Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Acİl-bayİlİkle İlgİlİ

Yanıt
Old 10-01-2008, 12:43   #1
alev

Varsayılan Acİl-bayİlİkle İlgİlİ

MERHABA ARKADAŞLAR
Sizlere acil olarak danışmam gereken bir olay var, bana yardımcı olursanız çok sevinirim
Müvekkil, bir sahsa bayilik veriyor ve bayilik sözleşmesi imzalıyor.Daha sonra bayi ile sözleşme ve ticari alışveriş devam ederken, bayi başka bir firmayla anlaşıp, bizden mal almamaya başlıyor, başka bir ürün satıyor. Daha sonra biz sözleşme uyarınca mahkeme ile tespit yaptırıyoruz.
Şimdi sözleşme uyarınca cezai şart ve tazminat davası açacağım.
Ama sözleşme altındaki imzaların, bayi olan şahsın kocasına ait olduğunu öğreniyorum. Doğal olarak açtığım davaya sözleşme altındaki imza ( bu arada firma kaşesi üzeri imza atılmış) bana ait değil diyerek itiraz edecek, ben dava da kocası atmıştır imzayı diyebilir miyim,kocası hakkında imza incelemesi talep edebilir miyim, sözleşmedeki cezai şartı ve sözleşmeye aykırılık sebebiyle mahrum kalınan karı isteyebilir miyim?Sözleşme geçersiz sayılır mı fiili durum sebebiyle geçerli mi sayılır.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, Saygılarımla...
Old 10-01-2008, 13:04   #2
Av.Hakan Var

Bayiilik sözleşmesi sıhhat şartı açısından şekil serbestesine bağlıdır.Fiili durumu ispat etmeniz durumunda sözleşmenin varlığı kabul edilebilecektir.Bayii münhasıran sizin mallarınızı satmak durumunda ise bu durumu bayiinin stok girişlerinden muhasebe kayıtlarından ve sizin muhasebe kayıtlarınızdan ispat edebilirsiniz kanaatindeyim.

Yazılı sözleşme bayii tarafından imza edilmemiş ve kocanın bayiiyi temsil yetkiside yoksa yetkisiz temsil söz konusu olacaktır.Bu sözleşmeye binaen gönderilen mallar bayii tarafından teslim alınmış ise sözleşmeye icazet olduğu kanatindeyim.İrsaliyedeki imzalar ile de karşılaştırmanızı tasiye ederim.İyi çalışmalar dilerim.
Old 10-01-2008, 13:22   #3
alev

Hakan Bey verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim, aynı kanaatteyim ama şöyle ekleme yapacağım ve soru soracağım
Müvekkil ile bayi yıllardan beri çalışıyorlar ve bayilik sözleşmeyi bir sene önce yapmışlar, muhasebe kayıtlarından müvekkil ile bayi arasındaki bayiliğin var olduğunu fiili durum olarak rahatlıkla tespit edebiliriz.
Sözleşmenin altına imzayı atan bayinin kocası aynı zamanda bayiyi asıl yürüten kişi, irsaliye altındaki imzalarda ayrıca ona ait...
Benim sorum ise fiili durumu ispat ettiğimde aramızda yapmış olduğumuz bayilik sözleşmesinin şartları aynen geçerli olacak mı, yani sözleşme 5 yıllık yapılmış ve 5 yıl önce ihbar olmaksızın başka bir şirketin malları satması durumunda mahrum kalınan karı ve sözleşme uyarınca cezai şartı talep edebilecek miyim?
Çok teşekkürler
Old 10-01-2008, 17:21   #4
Av.Hakan Var

Varsayılan merhaba

Sayın Alev;

İcazet ile sözleşme varlığı ispat edildiğinde ve sözleşme şartlarında yalnızca sizin ürünlerinizin satılması hükmü var ise ;fiili durumun tespit tarihi itibariyle yada ispat edebilirseniz sözleşme şartlarına aykırı davranışın ortaya çıktığı tarih itibariyle, sözleşmede düzenlenen tazmin hükümlerini işletebileceğiniz kanaatindeyim.
İcazet söz konusu değil ise bu durumda sözleşmenin varlığı ve sözleşme hükümlerini ispat etmeniz gerekecektir diye düşünüyorum.İyi çalışmalar dilerim.
Old 10-01-2008, 17:33   #5
Av.Hakan Var

Varsayılan Sayın alev

öncelikle sorunuzu net anlayamadım.Uzun yıllardır çalışıyorlar ve son bir yıl sözleşme yapıyorlar...... ise bu durumda son sözleşme şartlarıyla aynı şartlarda uzun yıllar çalıştığı ispat etmek gerekir diye düşünüyorum.Yani son sözleşmeden önceki sözleşme şartlarının da aynı şartlar olduğunu ispat etmek gerekecektir.Son sözleşmenin kendiliğinden önceye tesiririn olmayacağı kanaatindeyim.
Old 11-01-2008, 10:58   #6
alev

Selam
Hakan Bey verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.
Müvekkil ile bayi yıllardan beri çalışıyorlar ve ama müvekkil şirket yeni bir yapılanma ile sözleşmeye yapmadan çalıştığı bayiler ile sözleşme yapıyor o nedenle sözleşme 2007 tarihli....
Ben mahkeme ile tespiti yaptırdım, müvekkile iade etmesi gereken mallar hala bayi de ve 15 gün önce başka bir şirket ait malları saymaya başladığını söylüyor ama bunun sebebinin müvekkile olduğunu söylüyor, bunaları beyan edende bayinin esas işlerini yürüten kocası...
Eğer sözleşme imzayı inkar ettikleri takdirde fiili durum sebebiyle sözleşme ve sözleşmedeki süreyi ve cezai şartın geçerli olduğunu mahkeme kabul edersek hiçbir sorun kalmayacak,davayı kazanma ihtimalimiz çok yüksek...
Ama sözleşme altındaki imza geçersizdir diye sözleşmedeki cezai şartta geçersiz kabul edilirse o zaman zor durumda kalırız işte....
Çok teşekkür ederim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi