Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bankanın yapmış olduğu hatalı işlem

Yanıt
Old 03-07-2007, 11:43   #1
av. burçin

Mutlu bankanın yapmış olduğu hatalı işlem

Öncelikle tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.Müvekkilim geçirmiş olduğu trafik kazası nedeni ile Y sigorta şirketinden 50000 ytl tazminat almaya hak kazanmıştır.Ancak ilgili sigorta şirketi istenilen miktarı kabul etmemektedir.Tam Y sigorta şirketine dava açma hazırlığında olduğumuz dönemde, bir ay kadar önce X bankasından müvekkile bir davet kağıdı tebliğ ediliyor.Davet kağıdında yalnıca kimlik bilgileri ile bankaya başvurmasının istenmesinden başka bir açıklama bulunmuyor.Müvekkil ilgili banka şubesine gittiğinde kendisine Y sigorta şirketinden isme havale yolu ile 14000 ytl para gönderildiğini öğreniyor ancak müvekkil aynı gün parayı kabul etmediğini ve gönderen şirkete paranın iadesini istediğini dilekçe ile bildirdiğinde, banka yetkilileri parayı iade edemeyeceklerini kendisine karşı yapılan bir icra takibi nedeni ile hesaplarına haciz konduğunu ve paranın 11000 ytl sinin ilgili icra dosyasına aktarıldığını öğreniyor.Ancak şunu da belirtmek isterim ki müvekkilin o banka şubesi de dahil ilgili banka da hiçbir mevduat hesabı bulunmamaktadır.Bana geldiğinde bankaya ihtarname çekmeyi düşündüm ve ilk olarak bankaya hatalı işlemin düzeltilerek paranın sigorta şirketine iade edilmesini istediğimizi belirten bir ihtarname çektim.Bankadan gelen cevap yazısında ihtarnameden sonra 3000ytl lik kısmın şirkete iade edildiğini icra dosyasına aktarılan paranın ise iadesinin mümkün olmadığını belirten cevap aldım.Bundan sonra ne yapmam gerekiyor,nasıl bir dava açmalıyım bilemedim, incelediğim Yargıtay kararlarında da soruna ışık tutacak bir karar bulamadım.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Saygılarımla.
Old 04-07-2007, 00:14   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Öncelikle icra dosyasından bankaya gönderilen haciz yazısı, 1.haciz ihbarnamesi değil de, mevduat haczi müzekkeresi şeklinde ise, icra dosyasından yapılan haciz kesintisine dair işleme karşı, İTM de memur muamelesini şikayet ederek, iptalini sağlamanızı, sonra da sigorta şirketine tazminat davanızı açmanızı öneririm.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi