Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İstanbul Barosu Kadin Haklari Uygulama Merkezİ Artik Yok

Yanıt
Old 22-12-2008, 18:27   #1
Av. Fatma Hoşgör

Varsayılan İstanbul Barosu Kadin Haklari Uygulama Merkezİ Artik Yok

Merhabalar,

Bugün istanbul Barosundan gelen mesaj ve daha sonra aldığım bilgiye göre KHUM ve Çocuk Merkezi artık adli yardım çatısında birleşti. Adli Yardım listesine kayıtlı avukatlar ve kadın merkezi listesine kayıtlı avukatlar aynı listede görev yapacak.

Görevlendirmeler ve nöbetler ve randevular tek listeden yapılacak. görüşmeler ve dava takibi sıraları kimin hangi alanda olduğuna bakılmaksızın tek listeden sıra ve bölgeye göre dağıtılacak.

Meslek içi eğitimler yapılmayacak. 1999 yılından beri var olan ve bir süre bile olsa gururla ve severek görev yaptığım khum'un sonunda kapatılmasına söyleyecek söz bulamıyorum.

Kadınlar için çok üzgünüm. bir süredir orda çalışamasam da kendim içinde çok üzgünüm. kadın sorunlarına kafa yormuş tüm meslektaşlarım ve kadın aktivistler için çok üzgünüm...

Ne yapılabilir, bilmiyorum.
Bu niye yapılır bunu birtürlü anlamıyorum. tek bir mantıklı cevap yok aklımda.
cevabı olan varsa bana da anlatsın...

Avukat Fatma Hoşgör
Old 22-12-2008, 20:51   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Çok garip, söylenecek sözü ben de bulamıyorum. Mantıklı bir gerekçesi olamaz. Yine de İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi üyelerinin yılmamasını diliyorum. Saygılarımla
Old 22-12-2008, 21:45   #3
üye8180

Bu nasıl bir uygulamadır ki, bir anda, ' ben yaptım oldu ' mantığı ile alınan bir yönetim kurulu kararı ve üyelerin cep telefonlarına çekilen mesajlarla, Kadın Hakları Uygulama Merkezi'nin işleyiş sistemi ortadan kaldırılarak, nöbet ve dosya listesi genel adli yardım listesine dahil edilmiştir.

Kadın Hakları Uygulama Merkezi'nden yıllardır nöbet ve dosya alan bir avukatım. Seminerden geçtim. Kendimi aile hukuku, kadın hakları konularında yetiştirmeye çalıştım. Hatta malumunuz, kadın haklarına ilgi duyan meslektaşlarımızla THS. 'den çıkardığımız KAHDEM'i oluşturduk, hayata geçirdik, kurumsallaştırdık.

Şimdi barom bana, mesela pazartesi günü zarfta bir görevlendirme yazısı gönderecek. Açıp bakacağım ki, bir iş davası veya tazminat davası. Haklı gerekçe olmadan işi reddetme olanağım da yok malumunuz. Şimdi ben bu branşlarda çalışmıyorsam, bu davalarda tecrübem yoksa bunun bana ne faydası olacak ve adli yardım müvekkilime ne kadar faydası olacak. ? Eğitimini aldığım, severek çalıştığım, kendimi, müvekkilllerime faydam olsun kaygısı ile yetiştirdiğim bir alandan, tepeden inme bir karar ile kopartılmam ve ' artık biz sana hangi davayı gönderirsek o davada vekillik yapacaksın ' denmesi ne kadar adil ?

Yazık olmayacak mı bu kadar emeğe, mesleki tecrübeye.
Old 24-12-2008, 00:44   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Demokrasi , adalete ulaşım :

İstanbul Barosu 18.12.2008 tarihli ve 7/248 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile Kadın Hakları ve Çocuk Hakları merkezinde nöbet ve dosya atama listelerinin adli yardım çatısı altında birleştirilmesine karar vermiştir.

Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Merkezleri zaten ödemelerini adli yardım bütçesinden karşılamaktadır.Öyle ise ödeme kaynağında birleştirilecek yeni bir şey yoktur. Yeni olan şey ise büyük emek,çaba,zaman harcanarak adalete ulaşım için gerçekleştirilmiş bir çalışmanın hiç olmamış sayılmasıdır.Dolayısı ile bu aslında yeni bir şey değil,olmayan haliyle eski bir şeydir.

Bu uygulama kadın ve çocuk alanında meslek içi eğitimden geçmiş ve deneyim biriktirmiş avukatların ,bu deneyimlerinin önemsizleştirilmesidir.4-Bu uygulama başvurucuların daha ilk görüşme sırasında kendi sorunu ile ilgili/bilgili bir avukatla karşılaşma ihtimalinin giderek daha da azalması demektir.

Bu uygulama sadece ilk görüşme sırasında değil,ortak listeden yapılacak atamaların,avukatların tercihlerine göre yapılmaması demektir.Bu uygulama aslında her alanda uzmanlaşmanın desteklenmesi yerine,uzmanlaşmanın engellenmesidir.

Baronun yapması gereken merkezlerin kapatılması değil,daha çok alanda merkezin oluşması için katkı sağlamak olmalıdır.Örneğin İşçi Hakları Merkezi,Hasta Hakları Merkezi.....Meslek içi eğitimi önemsizleştiren bu uygulama sonucunda artık CMK servisinde yer almak için de meslek içi eğitim ölçütünden vazgeçilecek midir?Doğrusu merak ediyorum.

Yine merak ediyorum ;bu uygulama kime ne yarar sağlayacak ve hangi sorunu çözecektir?Daha da önemlisi kadınlara ve çocuklara yarar sağlayacak ve adalete ulaşmalarını kolaylaştıracak mıdır?

Daha pek çok soru sormak ve yanıtsız kalmak mümkün.

Ama işin doğrusu bu son geri adım kararı çok da şaşırtıcı değildir..İlgililer hatırlayacaktır.İki yıl önce ve yine bir seçim sonrasında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Kadın Hakları Uygulama Merkezi ile Kadın Komisyonunun birleştirilmesine karar vermiştir.Fakat bu alınan karar Kadın Hakları Uygulama Merkezi üyelerine bildirilmemiştir.

Hemen sonrasında Merkezin adından uygulama sözcüğü kaldırılarak KADIN HAKLARI MERKEZİ denmiş ve merkez üyesi 700 den fazla avukata şimdi olduğu gibi mesajla bile haber verilmeden çalışma grubu seçimi yapılmış,merkez başkanlıkları yönetim kurulu tarafından atanmıştır.

Seçimlerin yapıldığı toplantıda merkez üyesi bir grup avukatın talebi ile tutanağa bu konu geçmiş ,itirazcıların yönetime usule uygun olmayan seçimin iptali için dilekçe vermeleri hiç bir sonuç vermemiştir.Talep reddedilmiştir.

İki yıl önce olanlarla bu gün olanlar arasında çok önemli bir ilişki olduğunu,bu gün adalete ulaşım konusunda yaşanan sorunun aslında bir demokrasi sorunu olduğunu , birinde yaşanacak kaybın diğer alanı da kayba uğratacağını düşünüyorum.
Old 24-12-2008, 01:00   #5
Av.Cengiz Aladağ

Yönetim Kurulu kararını nerede bulabiliriz? Ya da bilen meslektaşlar buraya yazabilir mi? Gerekçesini merak ettim.
Old 24-12-2008, 18:42   #6
BaharB

İstanbul Barosu Kadın ve Çocuklara Hukuki Desteği Uzmanların Elinden Alıyor
Baro yönetimi, kadın ve çocuk merkezlerini "adli yardım" çatısı altında topluyor. Avukat Kayar, bu kararın uzmanlık alanlarını ortadan kaldıracağını, "adalete erişimde dezavantajlı gruplara" hukuki desteğin niteliğini azaltacağını söyledi....

http://bianet.org/bianet/kategori/co...or?from=bulten
Old 24-12-2008, 19:00   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

İstanbul Barosu'nun tartışılan kararı 18.12.2008 tarihli.

Aynı tarihli Resmi gazete:

18 Aralık 2008 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 27084

YÖNETMELİK

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından:

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ADLİ YARDIM YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 30/3/2004 tarihli ve 25418 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Adli yardımla görevlendirilen avukata, görevlendirmeye konu iş için asgari ücret tarifesinde gösterilen maktu ücretin üç katına kadarı baro yönetim kurulu kararı ile peşin ödenir. Aynı işe birden fazla avukat görevlendirilemez. Ancak görevden çekilen avukatın yerine görevlendirilen yeni avukata ayrıca ücret ödenir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu yürütür.
Old 24-12-2008, 19:25   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Merkezleri zaten ödemelerini adli yardım bütçesinden karşılamaktadır.Öyle ise ödeme kaynağında birleştirilecek yeni bir şey yoktur. Yeni olan şey ise büyük emek,çaba,zaman harcanarak adalete ulaşım için gerçekleştirilmiş bir çalışmanın hiç olmamış sayılmasıdır.Dolayısı ile bu aslında yeni bir şey değil,olmayan haliyle eski bir şeydir.

İnsanlar bir karar verirken hakkın ve konunun özünü kaçırmamalıdır.

Amaç; hizmeti etkin ve kaliteli hale getirmek olmalıdır...
Old 27-12-2008, 20:56   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Baronun kadın ve çocuk merkezleri adli yardım çatısı altında toplanıyor

İstanbul Barosu kadın ve çocuk merkezlerini kapattı
iki yıl önce 1999'da kurulan Kadın Hakları Uygulama Merkezi ile Kadın Hakları Komisyonu'nu Kadın Hakları Merkezi adı altında birleştiren İstanbul Barosu son aldığı kararla kapatarak, Çocuk Hakları Merkezi ile birlikte "Adli Yardım"a dönüştü

http://www.kazete.com.tr/haber_detay.php?hid=834
Old 17-01-2009, 02:18   #11
BaharB

Varsayılan Mağdur kadına kadın avukat

İstanbul Barosu, adli yardım sistemi içindeki Kadın Hakları ile Çocuk Hakları Merkezlerini 18 Aralık’ta aldığı yönetim kurulu kararı ile “işlevsizleştiriyor”
11/01/2009

Kadın Hakları Merkezi, 99’da 25 kadın avukat tarafından kuruldu. 2003’e gelindiğinde görevli avukat sayısı 322 oldu. Bunlardan 30’u erkekti. İlk yıl yardım alan kadın sayısı 68. 2000’de 486, 2001’de 519, 2002’de 769 davaya bakıldı. 2003 yılında ise sayı 1,382’ye ulaştı. Merkez dört yıl içinde toplam 30 bin civarında kişiye telefonla danışmanlığı verdi. 2005 yılının başvuru toplamı ise 2,827. Bunların yüzde 60’ı boşanma davası. Baro’dan, 2008 yılına dair istediğimiz bilgiler ise henüz bize ulaşmadı.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=42
Old 18-01-2009, 15:56   #12
üye8180

Bu konudaki son gelişmeyi izninizle ifade etmek isterim.

08.01.2009 tarihinde verilen dilekçe ile, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanlığı, ' Kadın Hakları Merkezinin, Adlli Yardım çatısı altında olsa bile, ayrı bir birim olarak avukat görevlendirmesinin sona erdirilmesi, bir anlamda Kadın Hakları Merkezi'nin işlevsiz bırakılması ile ilgili kararın yeniden gözden geçirilmesi ve mevcut yapının devam ettirilmesi' ile ilgili bir talepte bulunmuştur.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, ' Kadın Hakları Merkezinin, Avukatların Adli Yardım tarafından görevlendirileceğine dair kararın kaldırılması istemleri yeniden değerlendirilerek eski karar doğrultusunda işlem yapılmasına, kararın kaldırılmasına gerek olmadığına, keza Adli yardımdan görev alan bütün meslektaşlarımıza görev aldıkları konular gözetilerek eğitim verilmesine, Kadın ve Çocuk Hakları Merkezinde de aynı tür eğitimlerin yapılmasına karar verildi. Başvuruculara bilgi verilmesine O.B.K.V. 08.01.2009 Sayı: 12/109
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi