Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Boşanmada İspat Yükü

Konuyu Kilitleyin
Old 16-02-2011, 20:18   #1
Konuk

Varsayılan Çekişmeli Boşanmada İspat Yükü

Öncelikle tüm forum kullanıcılarına iyi çalışmalar. Size soracağım bir sorum var. Eşimle yaşamakta olduğum çekişmeli boşanma davamın ilkine bugün girdim. 2002' den önce almış olduğum evimde oturmaktayım. Ve babamdan kalan bir dükkanda annemle ve diğer üç kardeşimle birlikte hissem var. Şu an bu dükkan kirada ancak kira bedelini geçimini sağlamak için annem alıyor.

Maddi sıkıntı çektiğimden dolayı komşumun okul servisine haftalık 40 TL karşılığında yardım ediyorum. Tüm bunları Hakim sorduğunda doğru şekilde yanıtladım. Ekonomik araştırmalarımızda ise eşim kendi üzerine bir panelvan aracı olduğunu ve babasından kalan bir dairede 3/8 hakkı olduğunu beyan etmemiş. Üstelik tedbir nafakası isteğim ise eşimin çalıştığı halde çalışmıyorum demesi üzerine reddedildi. Kendisi bir firmada, kendisine ait panelvan aracıyla o firmanın faturasını ve vergi levhasını kullanarak mal alıp satıyor. Ancak SSK' sız çalıştığı için kendisini mahkemede çalışmıyor göstermiş. Bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim, ispat açısından ne gibi deliller sunabilirim? Teşekkür ederim.
Old 17-02-2011, 11:53   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin gerçek mal varlığını tapu sicil müdürlüklerine, bankalara ve trafik tescil büro amirliklerine yazılacak yazılarla kanıtlayabilirsiniz. Mahkemeden bu yönde talepte bulununuz.

Eşinizin fiilen çalışmakta olduğunu ise tanık beyanları ile, kartvizit ile, alım satım ilişkisinde bulunduğu kişilerle imzaladığı bir belge ile veya onların tanıklığı ve yine eşinizin çalışmakta olduğunu bilenlerin tanıklığı ile kanıtlayabilirsiniz.

Öte yandan eşin çalışmaması tedbir nafakası bağlanmasına engel bir husus da değildir. Mahkeme davalının evilik birliğine yapması gereken katkıyı belirlemesi gerekir. Nafaka ödememek suçtur. Nafakaya hükmedilirse icra kakibi yapılmalıdır. Hala ödenmezse icra ceza mahkemesinde dava açılmalıdır.

Ve hak kayıbına uğramamak ve davanızı doğru yönlendirebilmek için bir avukatın fiili desteği ile hareket ediniz.

Profesyonel yardım almaktan kaçınmayınız.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi