Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Aile İçi Şiddetin Sonlandırılması İçin ulusal Ağ, İyi Örnekler ve Deneyim Paylaşımı

Yanıt
Old 12-05-2010, 15:23   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Aile İçi Şiddetin Sonlandırılması İçin ulusal Ağ, İyi Örnekler -Davet

T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
Kadının Statüsü Birimi

Merhaba

KAHDEM Derneği olarak bu toplantıya davet edildik. Katılmak için uygun zamanı olanların bilirmesini rica ediyoruz.

_---------------------------------------------------------

Sayı : B054VLK4340300/050/ 10/05/2010
Konu : Toplantı.

D O S Y A

İstanbul Valiliği ve İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezince düzenlenen “Aile İçi Şiddetin Sonlandırılması İçin ulusal Ağ, İyi Örnekler ve Deneyimlerin Paylaşımı” konulu toplantıda konuşmacı Rene RENIC, aile içi şiddetin sonlandırılması için ulusal ağ program ve operasyon müdürü olarak şiddet mağdurlarına sağladığı ekonomik adalet ve güçlendirme alanlarında eğitim ve teknik destek yanında, aile içi ve cinsel şiddet kurumlarının kullanımı için tasarlanmış olan ve güvenli bir şekilde veri toplayıp demografik faaliyet raporları sunan, veritabanı ve raporlama yazılım programı “Alice” yazılımının önde gelen eğitmeni ve teknik uzmanı olarak deneyimlerini paylaşacaktır.
Aynı ilgi sahası olan sizlerinde katılımıyla gerçekleşecek olan toplantıya ait bilgiler aşağıda verilmiştir.
Bilgilerinize rica ederim.

Mustafa ALTINTAŞ
Vali a.
Vali Yardımcısı

Toplantı Yeri:İSTANBUL BAROSU
Orhan APAYDIN Konferans Salonu.
Toplantı tarihi: 18 Mayıs Salı, 2010
Toplantı Saati: 11.00 – 13.30

D A Ğ I T I M :
-İstanbul Büyükşehir Belediyesi
-Boğaziçi, Galatasaray,Kadir Has, İstanbul, İstanbul Teknik,
Marmara, Mimar Sinan, Yıldız Teknik, Bahçeşehir, İst. Bilgi
Okan, Yeditepe, Maltepe, Kadir Has Üniversitesi ilgili bölümlerine.
-İl Özel İdaresi
-İl Jandarma Komutanlığı
-İl Emniyet Müdürlüğü
-İl Milli Eğitim Müdürlüğü
-İl Sağlık Müdürlüğü
-İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
-İstanbul Barosu
-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

-Neşe HACISALİHOĞLU, Hürriyet Aile İçi Şiddet Proje Koordinatörü
-Türk Hukukçu Kadın Derneği
-kadın Adaylarını Destekleme Derneği (KADER)
- Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
-İstanbul Kadın Araştırmaları Merkezi Derneği (İKAM)
-MEDİZ (Kadınların Medya İzleme Grubu )
- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)
- İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV)
-Av. Aydeniz A. TUSKAN, İstanbul Barosu KHM Başkanı
-Av. Nazan MOROĞLU,İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği
- Kadınlara Hukuki Destek Merkezi
- Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı
- Kadın Haklarını Koruma Derneği
-ŞEFKAT-DER
-Türk Dünyası,İnsan Hakları Deneği, İstanbul Temsilcisi,
-KEİG Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi
-Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği
-TCK Kadın Çalışma Grubu
-Soroptimist Federasyonu
- Yerel Gündem 21 kadın Meclisi,
-İst. Valiliği İnsan Hakları Kurulu Kadın Üyeleri.
-Aynur GÜRSOY, Dergi Yayın Yönetmeni.
-Kadın Sığınma Evleri Sorumluları

NOT:
Tercüme yapılacaktır.

../04/2010 ŞEF D.EMRE
../04/2010 KSB Sorumlusu Av.V.YİRMİBEŞOĞLU
Old 19-05-2010, 18:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Toplantıya duruşmamın uzaması sebebiyle gecikerek de olsa katılabildim.

Bilginize
Old 20-05-2010, 17:21   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Rene Renic sunumundan NNEDV programı hakkında toplantı notları:

-Kadına yönelik şiddet tüm coğrafyaların sorunu.Fark bu sorun karşısında alınacak önlemler ve yönetimlerin konuyu ne kadar ciddi ele aldıklarına ilişikin farklılıklar var.

-Kadına yönelik şiddetle mücadelede tüm programlar kadının ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanmalıdır.

-Şiddet mağdurları kendileri ile ilgili kararları kendileri vermelidir.

-Kapasiteyi gelistirmek için destek ve yardım gereklidir.

-Bilgesel konuları ele almak için stratejileri paylamak ve tecriti azaltmakl gerekir.

-En iyi uygulamaları tanımlamak ve paylaşmak için toplantılar düzenlenmelidir.

-Eğitim ve yardım grupları oluşturulmalıdır.Gruplar arasında yuvarlak masa toplantıları düzenlenmelidir.

-Ekonomik adalet sağlanmalıdır.

-Mağdurlara destek ve hibe yardımları yapılmalı ve kendı hayatlarını kurmalarına olanak sağlanmalıdır.

-Mağdurların şiddet ortamından uzaklaştıktan sonra sosyal ve ekonomik yönetim planları yapmakta yardıma ihtiyaç duyarlar.

KAMU POLİTİKALARI
Yasama süreciyle ilgili eğitim yapılmalıdır .Yasa tasarısı nasıl yapılır,kongre üyelerine eğitim nasıl ulaştırılır,lobicilik faaliyeti nasıl sürdürülür,sayısal olarak katılımcının fazla olması güçlenmeyi nasıl arttırır üzerine çalışmaların yapılması gerekir.

GÜVENLİK AĞI:
teknolojik gelişim ile aile içi şiddet konusu yakından ilgilidir.Failler yeni teknoloji ile mağdurları daha rahat taciz ve takip edebilmektedir.

Sibersuçların soruşturulmasında geni olanaklar oluşturulmalıdır.

Mağdurlar teknolojiyi nasıl güvenli kullanabilir konusunda çalışma yapılmalıdır.

GEÇİŞ DÖNEMİ KONUTLARI:
Sığınak sonrası kadınlara konut sağlanır ve kısmen kiraları ödenir.Sığınak döneminde kadınlara verilen danışma diğer destek hizmetlerinden yararlanma aynen devam eder.Amaç uzun vadede güvenli hayattır.

YILLIK SAYIM:
Şiddetin verilerinin toplandığı program da hayli önemli.
Bu verilere her an ulaşmak mümkün ve tüm sayısal veriler izlenerek ne kadar başvuru yapıldığı ve yardım edilemeyen kişilerin sayısının her an ulaşılabilir olması.Ayrıca kendi bölgesi dışında kalan birimlerin sayısal verilerine ulaşmak olanaklı iken bavurucu kadınların ve çocukların adlarına ulaşmanın mümkün olmaması da aklımda kalan bir konu.

Sayısal verilerin elde edilmesi yapılacak işler bakımından ihtiyaçların ne olduğunu ve hükümete bilgi vererek destek sağlanması bakımından yardımcı oluyor.

Toplantı sonucunda 19-22 Mart 2012 tarihinde 2.Dünya Kadın Sığınakları Konferansının Washington, DC de yapılacağını davet ettiklerini bildirdiler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi