Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Düşünce Özgürlüğü Nedir? Düşünce Özgürlüğünün Tanımı

Yanıt
Old 26-01-2009, 02:15   #31
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Genel kabul gören görüş, düşünce özgürlüğünün, düşünceyi açıklama eylemini de kapsadığıdır.

Bu durumda düşünce özgürlüğünü, genel kabul gören görüş şekline göre açıklamış bulunuyorum.

Saygılarımla.
Old 26-01-2009, 02:46   #32
Veysel Demir

Alıntı:
Yazan Güldal
Sayın dmr00 bu cümleleri sarf ettiğiniz anda düşünce özgürlüğü tanımından olabildiğince uzaklaşmışsınızdır diye düşünüyorum.Yaşadığı devletin çıkarlarına aykırı olmayan düşünceler barındırmak zorunda size göre insanlar
Oysaki devletin çıkarı her kişi için aynı anlamı ifade etmez.Bana göre devletin çıkarı sayılan bir olgu bir başkası için tam tersine davletin zararına bir eylem olarak tanımlanabilir.Ya da bunun tam tersi.Nitekim bir takım insanların devletin yararına diye başlayıp beraberinde yaptıkları bir dizi yanlışlıkları izliyoruz.Yanılıyormuyum?

Sayın Güldal,
bir devletin, bir milletin çıkarları kişiye göre nasıl değişebilir?Bana göre kalkınmak gelişmek bağımsız olabilmektir.Size göre başka bir anlam mı ifade ediyor ? Devlet dediğimiz kurum millet için vardır doğru mu?Milleti de biz bireyler oluştururuz? Sizce tek tek her bireyin çıkarını düşünmek doğru mudur?Yoksa ortak bir paydada buluşmak mı daha doğrudur?İşte düşünce özgürlüğünün başladığı yer bu ortak paydada ve genişletilmesiyle oluşacak eş değer diğer ifadelerde başlamalıdır.
Old 28-01-2009, 19:44   #33
Güldal

Sayın demir dmr00 yazdıklarımın yeterince net olduğu görüşündeyim.Şöyle bir parantez açayım "Sizce doğru olan olguların herkesce kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz." Bu durum imkansızdır.Hukukçu kimliğiniz için tehlike teşkil eder.(Bu tabi ki benim görüşüm gördüğünüz üzere düşünceler görecelidir)
Saygılar...
Old 30-01-2009, 00:08   #34
Gemici

Alıntı:

Yazan:dmr000
düşünce özgürlüğü insandan insana değil milletten millete değişen bir kavram olmalıdır.
..................
Milleti de biz bireyler oluştururuz? Sizce tek tek her bireyin çıkarını düşünmek doğru mudur?Yoksa ortak bir paydada buluşmak mı daha doğrudur?İşte düşünce özgürlüğünün başladığı yer bu ortak paydada ve genişletilmesiyle oluşacak eş değer diğer ifadelerde başlamalıdır.

Sayın dmr000,

alıntı olarak aldığım ilk cümlenizi tam olarak anlıyamadım. Her milletin kendine göre bir ‚düşünce özgürlüğü’ kavramı olsun demek istiyorsanız, insan hakları evrensel beyannamesini, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini’, Avrupa İnsan Hakları ve daha bir sürü insan hakları konusundaki anlaşmaları ve bizim Anayasamız dahil, batı ülkelerinin çoğunun anayasalarında yer alan ve belirli bir toplumsal, politik ve hukuksal gelişmenin ürünü olan ‚düşünce özgürlüğü’ konusundaki hükümleri çöplüğe mi atacağız?

İkinci alıntıdaki ‚ortak payda’ kavramı da biraz açıklık ister bence; Demokrasilerde çıkar grupları ve değişik menfaatler vardır. Bunun bir neticesi olarakta siyasi partiler vardır. Ve bu siyasi partiler iktidarı ele geçirip kendi menfaatleri doğrultusunda bir yönetim kurmak için politik çalışma yaparlar. İktidarı ele geçirenin, iktidara gelemeyipte muhalefette kalanların haklarını ayaklar altına almamaları demokratikleşmenin, yasalara uymanın ve milletlerarası oyun kurallarına uymanın bir gereğidir.

Dünyanın hiçbir ülkesinde ‘ortak paydada’ buluşacak bir toplum ne tarihte var oldu ne de günümüzde mevcut. Kendi ideolojik fikirlerini topluma dayatıp, kendi düşüncelerini milletin ortak paydası olarak satmaya kalkışan diktatörlüklerin insanlığa verdiği maddi ve manevi zararlararı anlıyabilmek için tarih kitaplarını karıştrımaya bile gerek yok. Avrupada bir Hitler, bir Mussolini, bir Franko ‘ortak paydasının’ şahitlerinden bazıları yaşıyor daha.

Hitler örneğinden ders almış olan bugünkü Almanyanın Anayasa’sının 1. maddesi ‘İnsanlık onuru dokunulmazdır’. ‘Ona riayet ve onu korumak tüm devlet gücünün ödevidir’ der.

Benim düşünceme göre ‘düşüncesini açıklama/fikrini beyan etme özgürlüğü insanlık onurunun vazgeçilmez bir parçasıdır.

Saygılarımla
Old 30-01-2009, 15:18   #35
üye3578

[quote=GemiciBenim düşünceme göre ‘düşüncesini açıklama/fikrini beyan etme [/FONT][/color][font=Verdana][color=#000000]özgürlüğü insanlık onurunun vazgeçilmez bir parçasıdır QUOTE]

Sayın Gemici, sizin düşünceleriniz çok önemli, lütfen daha sık yazınız. Tebrik ederim...
Old 05-02-2009, 20:45   #36
jurist27

Düşünme Özgürlüğü,günümüz itibariyle: "düşündüğünü SÖYLEYEMEMEKTİR!..."
Old 10-02-2009, 15:36   #37
echokosmos

Rahatsiz İnsan evrende hayallerini gerçekleştirmek için mücadele eder ve yaşar

Merhaba....Düşünmek ve düşündüğünü yazılı-sözlu-resim olarak ifade etmek,bileşik ayrı kavramlardır..her ne kadar AİHM ve ANAYASA bu kavramları koruma altına alsada..Bu konuda ulu orta her düşünen beynin ürettiği düşünceleri her yerde ifade edemezsiniz..İfade sınırlarını aşamazsınız.Hakaret-sövme yamapazsınız..Dil termolojisinde,hangi kelime hakaretdir-sövmedir??kalıplaşmış türk dil kurumunun bir yayınıda yoktur..Düşündüğünüzü ifade ederken..Kişilik haklarına saldırı yapamazsınız-hakaret ve sövme hiç yapamazsınız..Buna kim karar veriyor?? sayın mahkeme başkanları..onların bu konuda yeterliliği varmı??(işin içine duygusallık katmadan)..tartışılır..bana göre Toplumu-bireyi incitmeden,kişilik haklarına saldırmadan,hakaret ve sövme yapmadan-KIRMADAN/DÖKMEDEN..kişilerin düşündüğünü ifade etmesi.en uygunudur..sayın emekli yargıç isa beye de tşk.ederim kanayan bir konuya parmak bastığı için..saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi