Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haciz düşermi?

Yanıt
Old 03-04-2012, 20:57   #1
ladre

Varsayılan haciz düşermi?

borçlunun adına kayıtlı araç üzerine kayden haciz ve yakalam şerhi konuldu, 1 yıl dolmadan önce satış istendi ve satış masrafları dosyaya depo edildi. (Bu sürede araç yakanmadı) 1 yıllık süreden sonra araç üzerindeki yakalama kaydının kaldırılmasını istedik. Yakalamanın kaldırılması haczin düşmesine neden olurmu? Teşekkür ederim meslektaşlar.
Old 03-04-2012, 21:02   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan ladre
borçlunun adına kayıtlı araç üzerine kayden haciz ve yakalam şerhi konuldu, 1 yıl dolmadan önce satış istendi ve satış masrafları dosyaya depo edildi. (Bu sürede araç yakanmadı) 1 yıllık süreden sonra araç üzerindeki yakalama kaydının kaldırılmasını istedik. Yakalamanın kaldırılması haczin düşmesine neden olurmu? Teşekkür ederim meslektaşlar.

Yakalamanın kaldırılması başlı başına haczin düşmesini gerektirmez, tabi eğer geçerli bir hacziniz mevcutsa

Sorunuzda her ne kadar yasal sürede satış talebinde bulunarak satış masraf avansını yatırdığınızı söylemiş olsanızda dosyanızdaki araç haczi düşmüştür. Zira satış yapılması mahcuza değer biçilmesini zaruri kılar. Fiilen haczedilmemiş aracın kıymetinin takdiri de mümkün olmadığından, kıymeti takdir edilmemiş aracınızın satış talebi ve satış masraf avansının yatırılmış olmasının haczinizin düşmesini engellemeyeceğini düşünüyorum. Saygılar.
Old 04-04-2012, 08:18   #3
Avukat Hakan Eren

Sevgili meslektaşım,

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT

Fiilen haczedilmemiş aracın kıymetinin takdiri de mümkün olmadığından, kıymeti takdir edilmemiş aracınızın satış talebi ve satış masraf avansının yatırılmış olmasının haczinizin düşmesini engellemeyeceğini düşünüyorum.

demişsiniz. Ancak Yargıtay'ın görüşü, yasal süresi içinde satışın talep edilmesinin ve gerekli avansın yatırılmasının haczin düşmemesi için yeterli olduğu yönündedir.

Şu an vakit darlığından karar ekleyemiyorum ama...

Selam ve saygılarımla...
Old 04-04-2012, 08:34   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sevgili meslektaşım,

demişsiniz. Ancak Yargıtay'ın görüşü, yasal süresi içinde satışın talep edilmesinin ve gerekli avansın yatırılmasının haczin düşmemesi için yeterli olduğu yönündedir.

Şu an vakit darlığından karar ekleyemiyorum ama...

Selam ve saygılarımla...

O eski görüşü sayın meslektaşım, ben yeni görüşünün kararını icra müdürü arkadaşın klasöründen okudum
Old 04-04-2012, 09:11   #5
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
O eski görüşü sayın meslektaşım, ben yeni görüşünün kararını icra müdürü arkadaşın klasöründen okudum

O karardan bir örnek alıp, siteye aktarmak ve bizlerle paylaşmak size farz oldu artık...

Old 04-04-2012, 09:26   #6
kezzy

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Yakalamanın kaldırılması başlı başına haczin düşmesini gerektirmez, tabi eğer geçerli bir hacziniz mevcutsa

Sorunuzda her ne kadar yasal sürede satış talebinde bulunarak satış masraf avansını yatırdığınızı söylemiş olsanızda dosyanızdaki araç haczi düşmüştür. Zira satış yapılması mahcuza değer biçilmesini zaruri kılar. Fiilen haczedilmemiş aracın kıymetinin takdiri de mümkün olmadığından, kıymeti takdir edilmemiş aracınızın satış talebi ve satış masraf avansının yatırılmış olmasının haczinizin düşmesini engellemeyeceğini düşünüyorum. Saygılar.

Üstadım satış yapılmayacağı konusunda sizinle hem fikirim ancak haczin düştüğü konusunda sizin gibi düşünmüyorum
Zira 106 ve 110'uncu maddelerine göre taşınırlar üzerine konulan haciz, bir yıl içinde satış talep edilmemekle düşer. Araçlar üzerine kayden ve fiilen haciz konulması arasında hukuken bir fark da bulunmamaktadır. Muhafaza altına alınmamış aracın satışı mümkün değilse de alacaklının satış talebinde bulunmasına yasal bir engel bulunmamaktadır
Old 04-04-2012, 10:14   #7
üye7160

Alıntı:
Yazan kezzy
Üstadım satış yapılmayacağı konusunda sizinle hem fikirim ancak haczin düştüğü konusunda sizin gibi düşünmüyorum
Zira 106 ve 110'uncu maddelerine göre taşınırlar üzerine konulan haciz, bir yıl içinde satış talep edilmemekle düşer. Araçlar üzerine kayden ve fiilen haciz konulması arasında hukuken bir fark da bulunmamaktadır. Muhafaza altına alınmamış aracın satışı mümkün değilse de alacaklının satış talebinde bulunmasına yasal bir engel bulunmamaktadır

bende size katılıyorum,yakalama haciz değildir.Ancak muhafazadan sonra yapılan fiili haciz bir anlam ifade eder ki o da aracın kıymetinin takdiri için önemlidir.Yargıtay ; satış avansı yatırılmakla satış talep edilmiş ve gereği yapılmıştır diyerek satış avansının olmasını yeterli kabul ediyor ve süre kesiliyor.Bu nedenle haciz düşmemektedir.1 Yıl önce sürenin son günü satış talep ederek avansını yatırdığım bir dosyada halen 100. madde bilgilerinde haciz devam ediyor diye cevap veriyor icra müdürlüğü.Satış avansı yatırılınca süre kesildiği için haciz düşmüyor.
Old 04-04-2012, 14:35   #8
Av.Ömeroğlu

Aşağıdaki linkte fazla katılım olmasa da benzer bir konuyu tartışmıştık:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=47455
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi