çok fazla değil.Ve bilebildiğim türkçe olmayan sözcüklerde rastlanıyor.

Sıkça kullanılan
müdür (Arapça) mud³r )--müdire-mud³re
memur (Arapça) me¢m°r)--memure-me¢m°re

Hemşire farsça kökenli,(hemş³re ) Kız kardeş, bacı ilk anlamı,

Mesleki eğitim almış, hekimle iş birliği yaparak hastaya bakan sağlık çalışanı anlamında erkek hemşire sözcüğüne farsçaya uygun yeni bir şey söylenebilir düşüncesinde değilim açıkçası.

Belkı de türkçe bir söz bulmak lazım))

Saygılar
Old 10-05-2006, 22:39   #4
Gemici

Sayın Veysel,

cevap gayet basit 'Birader' diyeceğiz.

Gerekçe:
Hemşire sözcüğü Türkçeye Farsçadan gelmiş.
Anlamı: Kız Kardeş.

Birader sözcüğü'de Türkçeye Farsçadan gelmiş:
Anlamı: Erkek Kardeş

Hastabakıcı kadın hemşire(Kız Kardeş) olursa,
Hastabakıcı erkek'te birader(Erkek Kardeş) olur.

Bizden mi esinlendiler bilmiyorum, ama 1. Ocak 2004 senesine kadar yürürlükte olan yasaya göre Almanlar'da bizim kullandığımız terimi kullanıyordu. Hatabakıcı kadınlara Schwester diyorlardı. Schwester kız kardeş demek.

2004 senesinin başından beri geçerli olan düzenlemeye göre mesleğin yeni bir adı var: Gesundheits- und Krankenpfleger/in(Sağlık- ve Hasta Bakıcısı) Bu yeni yasal düzenlemeye rağmen günlük konuşmalarda hemen hemen herkes KRANKENSCHWESTER yani HEMŞİRE tabirini kullanıyor. Erkeklerse KRANKENPFLEGER yani HASTABAKICISI olarak adlandırılıyor.

Kanun koyucumuz hangi kavramdan yana seçimini kullanır zaman gösterecek. Biz'de ona göre ya Hemşire Hanım, Doktor Bey/Hanım ne zaman viziteye çıkıyor, ya da Birader Bey pansuman ne zaman deriz duruma göre.

Yahutta Hastabakıcı Hanım veya Hastabakıcı Bey deriz.

Ben kendi hesabıma göre ikinci şıktan yanayım.

Saygılarımla
Old 10-05-2006, 22:46   #5
Gemici

Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar,

siz mesajınızı gönderirken ben yazmaya başladım herhalde. Mesajım ekrana geldiğinde Sizin mesajınızı gördüm.İçerik olarak aynı şeyleri düşünmüşüz neredeyse.

Selamlar
Old 11-05-2006, 07:57   #6
Gemici

Alıntı:
Bu işi de erkeklerin üzerine yıktılar ya... vallahi pes. Tek sevindirici yanı, bence erkeklerin hastanelerde kalış ve yatış süreleri kısalacak.

Kadınların hastahanede kalış süresi'de uzar herhalde. Sonuçta fazla değişsen birşey olmaz.

Saygılarımla
Old 11-05-2006, 11:09   #7
Veysel

Varsayılan Bıyıklı hemşirelere müjde

Alıntı bana aittir. Ben o yazımı, olaya art niyetsiz ve biraz habere renk katma adına " biz erkeklerin yıllardır hastane ortamında görmeye alıştığımız ve özveriyle çalışan hemşirelerimizin yerine erkek hemşire görmeyi pek kabullenemeyeceğimizi" yarı esprili bir biçimde bir cümle ile anlatmaya çalıştım. Ancak görüyorum ki ; (kendisine anında özel mesaj çekerek yanlış anlaşılmalara ve polemiğe meydan verememek için yazımı geri çektiğimi, kendisinden de yazısını geri çekmesini rica ettiğim halde) sayın Gemici farklı ve kadınlarımızı rahatsız edecek bir cevap yazmış. (ben yanlış anlamışsam kendisinden özür diliyorum.) ki ben bu hatayı yapmış olsam dahi, hatayı bir başka hatayla telafi etmemek gerektiğini düşünüyorum. o cümleye farklı anlamlar yüklenebilir ama , kafamdan geçen yukarıdaki gibidir. Saygılarımla.
(kişiselleşen olaya taraf olduğum için herkesten tekrar özür diliyorum.)
Old 11-05-2006, 12:55   #8
haticek

Merhaba...
Gereksiz mesleki alınganlık yapılmasına hep karşı olmuşumdur ama... "Tek sevindirici yanı, bence erkeklerin hastanelerde kalış ve yatış süreleri kısalacak.
Kadınların hastahanede kalış süresi'de uzar herhalde. Sonuçta fazla değişsen birşey olmaz." görüşlerine istinaden belirtmeliyim ki; hiç bir hastanın kendi isteği ile daha uzun süre hastanede kalma şansı yok. Hastaneden çıktıktan sonra ziyaret edebilir sadece...)) Hemşire okullarından mezun olan erkek görevlilere çalışma arkadaşları isimleriyle, Mehmet Bey vs. şeklinde hastalar ise Doktor Bey şeklinde hitap etmektedir.
Old 11-05-2006, 14:33   #9
haticek

Mutlu

Bu vesileyle 12 Mayıs Hemşireler Günümüz kutlu olsun... ))
Old 11-05-2006, 17:00   #10
NİLGÜN SEYMEN

Karar alışamadıklarımız..!

Bir bayana uzun yolda tır aracını sürerken direksiyonda rastadığımızda nasıl:
-Aaaaaa,hiç olur mu böyle şey..!diye başaşağı
oluyorsak ve şaşırıyorsak..ki değil tır,.. özel otomobillerde bile trafikteki seyirlerini daha tam anlamıyle kabullenebildiğimiz söylenemez ..BAYAN SÜRÜCÜLERİN..!
İşte aynı şekilde hastahanelerde hastabakıcı olarak yeni yeni varlıklarına alışmaya çalıştığımız beyleri ,hemşire konumunda görmeye başladığımızda,
-Bu kadınlara ait bir branş..size de ne oluyor buralara da el attınız gibi bakmaya başlıyoruz..en fazla 2 -3 yıl sonra buna da alışırız..
beyler,ellerinde şırıngalar iğne vururlar,dantellerimize şişlerimize mutfaklarımıza el atarlar..,
bayanlar da,torna tesfiye inşaat ustalığı marangozluk derken..,
çağımızdaki süratli deişim ve gelişimden paylarını alırlar..

Sonuçta tüm kavga , ekonomiktir..ve birilerine , birşekilde el açarak , muhtaç olmaktan çok daha kutsaldır diye düşünmekteyim..
Saygılar..
Nilgün./11.05.226/17.58/
Old 11-05-2006, 17:09   #11
gencbakıs

Nilgün hanım hemcinslerinizi savunmaya çalışmanızı anlıyorum ama saydığınız erkek mesleklerini bayanların yıllardır yaptıklarını da hatırlatırım..Ayrıca bu meselenin bu kadar büyütülmesine de anlam veremedim doğrusu..Kadın şöför,kadın boyacı v.s. oluyor da bıyıklı hemşireye neden tahammül yok ANLAYAMADIM...
Old 11-05-2006, 17:12   #12
gencbakıs

Nilgün hanım bu tepkinizi anlayamadım..Saydığınız mesleklerin yanında erkeklere özgü birçok şeyi bayanlar en tabi hakkıymış gibi yapmaya çalışıyorlar.Bunlara birşey denmiyor da bıyıklı hemşirelerimi tartışıyoruz,anlayamadım...
Old 11-05-2006, 20:58   #14
Gemici

Gündüzleri iş saatleri boyunca siteye girip yazmadığım için yazılanları şimdi değerlendirebiliyorum. Sayın Veysel'in yazdığı özel mesajıda şimdi okudum.

Yazdıklarımdan hastaların dertlerini ve acılarını ciddiye almıyorum anlamı çıkarılacaksa o kısmı geri alıyorum özür dilerim.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi