Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigaranın Faydaları!!!

Yanıt
Old 30-03-2002, 16:49   #1
canan ysr

Önemli Sigaranın Faydaları!!!

Sigara Alışkanlığının Neden Olduğu Sorunlar :

Bir nefeste içimize neler çekiyoruz biliyor musunuz?

*Nikotin: Bağımlılık yapıcı madde.
*Karbonmonoksit: Kanda oksijenin yerini alarak vücudu *zehirleyen madde, egzoz gazı.
*Arsenik: Kanserojen madde, zehir.
*Benzen: Kanserojen madde.
*Vinil Klorür: Kanserojen madde.
*Aseton: İrritan, zehir, oje çıkartıcısı.
*Hidrojen Siyanür: İrritan, zehir, gaz odalarında kullanılan zehir.
ve daha birçok zararlı, madde.
Bu maddeleri içeren sigaranın aşağıda belirtilen hastalıklara neden olduğu kanıtlanmıştır:

-Akciğer kanseri
-Bronşit
-Amfizem
-Kroner arter hastalıkları
-Yemek borusu kanseri
-Mide kanseri
-Ülser
-Pankreas kanseri
-Rahim kanseri
-Kısırlık
-Erken menapoz
-Ağız kanseri
-Periferik damar hastalıkları
-Felç
-Gırtlak iltihabı
-İdrar kesesi kanseri
-Kemik erimesi
-Koku duyusunda azalma
-Tat alma duyusunda azalma
-Döllemede azalma
-Cinsel gücün azalması

Sizce bırakmaya değer mi????
Old 17-10-2007, 22:22   #2
Veysel

Konu 2002 yılında açılmış ancak, hiç mesaj yazan olmamış. Çok ilginç.

- Sizce sigara gerçekten faydalı mı? veya , sigara gerçekten zaman zaman rahatlatır mı?
Old 17-10-2007, 22:48   #3
Gülümse

Eğer sigara içiyorsanız sigaranın zararlarından bahsetmek zordur..

Eğer benim gibi defa kez 8-9 ay bırakıp "Bir taneden bir şey olmaz" diye yeniden sigara yakmış ve arkası gelmişse..

Ardından bundan 4 sene önce "bu sefer bir seferden çok şey olur" sloganını kullanarak sigarayı bırakmış ve bir daha başlamamışsanız ahkam kesme hakkınız olur..

Sigarayi içmenin faydasını pek görmedim ama sigarayı bırakmanın gerçekten yararlı olduğunu, fakat çok da zor olduğunu belirtmek isterim..

Ama size tek yararını söyleyebilirim, sigara içmenin yasak olduğu mekanlarda huzurunuz kaçmaz mutlu olursunuz..
Hele bir de yurt dışına çıkmanız gerekirse o zaman emin olun iyiki içmiyorum yada iyiki bırakmışım dersiniz..

Saygı ile
Old 18-10-2007, 00:35   #4
Opioid

Hayır efendim!
Sigaranın yararlı olduğu iki hastalık söyleyebilirim size bir doktor olarak.
1. Ülseratif kolit(genelde bağırsakları tutan bir tür enflamasyon)
2. Parkinson Hast.

En dumanlı saygılarımla
Old 18-10-2007, 01:44   #5
Gülümse

Varsayılan 4 sene once neredeydiniz?

Alıntı:
Yazan Dr.Tayfun Bektaş
Hayır efendim!
2. Parkinson Hast.

En dumanlı saygılarımla

Sayın Bektaş,

Bundan 4 sene önce nerelerdeydiniz

Saygı ile
Old 18-10-2007, 08:43   #6
Veysel

Sağlığa faydalı ! olduğu konusunda sanıyorum hemfikiriz.

Peki eşler arasında sıkıntı yaratmıyor mu? Mesela biri içiyor, diğeri içmiyorsa?
Old 18-10-2007, 09:02   #7
Av.Sevgi KARATAŞ

Eşlerden biri içiyor, diğeri içmiyorsa bu durumdan sanırım diş macunu firmaları son derece memnundur. Ya da ciklet firmaları da diyebiliriz. Ve bilinen bir gerçek eğer eşin içmiyorsa sigara içmeye harcadığın zamanın 2 ila 3 katını bunun kalıntılarını temizlemek için kullanırsın heralde
Old 18-10-2007, 11:32   #8
Gülümse

Sigara içmeyen birinin nefesi kül tablası gibi kokan biri ile uyaması,içmeyenin eşine çok büyük bir aşk beslediğinin göstergesidir
Old 18-10-2007, 15:00   #9
av_aykut

Her gün bir paket içen birisi olarak,bence sigaranın faydaları saymakla bitmez.İşten kaytarmak için birebir(ben bir sigara molası veriim en iyisi),canınız sıkıldığında üstündeki yazıları okuyabiliyorsunuz vakit geciyor, Cepte ağırlık yapan bozuk paraları sigaraya veriyorsunuz, böylece aşırı yük taşıyıp yorulmamış oluyorsunuz. Mesaja başlarken bir sürü fayda bulurum ben şimdi diye başaldım.Ama bulamadım cidden.Neden içiyoruz cidden??
Old 18-10-2007, 15:20   #10
Gülümse

Sayın Av Aykut,

Aklınız ile çok yaşayın .. Size Türkiye'nin reklam ve sinema camiasinin en büyük ışıksının ilginç kararlarından birini aktarmak isterim..

Bu şirket yanında çalıştıracakları ışıkçıların sigara içenlerini işe almama kararına vardılar.. Sigara için bir elemanın ne kadar iş kaybına neden olduğunu hesaplamışlar, ciddi bir zaman dilimi tutuyor. Eh ışıkçılara saat başına para ödendiği düşünülürse yanlış bir mantıkda sayılmaz

Saygi ile
Old 18-10-2007, 16:05   #11
av_aykut

Bu ışık şirketinin vekilliği için başvursam sanırım bende kabul edilmem Ama gün gelecek o patron kendisi kadar zengin birini bulacak karşısında,İşte o zaman sigaramı yüzüne üfleye üfleye içeceğim.Kendimden korktum bir an
Old 18-10-2007, 16:13   #12
Gülümse

Sevgili dostum,

Bu kararları alan şirket sahibi tam bir sigara tiryakisi.. Kendisi ve gelen misafirleri sigara içebiliyor.. Ama şirketine aldığı ışıkçıları seçerken sigara içmeyenleri seçiyor.. Bu ona daha kaliteli sigara alma parası kazandırıyor Garip bir çelişki degil mi?
Old 18-10-2007, 16:19   #13
av_aykut

Zaten böyle çelişkiler sonucu insanlar daha çok para kazanıyor.Ayrıca bu sigara işi maalesef hep böyle.En fazla sigara içme diyen iki meslek grubu hangisi? Öğretmenler ve doktorlar. Peki araştırmalarda en çok sigara içen meslek grupları hangisi çıkıyor sizce?? Cevabını vermeye gerek yok artık herhalde dimi?
Old 18-10-2007, 16:59   #14
NİLGÜN SEYMEN

Ne tesadüf ben de bu gün bu konuya sayfalarca değinmiştim iki konu yan yana çok iyi durdu galiba...

Ne dersiniz?
Old 18-10-2007, 17:16   #15
Veysel

Hazır yol almışken, biraz daha yol aldırayım.
Sonradan sigaraya başlamak taraflardan biri için boşanmada sebep olabilir mi acaba ?
Old 18-10-2007, 17:47   #16
Gülümse

Isin doğrusu sigarayı bırakmak gerçekten ciddi yardım gerektiren bir konu.. Hele yasımız 35'i geçmişse doktor kontrolü gerekmekte..

Benim sigarayı bıraktığım dönemde bir arkadaşım alkol tedavisi görüyordu.. Isin doğrusu ona saygım sonsuz
Old 18-10-2007, 18:02   #17
Armağan Konyalı

( Bu mesaj sadece sigara içenlere hitap etmektedir. İçmeyenler lütfen okumasın, görmesin, duymasın.)

Sayın Tiryakiler
Ağız kanseri olan birini görmemiştim. Çok üzüldüm. Aşağıdaki linki vermekle amacım sizi de üzmek değil, amacım size üzüntünün sesini duyurmak. Bari bu ses bir kulağınızdan girip bir kulağınızdan çıkmasın.

http://www.youtube.com/watch?v=MYXsl...p?Haber%3D2125

(sözü edilen ses 4.15'dedir.)
Old 18-10-2007, 18:09   #18
suskun_juliette

Sigaranın faydalarına bir iki tane de ben ekleyeyim
Baktım fakülte kantininde sadece bir sandalye boş,masadakilerin çoğuyla da anlaşamıyorum,hemen yakarım sigaramı anında masa boşalır ve benim gibi tiryakiler ya da bu durumdan dolayı beni yadırgamayacak olan arkadaşlarım gelirler yanıma,hoş güzel bir sohbetin ardından derse mutlu mesut giderim

Diğer bir faydası şahsen zihnimi açıyorSabahları herkes sınava son yarım saat,son on dakika harıl harıl çalışırken ben çekilirim köşeme çayımı alırım sigara yakarım sonra sınava girerim hiç çalışmadığım bir ders de olsa geçerim hatta bir sınavdan bu yöntemle 80 almıştım hazırlık yapmadığım halde

Ama bu anlattıklarım elbette ki sigarayı masum kılmıyor.Sigara yüzünden şuan akciğer ana arterlerine bağlı olan Pulmoner kapakçıkta yetersizlik var,kalp hastalığının ilk adımını on dokuz yaşımda atmış oldum..İçmemek en iyisi.Bir kere başlamışsanız artık bağımlılık üzerine espri yapmaktan başka bir şey kalmıyor
Old 18-10-2007, 21:59   #19
Opioid

Alıntı:
Sigara konusunda yazdıklarınıza bir sağlıkçı olmanıza rağmen
yanlış yönlendirmenizi anlayamıyorum ve sizi şiddetle kınıyorum.

İyi akşamlar...

Dumansız selamlar...

evet bu mail NİLGÜN ÇAKICI hanımefendi tarafından zat-ı halime gönderildi.
öncelikle sağ duyunuz için teşekkür ediyorum.
ve ekliyorum..
nette yada gazetede yada başka bir alanda ne zaman
"sigaranın faydaları" isimli konu başlığı takılsa gözlere,
bunun mizahi, "bakalım bu kez hangi ilginç ve komik noktayı buldular?"
gözlükleriyle bir ilk-düşünce yaşanır.bu herkeste böyledir.
her gün tv. lerde gösterilen anti-sigara yayınlardan olsun,
bizzat şahit olduğumuz olaylar sebebiyle olsun, sigaranın
ne menem bir şey olduğu bilinir.

acaba?

kaç kişi o yazımı okuduktan sonra sigaraya karşı hoşgörü beslemiş olabilir?
ve
her gün "İÇMEYİN ŞUNU İÇMEYİNN!!" diye bas bas bağırılıyor ve
pek bir şeyler değişmiyor.
(bu platformda bu konu, "SİZ" bilinçli insanlar sebebiyle zararsız "OLMALI".
Ama korkmayınız.hastam odama girdiğinde kim
olursa olsun sigaramı gizliyorum ben ve konuştuklarıma
da dikkat ediyorum )
bakınız..
haklısınız. ona bir şey demem ama zaten mizahi bir gözlükle
okunan bu yazı bence bu kadar "şiddetle" kınanacak bir şey değildir.

(not olarak geçeyim: bu topikteki 21 mesajdaki 26 sarı
kafalı gülme ikonu sayısı da bunu destekler)

tekrar teşekkür ediyorum Nilgün hanım bu arada
Saygılarımla..
Old 18-10-2007, 22:10   #20
Gülümse

Bir ara bir sigarayı bırakma kampanyası vardı, her yerlere sigara sağlığa zararlıdır yazıları asılmıştı. Ne yazık ki o zamanlar sigarayı bırakma konusunda başarısızdım..

Sonuç: Ne zaman öyle bir yazı görsem kendi kendime "Amanım yanımda yeterince sigaram var mı? " diye düşünür ve mümkünse bir tane de yakmadan edemezdim
Old 18-10-2007, 22:18   #21
Veysel

Hayatında hiç sigara kullanmamış biri olarak diyorum ki,
Gelin o sizi bırakmadan siz onu bırakın. Gün gelir diş macudu veya naneli ciklet işe yaramayabilir.
Old 18-10-2007, 22:43   #22
Gülümse

Dünyü sigarayın özendirici durumdan çıkarmak amacıyla yapılan büyük kampanyalar var.. Özellikle de yurt dışında.. Bazı otellerde sigara içmek yasak balkona çıkmanız lazım.. Açık havaya çıktığınızda manzara değil de en kötü yerler evsizler yada mezarlıklara bakan bölgelerde sigara içebiliyorsunuz.. Üstelik en kalitesiz sigara buradan 6 kat daha pahalı.. Sonuç yine aynı..

En güzelini Veysel dost yapmış hiç başlamamış
Old 19-10-2007, 11:01   #23
NİLGÜN SEYMEN

Neşeli Bu benim kişisel hassasiyetim...

Sn Bektaş,

SİGARAYA KARŞI SON DERECE HASSAS ve de duyarlı olduğum bir dönem içinde bulunmaktayım.

Eğer bu yazım dolayısı ile farklı bir etki yarattıysam affediniz.

Benim de hala oğlum Eskişehir'de cerrahtır, ve bol bol sigara içip durur.

Evime geldiğinde;
o beni uyaracağına ben ona çekişir dururum içme şu zehiri zararlıdır! diye...
Bu işin kariyeri diploması olamıyor maalesef.

YİNE DE DUMANSIZ SELAMLAR VE GELECEK BOL OKSİJENLİ GÜNLERE DİYORUM BEN...
Old 19-10-2007, 11:06   #24
NİLGÜN SEYMEN

Neden o tepkiyi verdiğimi kendime sorduğumda;
bu yazınız takıldı gözüme.

2. Parkinson Hast.

En dumanlı saygılarımla

UZMAN OLAN SİZSİNİZ,

ben o tepkiyi bu iki madde üzerinden verdiğimi anımsıyorum...

Tekrar dostça kalın.

NİKOTİNSİZ GÜNLER DİLEKLERİMLE...
Old 19-10-2007, 12:57   #25
Envanter

sigara bağımlılık yaratır sakın içmeyin. 27-28 yaşındayım hayatımda hiç kullanmadım Sayın Tayfun Bey. bugün sabah altı otuzda her zamanki sekiz on km koşumuda yaptım. ne mutlu bana.
bir anım var sigara kullanmayan biri olarak okuldayım bir arkadaş sigarayı sevmediğimi biliyor ve inadına suratıma üflüyor aylar geçti yine kantindeyiz yapma diyorum laf anlamıyor çaktım bir tane suratına bir tane. yanımda bir daha sigara içtiğini görmedim okul boyunca bir ara duydum sigarayı bırakmış malum arkadaş. başka tatsız anılarımda var sigara hakkında ama şiddetin yararları konulu sempozyumda anlatırım artık
Sayın Armağan Beye teşekkür etmek istiyorum gösterdiği yararlı kaynak için. bu sayfayı komple bir tanıdığıma yollayacağım belki kendisi sigara yararları hakkında biraz olsun bilinçlenir.
Old 19-10-2007, 17:08   #26
Gülümse

Sigarayı kendim değilde yeğenlerim içtiği zaman gerçekten içimin acıdığını belirtmek isterim.. Hele hele 16 yaşında sırf büyüdüklerin ispat edercesine sigara içen gençlerimi gördüğümde kendi ciğerlerim acıyor.. Ve söyleyecek bir şey bulamıyorum..

Onun dışında sigara içenlere karşı her hangi bir antipatim yok.. Sadece bir gün bir şekilde bu köleliklerinden kolayca kurtulmalarını dilerim..
Old 26-10-2007, 11:08   #27
Kamaz

Alıntıdır.
"Sigaranın Faydaları
Sigaranında faydası mı olurmuş, demeyin. İşte o kadar kötülenen her fırsatta iftiralara mağruz kalan sigaranın faydaları :

*Sigara içeni köpek ısırmaz; çünkü yanında baston taşır.
*Evine hırsız girmez; çünkü sabahlara kadar öksürür.
*Üzerine sinek konmaz; çünkü buram buram nikotin kokar.
*Fazla yorulmaz; çünkü yorulunca tıkanacağını bilir.
*Yürümek için zorlanmaz; çünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir.
*İhtiyarlamaz; çünkü genç yaşlarda sevdiklerine kavuşur.
*Yüzlerine renk gelir; çünkü dişleri ve bıyıkları sapsarı olur.
*Vücutları bir kuş gibi hafifler; çünkü ileri dönemdeki dolaşım bozukluğundan ötürü önce parmakları, sonra da el ve ayakları kesilir.

İşte sigaranın faydaları, tiryakilere afiyet olsun..."

http://www.buldun.com/komikyazilar/800/ adlı internet sitesinden alınmıştır.
Old 27-10-2007, 00:34   #28
Opioid

Varsayılan SuÇ Benİm Mİ?

Bu topicin başlığı "Sigaranın zararları"
olsaydı gayet de bir sürü hastalık yazabilirdim.
Ama başlık Sigaranın Faydaları"

(Bu arada sayın Envanter09;
nedir anlatmak istediğiniz pek anlayamadım.
bir meydan okuma mı,bir latife mi,bir tehdit mi?
üye imzanızın yerine yazdığınız cümleler bana daha mantıklı geldi
sigaramın dumanını yüzünüze üflüyorum)

Saygılarımla..
Old 27-10-2007, 01:48   #29
Gülümse

Sevgili Tayfun Bektaş,

Lütfen bu formun başlığı Sigaranın Faydaları isimine takılmayın ardındaki !! önem verin.. O yüzden sigaranin zararlarını saymaya başlayın ki bir iki dostumuz daha az içsin yada az içmeye karar versin

Saygı ile
Old 27-10-2007, 11:13   #30
Envanter

Alıntı:
Yazan Dr.Tayfun Bektaş
Bu topicin başlığı "Sigaranın zararları"
olsaydı gayet de bir sürü hastalık yazabilirdim.
Ama başlık Sigaranın Faydaları"

(Bu arada sayın Envanter09;
nedir anlatmak istediğiniz pek anlayamadım.
bir meydan okuma mı,bir latife mi,bir tehdit mi?
üye imzanızın yerine yazdığınız cümleler bana daha mantıklı geldi
sigaramın dumanını yüzünüze üflüyorum)

Saygılarımla..

siz sigaranın faydalarından bahsederken. ben bahsetmiş olduğunuz faydalardan yoksun olduğumu ifade etmek istedim... mesela Sayın Kamazın yazmış olduğu faydaları siz bol bol göreceksiniz.biraz latife aşırı fazla bir şekilde de meydan okuma var anlayacağınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,08580804 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.