Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Derdestlik itirazı

Yanıt
Old 08-08-2006, 11:05   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Derdestlik itirazı

Merhabalar arkadaşlar;

Taraflarının ikisi de Türk vatandaşı olan Almanya'daki bir boşanma davasında Alman Mahkemesi ayrılık kararı veriyor.Müvekkilem de eşiyle gerçekten bir arada kalmak istemektedir.Herşey çok iyi gidiyor sanılırken bayanın yakın zamanda aldığı tebligattan anlıyoruzki koca burdaki boşanma davası sonucunda verilen ayrılık kararına rağmen Türkiye'de de eşine karşı tekrar boşanma davası açmış.

Milletlerarası Özel Hukuk kuralları çerçevesinde baktığımda taraflar hakkındaki boşanma davasına müşterek ikametgah hukuku olan Alman Hukuku uygulanır.Dolayısıyla ben burdaki davaya rağmen Türkiye'de de dava açılması karşısında burdaki mahkemenin vermiş olduğu ayrılık kararını tercüme ettirip Türk mahkemesine sunup derdestlik itirazı ileri sürerek Türkiye'deki davayı reddettirebilir miyim?

Kıymetli katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 08-08-2006, 12:19   #2
Av.Murat Acaroglu

önce tenfizini isteyip sonra mahkemeye sunabilirsin
Old 09-08-2006, 00:18   #3
Av. Can DOĞANEL

Bu durumda Türkiyedeki mahkemede de hakim Alman Hukuku kurallarını araştırıp uygulamak durumundadır. Alman hukukunu da bilen sizsiniz. Eğer Alman Hukukundaki ayrılık kararının niteliği de bizimki gibi ise ve Ayrılık için mahkemece tayin edilen sürede aynı sebeple boşanma davası açılamıyorsa burada da açılamaz. Ancak burada sanırım derdestlik olmaz. Dava açma hakkı ayrılık için tayin edilen süre boyunca askıda kalıyor. Yani teknik anlamda derdestlikten ziyade maddi hukuktan doğan bir dava açma yasağı sözkonusu. Alman hukukunda bizim TMK 172/2'yi karşılayan bir hüküm var ise maddi hukuktan kaynaklanan bu itiraz sebebi ile davanın reddini sağlayabilirsiniz.
Old 09-08-2006, 13:23   #4
Avukat Kamer Akgül

Sayın Doğanel ve Acaroğlu kıymetli bilgileriniz için teşekkür ediyorum efendim ve iyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi