Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası açtım, ilk duruşmaya çıktık, boşanmaktan vazgeçtim devamında ne olur?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2010, 21:11   #1
ŞİLA

Varsayılan Boşanma davası açtım, ilk duruşmaya çıktık, boşanmaktan vazgeçtim devamında ne olur?

Merhabalar,
39 yaşında 2 çocuğu olan ev hanımıyım. Temmuz ayında eşime ihanet, geçimsizlik, ilgisizlik nedenleriyle boşanma davası açtım. Eşim eylül ayında evden ayrıldı. Kasım ayında ilk duruşmamız oldu. Duruşmada ikimizde boşanmak istediğimizi söyledik. Eşim nafakayı kabul etti ama tazminat talebimi kabul etmedi. Mahkeme, 2. duruşmaya erteledi ve bizide mahkeme psikoloğuna sevketti. Çocuklarımın velayeti geçici olarak bana verildi. 2.duruşmamız nisanda.
Sorum şu olacaktı:
Eşimin maddi durumu iyi olmasına rağmen ben bunu resmiyette belgeleyemiyorum..Kendiside tazminat vermeyeceğini söylüyor. Üstüne hiçbirşey yok. Elimde bir tek eskiye ait eşimin bayanlarla telefon görüşmeleri, mesajları ve gittiği bir barda, bayanla masada otururken çekilmiş internet resimleri var. Eski telefon numaralarıda onun adına ait değil. İnternette bulduğum fotoğraflarda çok net değil.
Mahkeme psikoloğu randevuma gitmedim, eşim gittimi bilmiyorum. 2.duruşmayada gitmeyi düşünmüyorum. Çünkü sanki ispatlarım yetersiz. Duruşmaya çıkmazsam, dava düşermi? Eşim ben gitmediğim halde duruşmaya gidip boşanmak istediğini söylerse, ben olmadan benim aleyhime bir karar çıkarmı? Mahkeme psikoloğuna gitmediğim için benim adıma bir sorun olurmu?
Eşim boşanmak istiyor, ama ben tazminat alamayacağımdan korkuyorum. Onun dava açmasını beklemek dahamı avantajlı benim için? 2 çocuğumla düzgün bir hayat yaşıyorum. Bu konuda kendime güveniyorum.
Boşanma davasını ben açtığım halde, ve evden giden eşim olduğu için, ayrı yaşıyor olmamıza rağmen, internette bulduğum bu çok net olmayan fotoğraflarla ( masada 2 bayan 2 erkekler) birşeyler iddia edebilirmiyim?
İlk duruşmada hakim ona gayrımeşru ilişkisi olup olmadığını sormuştu ve o da hayır demişti. Yani yalan konuştu ama bunu ispat etmem için ne gerekli bilmiyorum.
Hangi delil ispattan sayılıyor? Teşşekkür ederim
Old 10-03-2010, 15:01   #2
uye8490

Sayın konuk,

İddialarınızın ispatında her tür delilden yararlanabilirsiniz. En yakın akrabalarınızın tanıklığı dahil, mektuplar, resimler, telefon dökümleri, doktor raporları, savcılık şikayetleri..vs.

Yargılama aşamasında sunulan delilleri değerledirecek olan yargılamayı yapan hakimdir.

Bu nedenle mahkemeye sunacağınız fotoğrafların da ,eşinizin sizi aldattığına dair delil olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hakimin takdir hakkıyla doğrudan ilgilidir.

Tazminat konusunda karar verilirken ,tarafların sosyal ve ekonomik durumları ve tabiidir ki kusur durumları da göz önünde bulundurulur.Sosyal ve ekonomik durum araştırması mahkeme tarafından yapılır.

Duruşmaya gitmemeniz halinde dosya işlemden kaldırılır.

İşlemden kaldırılan dosyayı, işlemden kaldırıldığı tarihten (son durşma gününden)itibaren üç ay içerisinde yenileme dilekçesi ile yenileyebilirsiniz.Bu durumda yargılamaya, kaldığı yerden devam edilir.Üç ay içerisinde bu hakkınız kullanmaz iseniz davanın açılmamış sayılmasına karar verilir.

Siz duruşmaya katılmaz ,ama eşiniz duruşmaya katılıp davayı takip edeceğini belirtirse yargılamaya yokluğunuzda devam edilir.

Bir avukattan hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı önleyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi