Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuklarımın soyadlarını değiştirmek istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2012, 13:32   #1
Konuk

Varsayılan çocuklarımın soyadlarını değiştirmek istiyorum

2004 ve 2008 doğumlu 2 kızım var.2008 yılının sonunda eşim bizi terk ederek başka bir kadınla yaşamaya başladı.Oturduğumuz evden çıkıp anemin yanına yerleştik.Boşanma davası açtım.Birkaç öncede resmen boşandık. 4 yıldır hiçbir şekilde çocuklarını görmeye gelmiyor nafakalarını ödemiyor,şirket ortağı olduğu halde resmiyette işsiz görünüyor diye maaşına hacizde bırakamyorum.Çalıştığını nasıl ıspatlarım bilmiyorumda.Büyük kızım ilkokul 2. sınıfa gidiyor.Halen okumayı sökemedi.Öğretmeni 2 defa bizi spikiatrise gönderdi.2008 2010 yıllarında da psikiatri tedavisi gördü .İlaçla uyuşturuluyordu dayanamadım ilacı kesim .İlaç içmediği zamanlardada sürekli neden babam bizi terk etti neden bizi sevmiyor gibi soruların ardı arkası kesilmiyordu.Anne yardım et bir saniye bile düşünmeden duramıorum hep beynimin içinde diyor.Cevaplar onu hiç tatmin etmedi.Doktoru bile yoruldu.Çocuklarımla aynı soyadını taşımadığımız içinde huzursuzlar.Bende huzursuzum bu konuda.Biz senin çocuğun değilmiyiz diyorlar.Okulda mahallede çocuklar onunla alay ediyrolar diyede baya hırçın.Kendini hep eksik görüyor.Sosyal hizmetlerden aldığım para ile çocuklarımın masraflarını karşılamaya çalışıyorum.
Benim sorularım
Çocuklarımın soyadlarını değiştirmek için asliye hukuk mahkemesinemi dava açmam gerek, aile mahkemesinemi?
küçük kızım 3.5 yaşında onunda soyismini değiştirebilirmiyim yoksa bunda bir yaş sınırlaması varmı?
Öğretmeninden,okul rehperlik öğretmeninden ,psikiatrise götürdüğüme dair rapor veya evrak istenirmi?
Nafaka davası açmıştım daha önce.2008 yılından bu zamana kadar sadece hapis cezası aldığı için eylül ekim kasım 2010 yıllarını ödedi.Pazartesi yeni dava açacağım nafaka için.Dilekçe örnekleri araştırmasındayım şu an.
Çocukların soyadlarını değiştirirsem babaları nafaka borcunu ödememek veya iptal etmek için dava açabilirmi.Bu tür bir ihtimal varmı?
Bilgilendirirseniz sevinirim
saygılar
Old 25-02-2012, 16:12   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
2004 ve 2008 doğumlu 2 kızım var.2008 yılının sonunda eşim bizi terk ederek başka bir kadınla yaşamaya başladı.Oturduğumuz evden çıkıp anemin yanına yerleştik.Boşanma davası açtım.Birkaç öncede resmen boşandık. 4 yıldır hiçbir şekilde çocuklarını görmeye gelmiyor nafakalarını ödemiyor,şirket ortağı olduğu halde resmiyette işsiz görünüyor diye maaşına hacizde bırakamyorum.Çalıştığını nasıl ıspatlarım bilmiyorumda.Büyük kızım ilkokul 2. sınıfa gidiyor.Halen okumayı sökemedi.Öğretmeni 2 defa bizi spikiatrise gönderdi.2008 2010 yıllarında da psikiatri tedavisi gördü .İlaçla uyuşturuluyordu dayanamadım ilacı kesim .İlaç içmediği zamanlardada sürekli neden babam bizi terk etti neden bizi sevmiyor gibi soruların ardı arkası kesilmiyordu.Anne yardım et bir saniye bile düşünmeden duramıorum hep beynimin içinde diyor.Cevaplar onu hiç tatmin etmedi.Doktoru bile yoruldu.Çocuklarımla aynı soyadını taşımadığımız içinde huzursuzlar.Bende huzursuzum bu konuda.Biz senin çocuğun değilmiyiz diyorlar.Okulda mahallede çocuklar onunla alay ediyrolar diyede baya hırçın.Kendini hep eksik görüyor.Sosyal hizmetlerden aldığım para ile çocuklarımın masraflarını karşılamaya çalışıyorum.
Benim sorularım

Bilgilendirirseniz sevinirim
saygılar

Alıntı:
Çocuklarımın soyadlarını değiştirmek için asliye hukuk mahkemesinemi dava açmam gerek, aile mahkemesinemi?

Anayasa Mahkemesi kararı yeni yayınlandı. Bu nedenle henüz "görev" konusunda bir uygulama yaşanmadı. Benim kişisel fikrim "aile mahkemesinin" görevli olduğu yönünde...Ancak bu sitede konuya yanıt veren iki meslektaşım "asliye hukuk mahkemesi" görevli olur, dedi. Muhtemelen konuyu Yargıtay belirleyecek. Ancak davayı görevsiz mahkemede açmanız hak kaybına uğratmaz, sadece dava biraz daha uzamış olur.

Alıntı:
küçük kızım 3.5 yaşında onunda soyismini değiştirebilirmiyim yoksa bunda bir yaş sınırlaması varmı?
Yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Alıntı:
Öğretmeninden,okul rehperlik öğretmeninden ,psikiatrise götürdüğüme dair rapor veya evrak istenirmi?

İstenmez.

Alıntı:
Nafaka davası açmıştım daha önce.2008 yılından bu zamana kadar sadece hapis cezası aldığı için eylül ekim kasım 2010 yıllarını ödedi.Pazartesi yeni dava açacağım nafaka için.Dilekçe örnekleri araştırmasındayım şu an.
Çocukların soyadlarını değiştirirsem babaları nafaka borcunu ödememek veya iptal etmek için dava açabilirmi.Bu tür bir ihtimal varmı?

Böyle bir ihtimal kesinlikle yok. Eski eşiniz halen çocuklarınızın babası ve kanunun ona yüklediği yükümlülükler aynen devam etmektedir.
Old 25-02-2012, 16:18   #3
Av.Ferahfeza

Sayın Konuk,

1-Soyadı değişikliği talepli davalara asliye hukuk mahkemesinde bakılır.

2-Çocuğunuzun 3,5 yaşında olması bir şey değiştirmez. Yaşın önemi 18'in geçmesiyle yani reşit olmakla ortaya çıkar ki bu durumda kişinin kendisi davasını açabilir.

3-Çocuklarınız için soyad değişikliği talep ettiğinizde bunu talep etmekte haklı bir nedeniniz olduğunu ispatlamanız gerekir. Eğer haklı neden olarak dayandığınız iddialardan biri çocuğunuzun soyadı farklılığı dolayısıyla ruhsal sorun yaşadığı iddiasıysa bu durumun ispatlanması yani raporların sunulması ve istetilmesi lehinize olur.

4-Çocuklarınız için soyadı değişikliğine karar verilirse bunun nafaka davasına ya da talebine olumsuz bir etkisi olmaz.

Sayın konuk sorduğunuz dava basit bir nüfus davası değildir. Çocukların soyadı değişikliğinin anne tarafından talep edilebilmesi yeni bir uygulama olup tek başınıza yürütmeniz sizin aleyhinize olabilir. Bu yüzden davanızı doğrudan Avukat aracılığıyla takip etmeniz hak kaybına uğramamanızı sağlayacaktır. Eğer ekonomikk gücünüz yoksa ki sosyal hizmetlerden yardım alıyor olmanız buna karinedir, Baro'dan Avukatlık hizmeti talep edebilirsiniz.
Saygılarımızla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi