Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hamiline yazılı çeki keşide edip verdikten sonra kötüniyetli olarak kayıp veya çalınt

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2008, 15:17   #1
mustafa er

Varsayılan hamiline yazılı çeki keşide edip verdikten sonra kötüniyetli olarak kayıp veya çalınt

Müvekkilim hamiline yazılı çeki tahsil için bankaya gittiğinde çek keşidecisi tarafından kayıp ihbarında bulunulup ödemeden men talimatı verildiğini öğrenmiş.Çekin arkasına da bu nedenle karşılığı yoktur kaşesi vurulmamış.bu durumda çekin hamili olarak müvekkil nasıl bir yol izlemelidir? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 04-11-2008, 15:24   #2
Av.İpek

Sayın meslektaşım;
geçen hafta aynı olay başıma geldi.Çekin arkasına banka 711 kaşesi vurup yollamış.
meblağ yüklü olduğu ve kötüniyet ortada olduğu için derhal ihtiyati haciz kararı aldım ve çekim kambiyo senedine mahsus haciz yolu ile takibe koydum.
Herhangi bir sorunla karşılaşmadım ben.711 den çekinmeyin.Ceza olarak karşılıksız çek keşide etme anlamında da dolandırıcılık anlamında da şikayet ettim.İcra muamelelerim devam ediyor.Ama cezadan ne sonuç çıkacak bilmiyorum.Eğer sorun çıkarsa yargıtay kararıda gönderebilirim.
Old 04-11-2008, 15:31   #3
mustafa er

Sayın meslektaşım.ilginize teşekkürler.Eğer yargıtay kararı gönderebilirseniz müteşekkir kalırım..
Old 04-11-2008, 15:40   #4
Av.İpek

Yargıtay 11.hukuk dairesi 2007/760 E. 2007/2994 K. 19/02/2007 tarihli kararı
"Keşidecinin ödemeden men talimatı vermiş olması İhtiyati Haciz Kararı Verilmesine Engel Olmayacağı"

Yargıtay 12.Hukuk Dairesi 2000/14249 E. 2000/15571 K. 20/10/2000 tarihli kararı
"711 vurulmuş çekin Kambiyo senedine mahsus haciz yolu ile takip yapılabileceği"

Aslında arkadaşım bu konu daha önce tartışılmış idi.Yani Türk hukuk sitesinden bulmuştum bu kararları .O tarihte döküm almıştım.Dökümden karar numaralarını yazıyorum.
Eğer doğru bulduysam linkte şu şekilde
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=30237
burdanda faydalanabilirsin.Umarım yardımcı olabildim.İyi çalışmalar.
Old 04-11-2008, 17:55   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mustafa er
Müvekkilim hamiline yazılı çeki tahsil için bankaya gittiğinde çek keşidecisi tarafından kayıp ihbarında bulunulup ödemeden men talimatı verildiğini öğrenmiş.Çekin arkasına da bu nedenle karşılığı yoktur kaşesi vurulmamış.bu durumda çekin hamili olarak müvekkil nasıl bir yol izlemelidir? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Konuyu aşağıdaki linkte ayrıntılı olarak tartışmışız.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...%F6demeden+men
Old 05-11-2008, 01:47   #6
Av.MB

Yanlış anlamadıysam çek arkasına karşılıksı olduğu yazılmamış denmekte. Bundan şunu mu anlamalıyız, çek arkasına 711/son gereği işlem yapılmamıştır, ya da çek arkasına hiç bir şey yazılmamıştır. İlkinde sorun yok, çekin arkasına neden ödenmediğinin yazılması-yani 711/son gibi- karşılıksız çek gibi işlem görür. Yok eğer müvekkil bankaya verilen talimattan ürküp çeke bir şey yazdırmamışsa o zaman temel ilişkiye dayalı davadan başka çare yok.
Old 05-11-2008, 09:16   #7
mehmet habib ekmekci

Alıntı:
Yazan mustafa er
Sayın meslektaşım;
TTK 711/3 - ödemeden men kavramlarını türk hukuk sitesi içerisinde aradığınızda benim, bu konuya dair ayrıntılı ve yargıtay kararlarıyla destekli anlatımlarımı bulabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.
Old 05-11-2008, 10:34   #8
Av. Melik Şengül

çekin arkasına 711/3 men talimatı verilmesi hacze mani değildir. Ne yazıkki şikayetlerde Mahkemeler bu olayı dolandırcılık olarak değil 3167 S.Y nın 16/b maddesini uygluamaktadır. Karşılıksız çek şikayeti uygulamaktadır.İsim yazılı olduğu ve çekin verildiğine dair keşideci tarafından sözleşme veya fatura olduğu halde yine de dolandırıcılık vasfında görülmemektedir. Karşılıksız çek şikayeti vasfında değerlendirilmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi