Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Çocuklar İçin Türkiyeden İyi Örnekler

Yanıt
Old 11-11-2005, 08:28   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Nesin Vakfından Mektup Var

Konu : Nesin Vakfi'ndan mektup
Kasim 2005

Sevgili Dostlar,
Uzun suredir yazamadim. Acil bir isin ustundeyken daha acil bir is onume
geliyordu desem halimi anlatmis olurum herhalde.
Once kotu haberden baslayayim. Yonetim Kurulu baskanimiz sevgili Arman
Onaran'i, hepimizin Arman Agabey'ini kaybettik. 20 yildir Yonetim Kurulu
uyesiydi. Vakf'a cok buyuk yararlari olmustur. Arman Agabey hem caliskan
hem de yasamin keyfini cikaran filozof, duyarli, sanatci ruhlu bir insandi,
dunyanin en incelerinden... Benden 20 yas buyuktu ama arkadasim ve
sirdasimdi. Acimiz derin ama biliyorsunuz - cok soyledim - biz surekli ileri
bakanlardaniz. Uzun sure yas tutmayiz, tutamayiz, buna hakkimiz yok. Bu
bugun de boyle, yarin da boyle olacak.

Cocuk sayimiz 45'e cikti. Sinirimizi cok astik. Herkesin el ustunde tuttugu
iki yasinda ikizlerimiz var artik... Korku nedir bilmeyen ve sadece anneleri
Sevgi'nin anladigi bir dil konusan iki canavar. 12 yasinda Vakf'a gelen
Ulas, gecen yaz Istanbul Bilgi Universitesi Matematik Bolumu'nden mezun oldu
ve yuksek lisansa ITU'ye girdi. Dilek kizimiz Kocaeli Fizik'i bitirip
yuksek lisansa basladi. Sadece bilimde degil sanatta da asariliyiz:
Dramaturji'den mezun olan Emine alti ayligina Almanya'ya gittikten sonra
Ankara Universitesi'nde yuksek lisans programina girecek.
Iki cocugumuz da Almanya'da dil ogreniyor.

Yonetim Kurulumuzda onemli degisiklikler oldu. Yeni Yonetim Kurulu
baskanimiz her gecen yil daha da yakisiklasan Tarik Akan. Tarik Akan,
kisiliginin ve durusunun otesinde Tas Mektep gibi basarili bir kurumun
yoneticisi olarak da aramiza katildi. Aynen bizim gibi her yaptigi isin
ustesinden gelen Ersin Salman da Yonetim Kurulumuzun yeni uyesi. Iki yeni
uyemiz daha var: Kazim Inal ve Serpil Gur. Her ikisi de Vakif'la cok
yakindan ve canla basla ilgileniyor. Onlarin Yonetim Kurulu'na girmesiyle
gorevimin azalacagini umuyordum. Tam tersi oldu! Gecmiste aksattigimiz
burokratik ve idari isleri yoluna koymak gibi gereksiz oldugunu soylemekten
hoslandigim ama icten ice gerekliligini bildigim bir ugrasa giristiler.
Ayrica Vakf'in kurumsallasmasi icin gerekli adimlari atiyorlar. ITU'de
profesor ve ayrica karikaturist Tayfun Akgul de Yonetim Kurulumuz'da. Tayfun
arkadasimiz Aziz Nesin'in telif haklarindan sorumlu.

Ozellikle Aziz Nesin kitaplarini basmak icin bir yayinevi kurduk: Nesin
Yayincilik. Aziz Nesin'in 100 dolayinda kitabinin 36 tanesini bastik bugune
kadar. Digerleri de sirada. Kitap siparislerinizi www.nesinyayinevi.com
adresinden yapabilirsiniz.

Aziz Nesin hicbir seyi atmayan ve her seyi biriktiren bir insandi. Latife
olarak, kendisine, "sen her sey koleksiyoncususun" derdim "her sey"in
ustune basa basa, o da kis kis gulerdi... Nitekim, eline ayni tur nesneden
ne zaman iki tane gecse hemen o seyin koleksiyonunu yapmaya baslardi. Kagit
agirligi, kagit acacagi, baston, semaver, para, pul, rozet, tiras bicagi,
tespih, kukla Aziz Nesin'in koleksiyonunu yaptigi nesnelerden sadece
birkaciydi.
Bir de gazete koleksiyonu vardir. Cocuklugumun ayrilmaz parcasidir bu gazete
koleksiyonu. 1955'ten beri Turkiye capinda dagitilan tum gazeteteler her gun
alinir ve biriktirilir... Tasinmalarimizi animsiyorum. Yeni eve once bir iki
kamyon ev esyasi, ardindan uc dort kamyon dolusu gazete gelirdi... O
gazeteler ciltlenecektir ama parasizliktan birturlu ciltlenemez. Zamanla o
kadar cogaldi ki gazeteler, ya onlar ya biz ikilemine ulastik. Babam her
zamanki pratik zekasiyla cozum buldu. Sehpalari, masalari, divanlari
gazetelerden yapti. Ustuste yig, ustune bir ortu... Bir iki yastik... Al
sana divan, hem de en zarifinden... Her polis baskininda ev darmadagan
olurdu tabii. Tasnif edilmis ve istiflenmis gazeteler yeni bastan tasnif
edilir ve yeni mobilyalar yapilirdi. Sonra, 1973'te bu gazeteler Vakf'a
geldi. Her gecen gun cogaldilar... Her seyden once koyacak yer sorunuyla
karsilasildi. Vakif'ta gazeteler oradan oraya tasindi durdu. Sonra o
gazeteleri korumak gerekir. Toz, nem, isik, fare, kurtcuklar, yangin, sel,
akan tavanlar... Ne badirelerden gecti o gazeteler. Ama babam da basa
cikamaz hale gelmisti artik. Pes edip gazeteleri SEKA'ya satmaya niyetlendi.
Kiyametleri kopardim. O gazeteler yuzunden yillarca neler cektigimizi ben
bilirim... Babami ikna etmem zor olmadi ama, onun da ici el vermiyordu.
Amaolumunden sonra gazeteler bana kaldi. Keske ikna etmez olaydim dedim
kendi kendime! Atsan atilmaz, satsan satilmaz... Cocuklugumun bir parcasi...

Giderek de kullanilmaz hale geliyorlar. Dile kolay 1955-1995 arasi 40
yillik bir gazete koleksiyonu. Kapladigi alani ve hacmi bir gozunuzde
canlandirmaya calisin... Ilk yaptigim is gazete biriktirmeye son vermek
oldu. Zor bir karar oldu ama her seyin bir siniri vardir... Gecen yil
gazeteleri ciltlettirmeye basladik. Ciltleri koyacak kitapligi da biz
Vakif'ta elcegizlerimizle yaptik. Daha cok emektar Teo'nun elcegizlerinden
yararlandik. Cogu bitti azi kaldi. 2000 kusur cilt yapildi. 500 kadari
kaldi. Tamamlandiginda maddi, manevi ve tarihsel cok buyuk bir deger olacak
elimizde. Galiba 2006'dan sonra tekrar gazete biriktirmeye baslayacagiz...

Nesin Vakfi'nda onemli bir baska yenilik daha var. Dort cocugu bir anneyle
birlikte gene Vakif arazisinde bulunan bir eve tasidik. Kucuk bir birim
olustu. Bir aile... Cok mutlular yeni evlerinde. Kekler, borekler
yapiyorlar, arkadaslarini caya davet ediyorlar. Cocuklarda cok olumlu
degisiklikler gozlemledik. Bunun uzerine bir baska binada buna benzer iki
kucuk birim olusturacagiz. Sevgili Tan Oral projeyi ciziyor.

Ciftligimiz ikinci yilini doldurdu. Gayet basariliyiz. Daha kar etmiyor ama
zaten kar amaciyla kurulmamisti. 2006'yi ciftligin basa bas cikaracagini,
bir sonraki yil kara gececegini umuyoruz. Ciftlik sayesinde daha saglikli ve
daha dogal besleniyoruz. Dort inegimiz var. Ikisi dogurdu. Maalesef biri
oglan dogurdu! Buyusun oglani satacagiz. Buyuk baslarda boyle... Elliye
yakin koyun ve kocumuz, yuzlerce tavugumuz var. Gecenlerde ciftlige ari
kovani koyduk. Baharda kendi balimizi kendimiz kasiklayacagiz.
Her ayin ilk pazartesi gunu Galata restoranda Nesin Vakfi dostlari bulusup
yemek yiyor. Galata restoran Galatasaray'dan Tunel'e dogru giderken sag
kolda olan Adli Orhan Apaydin sokaginda, elli metre sonra hemen solda.

Nesin Vakfi'na bagislarinizi artik internetten yapabilirsiniz.
(www.nesinvakfi.org) Katkilariniz icin cocuklarimiz adina tesekkur ederim.

Malatya'da olanlar cok uzucu elbette ama bunu tum SHCEK'e genellemek ve
Cocuk Esirgeme Kurumlari'na yardimi keserek cocuklari cezalandirmak dogru
degil elbette. Her ne kadar bizi ellerine gecirmeye calismis olsalar da,
SHCEK'in bunyesinde son derece ozverili ve yokluklrla savasarak calisan
bircok calisan var.

Toplumsal dayanismayi sadece bayram vesilesiyle degil, surekli animsamaniz
dilegiyle bayraminizi kutlariz.
Sevgilerimizle,
Ali Nesin
Old 30-12-2005, 15:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Yuvalara baba şefkati girdi

Çocukların anne kadar babaya da ihtiyaç duyduğunu düşünen 3 erkek 'Sevgi Anneleri Projesi'ne katıldı. Haftada bir gün baba hasreti duyan çocuklara yemek yedirip oyun oynayıp ders çalıştırıyorlar
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği'nce (ÇİDER) yürütülen 'Sevgi Anneleri Projesi' kapsamında görev alan 960 kişiden 300'ü İstanbul'da görev yapıyor ve aralarında 3 tane de erkek bulunuyor. Görev alan üç gönüllü erkek de "Bu çocukların anne kadar babaya da ihtiyaçları var. Biz de onların sevgi babaları olduk" diyerek haftanın bir günü muhtaç miniklere baba şefkati tattırıyor. Hırdavat malzemeleri satan Oktay Kadak, 11 yıldır çocuk hasretiyle yanıp tutuşuyor. Eşiyle tüm tedavi yöntemlerini denemelerine rağmen çocuk sahibi olamayan Kadak, Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşanan olaylardan sonra evlat edinmeye karar vermiş. Uzun süredir ÇİDER üyesi 34 yaşındaki Kadak, 'Sevgi Anneleri' projesini duyar duymaz katılmış. Yakacık H. Abbas Çocuk Yuvası'nda göreve başlayan ve "Babalık nedir bilmiyordum, ama gerçek babalığı hissettim" diyen Kadak, haftalık iznini çocuklarla oyun oynayıp derslerine yardımcı olarak geçiriyor.

GERÇEK BABA GİBİ
Aslen Malatyalı olan Kadak, "Birileri bazı yanlışlar yaptı, ben de bu yanlışları düzeltmek için elimden gelenle ne yapabilirim, diye düşündüm, kendimi görevli hissettim. Gönüllü baba olduğumu söylediğim herkes beni tebrik etti, mailler yolladı. Hani gerçekte de çocuğunuz doğar ve sizi tebrik ederler ya, sanki gerçekten baba olmuş gibi hissettim" diyor. Ayhan Karadağ da 4 senelik evli ve çocuk sahibi olmak için eşi ile tedavi yöntemlerini deniyor. ÇİDER üyesi olan 32 yaşındaki Karadağ, çok sevdiği çocuklara bu projeyle kavuşuyor. Özel bir şirkette teknik danışman olarak çalışan Karadağ, Göztepe Semiha Şakir Çocuk Yuvası'ndaki miniklerle ilgileniyor. Çocuklarla tanıştığı ilk gün hangisiyle ilgileneceğini şaşıran Karadağ, miniklerin isimlerini tek tek ezberlemeye başlamış. "Kadir'in utangaçlığı, Aleyna'nın saflığı beni çok etkiledi, hiç aklımdan çıkmıyorlar. Babalık dünyanın en mükemmel duygusuymuş" diye konuşan sevgi babası ileride çocuk sahibi olsa da evlat edinmeyi düşünüyor: "Bir erkeği acı ağlatmaz, ama Malatya'daki görüntüleri izlerken ağladım. Bu çocukların yetişmesinde hepimizin payı olmalı, onlara sıcak bir yuva sağlamak görevimiz. Çocuğum olsa da evlat edinmek istiyorum." Evli ve 16 yaşında bir kızı olan İbrahim Turan da gönüllü babalardan. Çocukları çok seven 40 yaşındaki mobilyacı, kendisini korunmaya muhtaç çocuklara adamış. "Maddi anlamda çok fazla destek olamasam da manevi olarak her zaman yanlarındayım" diyen Turan, toplumda gelişen geçici duyarlılıktan da rahatsız olduğunu dile getiriyor.

KIZI VE EŞİ DE DESTEKLİYOR
Sevgi babası olma kararını ilk önce eşi ve kızına açan Turan "Her ikisi de bu işe sıcak baktı, hatta kızım sevgi ablası olmak istiyor, eşim de fırsat buldukça benimle yuvaya gelecek" diyor. Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası'ndaki ilk görevinde heyecanını gizleyemeyen sevgi babası, "Eve gittiğimde de sanki onlarla beraberdim. Benim bir kızım vardı, bir anda 25 kızım oldu" diyor. Projenin desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Turan herkesi yardıma çağırıyor: "Herkesin boş zamanı var. Kahvelerde oturacaklarına, boşa para harcayacaklarına korunmaya muhtaç yavrularımıza destek olsunlar, onların yalnız olmadıklarını göstersinler."
Nurseli KUTSEL / HABER MERKEZİ/Sabah
Old 26-09-2007, 08:05   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Sevgili Dostlar,

Bugune kadar kimsenin aklinin ucundan gecmemis bir dusunceyi gerceklestirdik, bir Matematik Köyü kurduk. Tam anlamiyla dag basinda. Kavgadan gurultuden patirtidan uzak, bayagiliktan ucuzluktan muaf, radyosuz, televizyonsuz, hoparlorsuz, ortak muzik yayini bile olmayan bir koy... Evler tas, camur ve samandan, doga en katiksiz haliyle ne sunduysa... 7'den 70'e herkesin (her koylunun!) her seviyede ve ayni anda matematik yapabilecegi, yogunlasmayi engelleyebilecek her turlu ogeden arinmis, muhtesem bir doga icinde, cam ve zeytin agaclarinin altinda bir yerlesim.

Vakif cocuklari, ogrencilerim ve gonulluler calisti insaatta. Askla, sevkle, inanarak, ozveriyle. Baslarinda tasarimci ve uygulamaci olarak Sevan Nisanyan vardi. Göz yasartici bir imece ornegiydi. Boylece 12 yil gecikmeyle de olsa Aziz Nesin'in bir vasiyetini daha yerine getirmis olduk. Mutlulugumuza diyecek yok.

Ilk etkinligimizi bu gectigimiz yaz gerceklestirdik. 70 kadar matematik ogrencisi 45 gun suren yazokuluna katildi. Bir kismi cadirlarda kaldi. On yildir duzenledigim yazokullarinin en keyiflisi ve en verimlisiydi, ve bildiginiz uzere en maceralisiydi.

Gencler gozyasartici bir dayanisma icindeydi. Kiz erkek demeden hepsi kan ter icinde calisti yazokulu boyunca. Sadece matematik calismadilar, insaattan bulasiga, temizlikten agac sulamaya kadar her ise seve seve kostular. Jandarma evlerden cikmamizi emrettiginde giklari cikmadi, kazmayi kuregi kapan cadir kuracak alan arayisina girdi. Ders yapacagimiz mekan muhurlenince, kocaman bir cardak kurduk ve tum baskilara direnip kahramanca yazokulunu ongordugumuz tarihe kadar surdurduk.

Hepimiz için muthis bir deneyimdi. Iyi ki yasadik butun bunlari. Hayat iste boyle zamanlarda guzel.

Meger nasil acil bir ihtiyacmis bu Matematik Koyu... Oglunu, kizini, yegenini, kuzenini kapan geldi. Ziyaretciler otobus otobus akin ettiler. Koyde resmen izdiham yasandi. Ziyaretciler o yaz sicaginda matematik yapan genclere oylesine saskinlikla bakiyordu ki, genclerden biri "bize ne zaman fistik atacaklar hocam?" diye sordu!

Gelecek icin umutsuzluga kapilmak yanlis. Genclerde is var, hem de cok is var. Onemli olan onlara enerjilerini olumlu bir bicimde kanalize edebilecekleri imkanlar sunmak.

Matematik Koyu seneye 1 Mayis'tan 29 Ekim'e kadar acik olacak.
Matematik merkezli olmasi kosuluyla ilkogretimden en ileri duzeyde arastirmaya kadar her turlu proje Koy'de gerceklestirilebilir. Proje sunmak isteyenler bana yazsinlar lutfen.

Benzer yazokulunu gelecek yaza da yapacagiz. Yazokulu bu sefer 3 ay surecek. Yurdisindan ve yurticinden dunyaca unlu hocalar gelecek. Ogrenciler de konusmalar, seminerler, dersler verecekler. Gecen yaz oldugu gibi bilen bilmeyene anlatacak.

Matematik Koyu'nun hem Nesin Vakfi'na maddi ve manevi hem de matematige onemli bir katkisi olacaktir.

Simdilik 46 genci barindirabilen koyumuzu gelecek yaza kadar 100 genci barindiracak kapasiteye cikarmak istiyoruz.

http://www.nesinvakfi.org/mk.html adresinde koy hakkinda daha fazla bilgiye ulasabilirsiniz. Adinin "koy" olduguna bakmayin siz, yakinda internet sitesi de olacak.

Matematige ve Nesin Vakfi'na katkilariniz icin gencler adina tesekkur ederim.

Sevgiler, saygilar.

Ali Nesin (anesin@bilgi.edu.tr, www.nesinvakfi.org)

---------------------------------
.
Old 30-04-2009, 14:59   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Çocuk Mahkemesi'nden Emsal Karar
Ankara 1. Çocuk Mahkemesi, babasından şiddet gören çocuk hakkında babanın muvafakatına gerek duymaksızın doğrudan EĞİTİM tedbirine başvurdu.

Ankara 1. Çocuk Mahkemesi, babaannesinin başvurusu üzerine babasından şiddet gören çocuk hakkında babanın muvafakatına gerek duymaksızın doğrudan EĞİTİM tedbirine başvurarak emsal bir karara imza attı.

HUKUKİ BAKIŞ - ÖZEL

Ankara 1. Çocuk Mahkemesi, babasından şiddet gördüğü için İzmir’deki okulunu bırakarak Ankara’daki babaannesinin yanına sığınan 16 yaşındaki E.G. hakkında, EĞİTİM tedbirine başvurarak, küçük E.G.’nin “babaannesi veya vekilinin başvuracağı, yaşına uygun Ankara ilindeki bir eğitim kurumuna kaydedilmesine” ve yeni okul tarafından “babanın muvafakatine gerek olmaksızın çocukla ilgili öğrencilik dosyasının celbine” hükmetti. Ankara 1. Çocuk Mahkemesi bu kararıyla, uygulamada tereddütlere neden olan Çocuk Koruma Kanunu’ndaki “koruyucu ve destekleyici tedbirler” bakımından da emsal bir karara imza atmış oldu.

Olay, çocukluğundan beri babaannesiyle yaşayan 16 yaşındaki küçük E.G.’nin babası tarafından zorla İzmir’e götürmesiyle başladı. Baba M.G.’nin küçük E.G.’yi sürekli dövmesi ve zorla çalıştırması üzerine E.G., İzmir’de kaydolduğu okulu bırakarak tekrar babaannesinin yanına sığınmak üzere Ankara’ya döndü. Babaanne N.G., küçük E.G.’yi Ankara’da tekrar okula kaydettirmek istediyse de bu kez de karşısına bürokratik süreç çıktı. Ankara’daki okullar kayıt yapabilmek için İzmir’deki okuldan belge getirmelerini istiyor, İzmir’deki okul ise babanın imzası olmadan ilgili belgeyi veremeyeceklerini beyan ederek bu talebi geri çeviriyordu.

Babaanne N.G., son çare olarak Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi’ne başvurarak hukuki yardım istedi. Merkez’de nöbetçi avukat olarak görev yapan Av. Dilek Kumcu’nun N.G. adına yaptığı başvuruyu “Değişik İş” olarak kayda alan Ankara 1. Çocuk Mahkemesi, duruşmada babaanne N.G. ve küçük E.G.’yi dinleyerek haklı buldu ve E.G. hakkında EĞİTİM TEDBİRİNE başvurulmasına karar verdi.

E.G’nin “babaannesi veya vekilinin başvuracağı, yaşına uygun Ankara ilindeki bir eğitim kurumuna kaydedilmesine” ve “Çocuğun terk etmek zorunda kaldığı eğitim kurumundaki öğrencilik dosyası, evrakları v.b. kayıt için gerekli belgelerinin başvurulacak eğitim kurumunca velisinin muvafakati aranmaksızın resen celbine” hükmederek bürokratik tıkanıklığın giderilmesini sağlayan mahkeme kararının gerekçesinde; “E.G.’nin 5395 sayılı ÇKK kapsamında korunması gereken bir çocuk olduğu ve babası muvafakat vermediği için eğitimden uzak kamış bulunduğu” vurgulandı.

2005 yılında kabul edilen 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, “korunma ihtiyacı içerisindeki çocuk” kavramıyla ve koruyucu ve destekleyici tedbirlere yönelik hükümleriyle, çocuk mahkemelerini risk altındaki çocuklara dönük çok geniş yetkilerle donatmış, ancak gerek mahkemelerin kavramı dar yorumlaması gerekse de uygulama mercilerinde yeterli altyapının bulunmayışı nedeniyle bu yetkilerin kullanılmasında ciddi tereddütler yaşanmıştı.

Ankara 1. Çocuk Mahkemesi’nin kararı, şiddet nedeniyle eğitim veya benzer imkanlardan yoksun kalan çocukların mahkeme kararlarıyla korunabilmesi konusunda uygulamacılar için önemli bir emsal niteliğinde.
HUKUKİ BAKIŞ | 23 Nisan 2009 18:24
http://www.hukukibakis.com/detay.php?id=1537
Old 28-05-2010, 13:02   #5
devran

Cenevre'de polise taş atan Kürt çocuğu ne kadar ceza aldı ?

ANALİZ08:55 / 28 Mayıs 2010

CENEVRE - 28 Kasım 2009 cumartesi günü İsviçre’nin Cenevre Kantonunda, Dünya Ticaret Örgütü (WTO-OMC ) toplantıları protesto edilmişti. Bu protesto gösterileri sırasında, bankaların, saat, mücevher ve lüks mağazaların vitrinleri kırılmış, onlarca lüks araç yakılmış ve tahrip edilmişti.

Protestocularla polis arasındaki çatışmalar saatlerce sürmüştü. Polis 30 fazla kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Gözaltına alınanlardan biriside 17 yaşında bir Kürt çocuğuydu. Gösteriler esnasında bir mağazanın önünde beklerken polisin copundan nasibini alan çocukta protestoculara katılarak o da polislere taş atmaya başlıyor. Attığı taşlardan birisi bir polise isabet edince BİNGO diye bağırıyor, arkasından gelen sivil polisler çocuğu etkisiz hale getirirken onlarda çocuğa BİNGO diyorlar. Tabii bizdeki gibi şiddet yok, kol kafa kırmada yok ama kelepçe takılıyor. Çocuk saat 16:00 da gözaltına alınıyor, ailesine hemen telefon ediliyor ve akşam saat 18:00 de sadece çocuğun evindeki odası aranıyor ve ailesine çocuğun 24 saat gözaltında tutulacağını, yarın çocuk mahkemesine çıkarılacağını ve mahkemenin çocuğun serbest kalıp kalmayacağına karar vereceğini ve de çocuğun ailesine kontak için birde telefon numarası bırakılıyor.

Çocuğun ailesi beni arayıp, kaygılarını dile getirmişti. Döverler mi ? İşkence yaparlar mı ? Kötü muamele görür mü ? Çocuğumu hapise atarlar mı? Kaç ay ? Kaç yıl ceza alır? vs…

Cenevre Halkevi adına kendilerine bırakılan telefonu arardım ve çocuk hakkında bilgi talep ettim, aileye söyleneler bana da tekrarlandı ve kaygılanmaya gerek olmadığını, yarın duruşmaya çıkmadan önce bizi bilgilendireceklerini, mahkemenin aileyle de görüşmek isteyeceklerini söylemişlerdi.

Tam 24 saat sonra, 29 Kasım 2009 pazar günü saat 16:30 nöbetçi çocuk mahkemesi başladı.

Gerekli kişisel bilgiler sorulduktan sonra, Savcı çocuğa polise niçin taş attığını sordu ?

Çocuğun yanıtı; polis durup dururken bana copla vurdu, bende sinirlendi ona taş attım,

Savcının ikinci sorusu; okulda derslerin nasıl? Yanıt; iyi,

Savcının üçüncü sorusu; okuyunca ne olmak istiyorsun?

Çocuğun yanıtı; polis, savcı, hem polis olmak istiyorsun

Hem de polise taş atıyorsun, oldu mu şimdi ? Niye taş attın?

Çocuğun yanıtı; söyledim ya, polis de beni dövdü.

Savcının kararı:

Ders notlarını gösteren karneni en geç bir hafta içinde bana getireceksin ve her dönem sonunda karneni tekrar görmek istiyorum, notlarda düşme olmayacak, başarılı olacaksın,

Mahkeme devam edecek ve büyük ihtimalle ceza alacaksın, çünkü yaptığın yasalar göre suç,

Bir daha aynı suçu işlemeyeceksin,

Şimdi seni serbest bırakıyorum ve çocuğu ailesine bizzat savcı teslim etti ve çıkış kapısına kadar da refakat etti.

Geçen günlerde polise taş atan Bingocu Kürt çocuğun mahkemesi sonuçlandı. Mahkeme çocuğun bir kamu kuruluşunda 3 gün (günde 8 saat) temizlik işleri yapmakla cezalandırdı.

Sorduk, soruşturduk, yetişkin olmayan, 18 yaşın altındaki bir çocuğun polise taş atmasının en ağır cezası nedir, en fazla 3 ay hapis. Eğer çocuk ilk kez bir suç işlemişse o da affediliyor.

Başbakan Erdoğan: Güvenlik güçlerimiz çocuk da olsa, kadın da olsa, kim olursa olsun, gereken yapılacaktır talimatından sonra bu ülkeden binlerce çocuk polise taş attıkları gerekçesiyle, güvenlik güçleri tarafında kolları, kafaları ve bacakları kırıldı, bedenlerine sıkılan onlarca kurşunlarla, patlayan bombalarla öldürüldüler ve yaşlarında kat be kat cezalara mahkum edildiler,resmi rakamlara göre 2700 çocuk cezaevlerinde, binlercesi e yargılanıyor. Tabi Cemil Çiçeğe göre onlar bunu hak ediyorlar, Çünkü aslında ‘Onlar Çocuk’ değiller.

Demir SÖNMEZ

Cenevre Halkevi

ANF NEWS AGENCY
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi