Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Müdürü Alacaklıya Verdiği Parayı Geri İsteyebilir mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2012, 16:35   #1
tiryakim

Mutsuz İcra Müdürü Alacaklıya Verdiği Parayı Geri İsteyebilir mi ?

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

İcra Müdürlüğü dosyasına alacaklı tarafından para yatırılmıştır. Alacaklı dosyaya para yatırırken ihtirazi kayıt ileri sürerek parayı yatırmıştır.
İhtirazi Kayıt İcra Müdürlüğünün gözünden kaçarak bu para alacaklıya ödenmiştir. Şimdi İcra Müdürlüğü alacalıya ödenen parayı istemektedir.
İcra Müdürlüğü tarafından alacaklıya ödenen parayı, icra müdürlüğü hataen ödediğinin farkına varırsa daha sonra bu parayı icra müdürlüğü isteyebilir mi ?

Teşekkürler...
Old 11-02-2012, 17:54   #2
önceki beyan

Sayın meslektaşım, sorunuzu şöyle mi anlamak gerekiyor:

"borçlu" ihtirazi kayıtla dosyaya para yatırıyor, icra müdürü de parayı alacaklıya ödüyor. İcra müdürü alacaklıdan bu parayı isteyebilir mi?

İcra müdürlüğü tarafından alacaklıya yanlışlıkla ödenen bir para varsa geri istenebilir. Dosyadaki paranın alacaklıya ödenmesini engelleyecek bir “ihtirazi kayıtla” hiç karşılaşmadım ama mesela dosyadaki paranın alacaklıya ödenmemesine dair tedbir kararına rağmen veya ilamlı takipte borçluya verilen mehil sona ermeden –her nasılsa- para alacaklıya ödenmiş olabiliyor. Böyle durumlarda alacaklıya ödenen para –başına gelecekleri anlayan icra müdürünün yoğun psikolojik baskısı eşliğinde- muhtırayla geri isteniyor.

İİK m.361:
"İcra dairelerince borçludan fazla para tahsil olunarak alacaklıya verildiği yahut yanlışlıkla bir tarafa para tediye olunduğu hesap neticesinde anlaşılırsa verilen para ayrıca hükme hacet kalmaksızın o kimseden geri alınır."
Old 12-02-2012, 11:11   #3
tiryakim

Yani icra müdürü işin farkına varırsa alacaklıya verdiği parayı isteyebilir mi ? isteyemez mi ?
Old 12-02-2012, 11:51   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın tiryakim,

Alıntı:
Yazan tiryakim
Yani icra müdürü işin farkına varırsa alacaklıya verdiği parayı isteyebilir mi ? isteyemez mi ?

Sayın önceki beyan'ın yerinde olsam; emek harcayıp sorusuna cevap verdiğim bir üye de cevabımdan sonra sizin gibi bodoslama alıntıladığım cümlenizi yazsa, inanın vakit ayırıp cevap vermezdim ve hatta ilk cevabıma ayırdığım zaman için dahi üzülürdüm

Konuya dönecek olursak; siz sorunuzun cevabını biliyorsunuz zaten:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=59974

Saygılar...
Old 12-02-2012, 12:03   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim

Madde orada Sayın Tiryakim. Avukat olan da sizsiniz. Kararı verin artık yahu.
Old 12-02-2012, 12:05   #6
tiryakim

Sorumu anlayamadınız herahalde Sayın Nevra Hanım; İİK 361 e göre icra müdürü alacaklıya ödediği parayı isteyebilir mi diye sormaktayım...

Sorumu tekrar soruyorum...

Alıntı:
İcra Müdürlüğü dosyasına alacaklı tarafından para yatırılmıştır. Alacaklı dosyaya para yatırırken ihtirazi kayıt ileri sürerek parayı yatırmıştır.
İhtirazi Kayıt İcra Müdürlüğünün gözünden kaçarak bu para alacaklıya ödenmiştir. Şimdi İcra Müdürlüğü alacalıya ödenen parayı istemektedir.
İcra Müdürlüğü tarafından alacaklıya ödenen parayı, icra müdürlüğü hataen ödediğinin farkına varırsa daha sonra bu parayı icra müdürlüğü isteyebilir mi ?

Kıymetli vaktinizi ayırdığınızın için Teşekkür ediyorum...

Saygılar...
Old 12-02-2012, 12:08   #7
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Madde orada Sayın Tiryakim. Avukat olan da sizsiniz. Kararı verin artık yahu.

Karar veremedim yahu
Old 12-02-2012, 15:38   #8
GÜLSÜM ÖNAL

İ.kayıt aslında hukuki düzenlemesi olmayan ancak uygulama ile İcra İflas Hukukunda kullanılmaktadır. İ.Tedbir vardır, Borca itiraz vardır Vs. ama borçlunun aynı zamanda İ.Kayıt şartlı ödeme yapması'' Bu parayı ödüyorum ama dava ve itiraz haklarıma zarar gelsin de istemiyorum '' demektir.Bu durumda icra dosyasında İ.kayıt ileri süren borçlu yasal şartlarına uygun olarak dava açması ve İ.Tedbir kararı alması gerekir ki Paranın alacaklısına ödenmesine engel olunsun. İcra Müdürlüklerinin i.kayıt ileri sürüldüğü zaman dosyada i.tedbir de var mı yok mu ona bakması gerekir. Yoksa parayı alacaklısına ödemesinde sakınca yoktur. Ancak dava neticesinde borçlu haklı çıkar ve ödediği paranın iadesi gündeme gelirse bu durumda da İİK.361.maddenin uygulanması gerekir. Ama tek başına itirazi kayıt borcun alacaklısına ödemenmesini engelleyen bir hukuki müessese değildir diye düşünüyorum....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi