Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Başsavcılık,Birinci Kararını Temyiz Etti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2006, 13:37   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan Başsavcılık,Birinci Kararını Temyiz Etti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yargı kararını uygulamadığı için aldığı hapis cezası ertelenen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci`nin dosyasını temyize götürdü
Gökçer Tahincioğlu - Ankara
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mazlum Altınkaya hakkındaki yargı kararını uygulamadığı için hapis cezasına çarptırılan, ancak cezası ertelenen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Necat Birinci`nin dosyasını temyiz etti. Başsavcığın itirazı kabul edilirse, çıkacak karar, aldıkları cezalardan ertelemelerle kurtulan ve aynı suçu işlemeye devam eden çok sayıda bürokratı etkileyecek ve yargı kararlarının uygulanması konusunda caydırıcılık sağlanabilecek.
AKP`nin iktidara gelmesinden bu yana, müsteşarlar ve valilerle ilgili davalara bakmakla yetkili Yargıtay 4. Ceza Dairesi`ni en fazla meşgul eden bürokrat Birinci oldu. Daire, geçen yıl, görev yerini değiştirdiği bürokratı yargı kararına rağmen görevine iade etmeyen Birinci`yi hapse mahkum etmiş, paraya çevirdiği cezayı ertelemişti. Daire, geçen hafta da görevinden alınan Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mazlum Altınkaya`yı yargı kararına rağmen görevine iade etmediği gerekçesiyle Birinci`yi 5 ay 25 gün hapse mahkum etmiş, bu ceza da paraya çevrilerek ertelenmişti.
Yine ertelendi
Daire, önceki gün de Birinci`yi, yargı kararlarına rağmen 2 yıl içinde 7 kez görev yeri değiştirilen Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak`ı görevine iade etmediği gerekçesiyle suçlu buldu. Birinci`yi 5 ay 25 gün hapse mahkum eden daire, cezayı yeniden paraya çevirerek erteledi.
Yargılandığı davalarda, atamaların bakanın yetkisinde bulunduğu savunmasını yapan Birinci`nin 4. Ceza Dairesi`nde aynı konuda açılmış iki davası daha bulunuyor.
Yargıtay Başsavcılığı, cezaları sürekli ertelenen Birinci hakkında Karaman İl Milli Eğitim Müdürü`yle ilgili davada verilen kararı temyiz etti. Başsavcılığın başvurusunda, Birinci`nin bakanlıkta alelade bir kişi olmadığını, geçen yıl verilen cezası ertelendikten sonra aynı nedenle verilen yeni bir cezanın ertelenmesinin hukukla bağdaşmadığını savunduğu bildirildi. İtirazı Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) değerlendirecek. Başsavcılığın, Budak`la ilgili davada verilen erteleme kararına da itiraz etmesi bekleniyor.
kaynak:www.tumgazeteler.com
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi