Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Düzenleme şeklinde vekaletname ile avukata verilen taşınmaz alım -satımına dair..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2007, 12:31   #1
resume

Soru Düzenleme şeklinde vekaletname ile avukata verilen taşınmaz alım -satımına dair..

Düzenleme vekaletnameler ile avukata verilen taşınmaz alım - satımına ilişkin vekaletnameler ile iş görülmesi sırasında tapu dairelerine bu vekaletnamelerinin aslı değil de avukat tarafından onaylı sureti verilebilir mi?Normal şartlarda tapu dairesi vekaletnamelerin aslını istiyor.Ama Avukatlık kanununa göre avukatların bu belgeleri onaylayarak verme yetkileri var.Tapu dairesi onaylı bu suretle işlem yapar mı???Ne dersiniz??
Teşekkürler...
Old 15-01-2007, 13:50   #2
ad-hoc

Avukatlık Kanunu'nun belirtmiş olduğunuz üzere açık hükmü mevcut fakat uygulama da aksilikler yaşanıyor. Konu kanımca Avukatlık Kimliği'nin resmiyeti tartışmalarına paralel. Bence kanununuz size bu yetkiyi açıkça veriyor ve bunu mahkemelerde dahil kullanabilmeniz mümkün oluyorsa tapuda da kullanma hakkınız mevcut, aksi halde bir tutanak tutup memuru şikayet edin.
Old 15-01-2007, 19:33   #3
Av.Elvan Akkaya

ben de tapuda gayrimenkul devirleri yapıyorum ve aynı sorunla karşılaşıyorum.Bazı memurlar kabul etmek istemeseler de düzenleme kanunla yapılmıştır.herhangi bir idari kararla bu yetki kaldırılamaz,kullanılması kısıtlanamaz.
ha bana sorarsanız sen ne yapıyorsun diye; eh ne yazıkki aslını veriyorum ve aynı kişinin başka bir gayrimenkul devrini yaparken vekaletnamenin bulunduğu yevmiye numarasını veriyorum.uğraşmamak için.
yanlış yapıyorum,yapıyoruz.yanlış yapmak zorunda bırakılıyoruz.
neden mi ; yarın başka bir işin olduğunda tapu dairesinde "aman bu çok bilmiş avukat geldi yine.bekleteyim akşama kadar görsün gününü" tavrıyla karşılaşmamak için.

bu arada bütün nezaketiyle işimizi yapmamıza yardımcı olan sayın kamu görevlilerini tenzih ederim tabiki.
Old 16-01-2007, 13:33   #4
resume

Ben ilgili maddeyi tekrar inceledim hüküm aslında çok açık,ilgili madde Avukatlık Kanunu Madde 56 - Usulüne uygun olarak düzenlenen ve avukata verilmiş olan vekaletname 52 nci maddede yazılı dosyada saklanır. Avukat, bu vekaletnamenin örneğini çıkarıp aslına uygunluğunu imzası ile onaylayarak kullanabilir. Avukatın çıkardığı vekaletname örnekleri bütün yargı mercileri, resmi daire ve kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler için resmi örnek hükmündedir.
Buna rağmen direnen ve iş yapmayan kamu görevlisi hakkında o halde görevi ihmalden suç duyurusunda bulunmak gerekecektir.
Bu konuda tüm arkadaşlar ısrarcı olursa onlarda nasıl yapılması gerekeni öğrenecektir.
Ama sayın elvanın dediklerine katılamıyorum.İş yaptırmak için bize tanınan hakların çiğnenmesine mi razı olalım.
Ne zulüm , ne merhamet.Yalnızca adalet.(Y.G.ÖZDEN)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi